ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΑΕΛ – ΠΑΟΚ 1-2: Πρόκριση με… γεύση από Καγκάβα (vids)

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 2/2 κόντρα στην ΑΕΛ για το θεσμό του Κυπέλλου και «σφράγισε» το εισιτήριο της πρόκρισης με συνολικό σκορ 7-1. Ντεμπούτο για τον Σίνζι Καγκάβα. Σε ένα ματς που είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο ΠΑΟΚ είχε ήδη «κλειδώσει» την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με το 5-0 του πρώτου γύρου,...

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 2/2 κόντρα στην ΑΕΛ για το θεσμό του Κυπέλλου και «σφράγισε» το εισιτήριο της πρόκρισης με συνολικό σκορ 7-1. Ντεμπούτο για τον Σίνζι Καγκάβα.

Σε ένα ματς που είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο ΠΑΟΚ είχε ήδη «κλειδώσει» την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με το 5-0 του πρώτου γύρου, ο Δικέφαλος έκανε το 2/2 κόντρα στην ΑΕΛ, νικώντας αυτή τη φορά με 1-2.

Οι προπονητές των δύο ομάδων, είχαν την ευκαιρία να δώσουν λεπτά σε παίκτες που δεν είχαν αγωνιστικό χρόνο και να δοκιμάσουν νέα πράγματα, με δεδομένο πως είχαν χαρακτήρα… προπόνησης. Απαλλαγμένες από το άγχος, αμφότερες οι ομάδες έπαιξαν ανοιχτά, προσπαθώντας να δημιουργήσουν ευκαιρίες με το ματς ωστόσο να μετατρέπεται σύντομα σε «ασπρόμαυρο» μονόλογο.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Δικέφαλος είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης, όταν ο Κμέντσικ βρέθηκε απέναντι στον Νάγκι, σούταρε όμως ο πορτιέρο της ΑΕΛ έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 11ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία από την άλλη πλευρά, όμως από λάθος των παικτών του ΠΑΟΚ. Ο Μουκάντζο βγήκε ταχύτατα από τα δεξιά, γέμισε μέσα στην περιοχή, με τη μπάλα να αλλάζει πορεία από το πόδι του Κρέσπο και τον Πασχαλάκη να διώχνει πάνω στη γραμμή δύσκολα πριν η καταλήξει στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Λάμπρου προσπάθησε να σουτάρει, προσφέροντας και… θέαμα. Ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ, «χόρεψε σάμπα» μέσα στην περιοχή, άδειασε τον αντίπαλό του, σούταρε από πλάγια θέση με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο ίδιο τέμπο συνέχισαν οι «ασπρόμαυροι», που τρία λεπτά αργότερα μετουσίωσαν την ευκαιρία τους σε γκολ! Ο νεαρός Θεοχάρης Τσιγγάρας τα έκανε όλα. Έκλεψε, πάσαρε και «τέλειωσε» τη φάση με σουτ ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του και κάνοντας «σεφτέ» στα τέρματα, καθώς ήταν το πρώτο με τη φανέλα του Δικεφάλου.

Στο 29’ ήταν η στιγμή του Μάικλ Κρμέντσικ να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, κάνοντας το 0-2 με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νινούα.

Ο ΠΑΟΚ τη… γλίτωσε στο 11ο λεπτό με τον Κρέσπο, τη… γλίτωσε και με τον Μιχαηλίδη στο 39ο λεπτό όταν και αυτός πήγε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ωστόσο το «πλήρωσε» στην αμέσως επόμενη φάση που δεν στάθηκε τυχερός καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Περέιρα ήταν αυτός που έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του τη μπάλα μειώνοντας σε 1-2.

Τα «φώτα» στον Καγκάβα

Με σαφώς κατεβασμένες ταχύτητες μπήκαν οι παίκτες στο δεύτερο μέρος και χαρακτηριστικό είναι πως πέρα από δύο μεγάλες ευκαιρία του ΠΑΟΚ δεν υπήρξε κάποια άλλη αξιόλογη. Συγκεκριμένα, στο 56ο λεπτό ένα σουτ του Λάμπρου σταμάτησε στο δοκάρι, το δεύτερο προσωπικό του.

Ωστόσο, στα αξιοσημείωτα του ημιχρόνου ήταν το πολυαναμενόμενο ντεμπούτο του Σίνζι Καγκάβα που έδειξε στοιχεία της ποιότητας που διαθέτει.

Παράλληλα, χρόνο για τους «ασπρόμαυρους» πήραν και οι νεαροί Κούτσιας και Βρακάς, με τον πρώτο να έχει και δύο ευκαιρίες ώστε να σκοράρει, με τον Νάγκι να του στερεί στο 90+1′ το γκολ, καθώς έκανε την προβολή από πολύ κοντά, όμως ο πορτιέρο της ΑΕΛ έδιωξε δύσκολα.

MVP: Ο 20χρονος Θεοχάρης Τσιγγάρας, πήρε φανέλα βασικού, έχοντας μία γεμάτη εμφάνιση. Μοίραζε σωστά, «έχτιζε» το παιχνίδι της ομάδας του, ήταν κινητικός, ενώ πέτυχε και το παρθενικό του γκολ με τον ΠΑΟΚ, ανοίγοντας το σκορ της αναμέτρησης, σε μία φάση που ξεκίνησε και τελείωσε ο ίδιος.

UP: Φανέλα βασικού και για τον Λάζαρο Λάμπρου, ο οποίος επίσης έδειξε ένα πολύ καλό πρόσωπο. Ο 23χρονος δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, όμως ήταν ιδιαίτερα άτυχος. Και αυτό αφού δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, έχοντας δύο δοκάρια.

Κίτρινες: Γκοτζαμανίδης 40′, Γλυνός 86′ / Τσιγγάρας 73′

Κόκκινη:

ΑΕΛ: Νάγκι, Γκράουρ (Γλυνός 66′), Γκοτζαμανίδης (Κουσίνιο 62′), Μαξιμένκο, Γιακιμόφσκι (Μαϊδανός 82′), Μπεν Χατίρα (Μιλοσάβλιεβιτς 62′), Πινακάς, Ηλιάδης, Καρανίκας, Τρούγιτς, Μουκάντζο (Νούνιτς 62′).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Μιχαηλίδης, Κρέσπο, Περέιρα (Ροντρίγκο 46′), Τσιγγάρας, Νινούα, Μουργκ (Α. Ζίβκοβιτς 46′), Ουάρντα (Καγκάβα 62′), Λάμπρου (Βρακάς 79′), Κρμέντσικ (Κούτσιας 62′).

Europa Conference League: Οι υποψήφιοι αντίπαλοι των ελληνικών ομάδων και ο τρόπος διεξαγωγής!

Μαρσέιγ: Θέλει τον Αμπέλ Φερέιρα!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΛ – ΠΑΟΚ 1-2: Πρόκριση με… γεύση από Καγκάβα (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.