ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Άγιος Νικόλαος – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1: Την κράτησε ο Γκέκας, το έβαλε ο Μανιός! (vid)

Στις καθυστερήσεις «έκλεψε» τη νίκη η Αναγέννηση Καρδίτσας στη Κρήτη.

Άγιος ΝικόλαοςΑναγέννηση Καρδίτσας: Με mvp τον Γκέκα και σκόρερ τον Μανιό στις καθυστερήσεις, η ΑΣΑ πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης.

Ο Αγιος Νικόλαος είχε τις ευκαιρίες, η Άναγέννηση Καρδίτσας όμως είχε σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακα της, Νέστορα Γκέκα που κράτησε το μηδέν και σκόρερ τον Μανιό στις καθυστερήσεις! Προβάδισμα πρόκρισης για τους Θεσσαλούς, με τους Κρητικούς να αδικούνται από το τελικό αποτέλεσμα.

Αφού για αρκετή ώρα έψαχναν ασθενοφόρο για να ξεκινήσει το παιχνίδι, η αναμέτρηση τελικά άρχισε με 18 λεπτά καθυστέρηση!
Μοναδικός εκπρόσωπος της Γ’ Εθνικής ο Αγιος Νικόλαος, κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας που αγωνίζεται στον 1ο όμιλο της Super League 2.

Οι Κρητικοί, οι μοναδικοί εκπρόσωποι της Γ’ Εθνικής στο θεσμό, έχουν δώσει μέχρι στιγμής πέντε παιχνίδια στο Κύπελλο Ελλάδας, αφήνοντας εκτός Αστέρα Βάρης, Γιούχτα, Κοζάνη και Λευκιμμη. Με τη σειρά της, η ΑΣΑ στους τρεις προηγούμενους γύρους απέκλεισε την Βέροια, τον Αλμωπό Αριδαίας και την Καλλιθέα.

Κρατάει το μηδέν ο Γκέκας!

Οι γηπεδουχοι πριν συμπληρώθεί το 10λεπτο αγγίζουν δύο φορές το γκολ, αλλά πέφτουν πάν στον Γκέκα.

Στο 5′ ο τερματοφύλακας των Θεσσαλών αποκρούει το φαλτσαριστό σουτ του Μηνά.

Νέα απίστευτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 9′ με τον Γκέκα να πραγματοποιεί νέα εκπληκτική εμφάνιση σε εξ επαφής σουτ του Νοκάι!

Ούτε στο 13′ πάει η μπάλα στα δίχτυα! Σέντρα σουτ του Μηνά, η μπάλα πάει για μέσα, αλλά και πάλι ο Γκέκας τη βγάζει κόρνερ!

Το… ρεσιτάλ των χαμένων ευκαιριών για τον ΑΟΑΝ συνεχίζεται. Νέο σουτ του Νοκάι, από το ύψος του πέναλτι, για πρώτη φορά δεν χρειάστηκε να επέμβει ο Γκέκας, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια της εστίας του.

Oι φιλοξενούμενοι… μειώνουν στις χαμένες ευκαιρίες στο 42′, όταν ο Μπένκο απέκρουσε το γυριστό σουτ του Καρανίκα! Αυτή ήταν ή πρώτη και τελευταία καλή στιγμή της Αναγέννησης στο πρώτο 45λεπτο.

Μια καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο!

Έπεσε ο ήλιος στη Κρήτη, έπεσε και ο ρυθμός του αγώνα. Τίποτα το ιδιαίτερο στο δεύτερο 45λεπτο, με εξαίρεση το πολύ ωραίο σουτ του Γκίνη στο 69′ που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Μπένκο. Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις «διαφορές τους» σε τρεις εβδομάδες στην Καρδίτσα.

Το «έκλεψε» στις καθυστερήσεις

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα και ενώ το 0-0 έδειχνε να μην… κουνιέται, η Αναγέννηση Καρδίτσας «κλέβει» τη νίκη με κεφαλιά του Μανιού, παίρνοντας παράλληλα ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Άγιος Νικόλαος – Αναγέννηση Καρδίτσας – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Νέστορας Γκέκας. Ενδεχομένως και ο Αγιος Νικόλαος να είχε… προκριθεί στην επόμενη φάση από το πρώτο 15λεπτο. Ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης Καρδίτσας πραγματοποίησε εκπληκτικές επεμβάσεις, κρατώντας το μηδέν!

UP: Οι γηπεδούχοι. Μια κατηγορία κάτω από την ΑΣΑ, αλλά στο χορτάρι δεν φάνηκε ποτέ. Δημιούργησαν πολλά προβλήματα στους Θεσσαλούς και από ατυχία (και ικανότητα του Γκέκα) δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

DOWN: Το παιχνίδι ξεκίνησε με 18 λεπτά καθυστέρηση, επειδή δεν υπήρχε στο γήπεδο ασθενοφόρο. Το 2021, σε αγώνα για τη φάση των «16» του Κυπέλλου. Ασθενοφόρο!

Διαιτητής: Κανένα πρόβλημα για τον ρέφερι της αναμέτρησης, Αγγελάκη. Ένα πέναλτι για χέρι ζήτησαν στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, δεν υπήρχε παράβαση. Σωστό το play on του διαιτητή. Κάποιες κάρτες τις χάρισε.

Σκόρερ: 90+1′ Μανιός

Kίτρινες: – 60′ Μπάλλας

Κόκκινες: –

Άγιος Νικόλαος (Nίκος Σουργιάς): Μπένκο, Δολαψάκης, Πιθαρούλης, Τσανάι, Πλουσής (65′ Κατσαρός), Μαυρής (71′ Πάγια), Κίτος, Νοκάι (71′ Τζιλάι), Μηνάς, Μαρκάκης (57′ Φουκαράκης), Παπαδόπουλος.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Καρανίκας (78′ Κουτρομάνος), Κοτσώνης, Γκόλιας, Σταμόπουλος, Πλέγας, Μπάλλας (65′ Μπραμπίγια), Μπενγκόα (65′ Γκουγκούδης), Βιδάλ (78′ Πολίτης), Μανιός, Μπιανκόνι (21′ Γκίνη).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άγιος Νικόλαος – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1: Την κράτησε ο Γκέκας, το έβαλε ο Μανιός! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!