ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΑΕΛ – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (3-1 πέν.): Πρόκριση από τη βούλα

ΑΕΛ και ΠΑΣ Γιάννινα βρήκαν δίχτυα μόνο με πέναλτι, αλλά οι Θεσσαλοί ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν την πρόκριση

Το πάλεψαν και οι δύο μέχρι τέλους στο ΑΕΛ – ΠΑΣ Γιάννινα και τελικά εκείνοι που χαμογέλασαν ήταν οι γηπεδούχοι. Στα πέναλτι κρίθηκε ο αγώνας και εκεί ήταν πιο ψύχραιμοι παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας.

ΑΕΛ και ΠΑΣ Γιάννινα έκαναν ένα ματς στο οποίο δεν φάνηκε η διαφορά κατηγορίας μεταξύ τους. Οι μεν ήταν ψυχωμένοι, οι δε με κάποιες αλλαγές. Έγινε ένας αγώνας από αυτούς που έχουν λίγες φάσεις και κρίνεται στις λεπτομέρειες. Αυτές ήταν με τους «βυσσινί».

Οι Ηπειρώτες έχουν κάθε λόγο για αν διαμαρτύρονται για το εις βάρος τους πέναλτι και την κόκκινη στον Γκαρντάφσκι. Μιλάμε για μία απόφαση που αλλάζει όλο τον αγώνα. Κατά τα άλλα, όμως, δεν είχαν την εικόνα που θα έπρεπε τουλάχιστον στο διάστημα που έπαιζαν με έντεκα και εκείνοι και γνώριζαν τον αποκλεισμό από ομάδα της Super League 2.

Η ΑΕΛ στο Κύπελλο έχει πάντα βλέψεις και το επιβεβαίωσε. Έχοντας κατακτήσει δύο φορές το τρόπαιο, παίζει σε αυτή τη διοργάνωση με άλλο αέρα. Πήγε το ματς εκεί που το ήθελε, ήταν πιο ψύχραιμη και θα συνεχίσει στη διοργάνωση έστω και εάν δεν είχαν επίσημα ματς στα πόδια της οι παίκτες της πλην αυτού με τον Απόλλωνα Λάρισας.

ΑΕΛ – ΠΑΣ Γιάννινα: Γκολ μόνο από τη βούλα

Ματς μονομαχιών στον χώρο του κέντρου κυρίως ήταν το πρώτο ημίχρονο. Διάθεση για να επιτεθούν είχαν οι δύο ομάδες, αλλά δεν έβγαζαν εύκολα τις συνεργασίες που θα έπρεπε για να πατήσουν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή.

Οι πρώτες τελικές έγιναν από την ΑΕΛ. Νικολιάς και Μπαντιμπαγκά επιχείρησαν χωρίς αποτέλεσμα να νικήσουν τον Λοντίγκιν, ενώ και από την άλλη πλευρά ο ΠΑΣ Γιάννινα μέσω στημένων φάσεων και με ένα σουτ του Σάλιακα επιχείρησε να βρει γκολ. Προς το φινάλε του 45λέπτου ο Περέα είχε κάποιες ατομικές προσπάθειες, αλλά η τελική επιλογή δεν ήταν σωστή.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όλα άλλαξαν. Στο 47′ η ΑΕΛ πήρε πέναλτι και ουσιαστικά το ματς τινάχτηκε στον αέρα. Ο Γκαρντάφσκι έδιωξε με το κεφάλι και είδε τον Παπαπέτρου να ακούει την εισήγηση του βοηθού του, να δείχνει βούλα και να βγάζει κόκκινη στον Γερμανοπολωνό! Λογικό να χάσει την ψυχραιμία του και αυτός και οι συμπαίκτες του. Ο Μαυριάς ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0.

Στα επόμενα λεπτά υπήρξε εκνευρισμός, οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να βγάλουν αντίδραση και τα κατάφεραν. Στο 60′ ο Περέα κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε δύο λεπτά μετά ο Κάργας ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ακολούθησαν αλλαγές από τους δύο προπονητές με τον Ηλία Φυντάνη να φρεσκάρει μεσοεπιθετικά την ομάδα του και τον Ηρακλή Μεταξά να βάζει τον έμπειρο Πίρσμαν βλέποντας ότι θα δεχτεί πίεση ο ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Ακούνια ήταν κινητικός, είχε 1-2 ωραίες ενέργειες, αλλά τίποτα που να αλλάξει τη μοίρα του ματς. Η παράταση ήταν αναπόφευκτη.

Το έξτρα μισάωρο είχε λίγα πράγματα. Κάποια επικίνδυνα γυρίσματα, κάποια στημένα που δεν αντέδρασαν καλά οι δύο άμυνες, αλλά έως εκεί. Σταδιακά η ΑΕΛ, που είχε και το αριθμητικό πλεονέκτημα, ήταν αυτή που πίεσε λίγο περισσότερο, αλλά έως εκεί. Οι παίκτες των δύο ομάδων κουράστηκαν και όσο περνούσαν τα λεπτά, άπαντες φαινόταν να συμβιβάζονται με τη διαδικασία των πέναλτι. Στην τελευταία φάση χάθηκε μεγάλη ευκαιρία με τον Θεοδωρόπουλο να λέει «όχι» στον Σνάιντερ.

Στα πέναλτι οι Ηπειρώτες εκτελούσαν πρώτοι, αλλά δεν είχαν καθαρό μυαλό. Ο Θεοδωρόπουλος με τη βοήθεια του δοκαριού έβγαλε την εκτέλεση του Σάλιακα, Κάργας και Παντελάκης δεν βρήκαν στόχο και ο μόνος που τα κατάφερε ήταν ο Πίρσμαν. Ακούνια, Ηλιάδης και Κολομπίνο τα έβαλαν για την ΑΕΛ και το έχασε μόνο ο τρίτος στη σειρά Μπέρτος ελέω Λοντίγκιν. Μετά την εκτέλεση του Κολομπίνο, οι «βυσσινί» έγιναν μία αγκαλιά.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης) Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Ομάρ, Παπαγεωργίου Κ., Κολομπίνο, Νικολιάς (66′ Γιάκος), Μαυριάς (90′ Γλυνός), Μπαντιμπαγκά (105′ Συμελίδης), Όγκμποε (66′ Ακούνια).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Ρίζος (67′ Πίρσμαν), Καραχάλιος (90′ Καραχάλιος), Σιόντης (83′ Μορέιρα), Γκαρντάφσκι, Μίνα, Περέα, Μιλιντσεάνου (46′ Σνάιντερ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΛ – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (3-1 πέν.): Πρόκριση από τη βούλα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.