ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Αναγέννηση Καρδίτσας – Άγιος Νικόλαος 5-0: Στους «8» με πεντάρα η ΑΣΑ! (vids)

Αναγέννηση Καρδίτσας - Άγιος Νικόλαος: Έγραψε ιστορία η ΑΣΑ, με πεντάρα στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αναγέννηση Καρδίτσας – Άγιος Νικόλαος 5-0: Δεύτερη νίκη επί των Κρητικών η ΑΣΑ και πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Δεν άφησε περιθώρια για να γίνει ντέρμπι το παιχνίδι, η Αναγέννηση Καρδίτσας. Φουλ επίθεση από το πρώτο λεπτό, με την υπεροχή των γηπεδούχων να «καρποφορεί» στο 17′, όταν από την κάθετη πάσα του Μανιού, ο Βιδάλ ανατράπηκε εντός περιοχής, με τον Ζαμπαλά να δείχνει τη βούλα του πέναλτι. Πολίτης στην εκτέλεση, εύστοχος και 1-0 για την ΑΣΑ πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο.

Η Αναγέννηση δεν «κόβει» και ψάχνει το 2-0 που θα βάλει τέλος στο όποιο σασπένς ενδεχομένως να έδινε στο ματς, ένα γκολ των Κρητικών, αλλά στέκεται άτυχη, με το σουτ του Πλέγα στο 27′ να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Μπένκο!

Το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαζει, οι κιτρινόμαυροι είναι εκείνοι που απειλούν, χωρίς όμως να βρίσκουν το γκολ που θα μετέτρεπε σε εντελώς τυπική διαδικασία το δεύτερο ημίχρονο.

Η σεμνή τελετή στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας τελειώνει στο 54′. Ο Αθανασιάδης από κοντά «γράφει» το 2-0, γκολ που σφράγισε το εισιτήριο της πρόκρισης στα προημιτελικά για την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Το 2-0 δεν ήταν το τελικό σκορ, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν δίχτυα άλλες τρεις φορές μέχρι το τέλος και να ανεβάζουν το δείκτη του σκορ στο 5-0!

Τα δύο από αυτά τα σημείωσε ο MVP της αναμέτρησης Κώστας Πλέγας, στο 63′ και στο 69′. Μετά το δεύτερο μάλιστα ο μέσος της Καρδίτσας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με 10 έμεινε και ο Άγιος Νικόλαος με τον Τζιλάι να βλέπει την κόκκινη κάρτα.

Ανάμεσα στα δύο γκολ του Πλέγα, είχε σκοράρει και ο Κοτσώνης κάνοντας το 4-0.

Αναγέννηση Καρδίτσας – Άγιος Νικόλαος – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Κώστας Πλέγας. Δεν άφηνε την ομάδα του Αγίου Νικολάου να περάσει το κέντρο! Εξαιρετικός ο μέσος της Αναγέννησης είχε δοκάρι στο 27′ και σκόραρε δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο. Την εξαιρετική του εικόνα «τσαλάκωσε» η αποβολή του.

UP: Ιγκόρ Βιδάλ. Εξαιρετικό ματς. Από τον βραζιλιάνο ξεκινάει και τελειώνει η φάση του πέναλτι. Από τους καλύτερους των νικητών. Είχε και μια ευκαιρία να σκοράρει στο 38′, αλλά τον νίκησε ο Μπένκο.

DOWN: Στο 69′ με το σκορ στο 5-0, παραλίγο να χαλάσει το παιχνίδι χωρίς λόγο. Πλέγας και Τζιλάι είχαν έναν διαπληκτισμό και αποβλήθηκαν αμφότεροι. Ο πρώτος με δεύτερη κίτρινη, ο δεύτερος με απευθείας κόκκινη.

Διαιτητής: Σπύρος Ζαμπαλάς.Από… καραμπόλες βρέθηκε στη Καρδίτσα ο ρέφερι της ΕΠΣ Ηπείρου. Σωστό το πέναλτι που καταλόγισε στο 17′. Καμία παράβαση για χέρι μέσα στην περιοχή, λίγα λεπτά νωρίτερα, σωστό το «παίζετε» του ρέφερι. Σωστές και οι δύο αποβολές, αλλά πριν το 5-0 υπάρχει επιθετικό φάουλ του σκόρερ που δεν είδε.

Σκόρερ: 18′ Πολίτης, 54′ Αθανασιάδης, 63′, 70′ Πλέγας, 68′ Κοτσώνης

Κίτρινες: Πλέγας, Αθανασιάδης, Γκόλιας – Φουκαράκης

Κόκκινες: 69′ Πλέγας – 69′ Τζιλάι

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Κοτσώνης, Γκόλιας, Σταμόπουλος (77′ Γκουγκούδης), Κουτρομάνος, Πλέγας, Λαγός (46′ Μπαλλας), Πολίτης (77′ Θεολόγης), Μανιός, Αθανασιάδης (65′ Μπενγκόα), Βιδάλ (65′ Γκίνη).

Άγιος Νικόλαος (Nίκος Σουργιάς): Μπένκο, Δολαψάκης, Κατσαρός, Φουκαράκης, Πλουσής (68′ Τζιλάι), Παπαδόπουλος (77′ Πάγια), Μηνάς (83′ Πάγια), Τσανάι , Πιθαρούλης , Νοκάι, Κίτος.

Κηφισιά – ΑΕΚ (19.00)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αναγέννηση Καρδίτσας – Άγιος Νικόλαος 5-0: Στους «8» με πεντάρα η ΑΣΑ! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!