ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Αναγέννηση Καρδίτσας – Παναθηναϊκός 0-1: Ζευγάρωσε τις νίκες του με Παλάσιος, Γκατσίνοβιτς και Κουρμπέλη

Δείτε videos από την αναμέτρηση Αναγέννηση Καρδίτσας - Παναθηναϊκός

Αναγέννηση ΚαρδίτσαςΠαναθηναϊκός: Με σκορ 0-1 ολοκληρώθηκε η ρεβάνς που είχε μετατραπεί σε τυπική διαδικασία μετά το 4-0 του πρώτου ματς.

Ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς πήρε φανέλα βασικού για πρώτη φορά, ενώ στην ενδεκάδα ήταν και οι:

• Αχιλλέας Πούγγουρας
  • Γιασίν Αγιούμπ
  • Τάσος Χατζηγιοβάνης

Πέμπτο γκολ εν έτει 2022 για τον Σεμπαστιάν Παλάσιος, ακόμα μία ασίστ από τον Αϊτόρ, χρόνο συμμετοχής πήρε ο Δημήτρης Κουρμπέλης έπειτα από 425 ημέρες.

Στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τη Λαμία.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ορεξάτος στην αναμέτρηση και πριν από το πρώτο τέταρτο είχε δύο καλές ευκαιρίες για γκολ.

Στο 10ο λεπτό ο Γκατσίνοβιτς έπιασε ένα διαγώνιο σουτ και έστειλε την μπάλα μόλις άουτ, ενώ στο 14ο, ο Ματέους Βιτάλ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με σουτ.

Η Αναγέννηση απάντησε με δύο δικές της πολύ καλές στιγμές, στο 21ο και το 27ο λεπτό.

Αρχικά, από προσπάθεια του Ζιγκί Μπαντιμπανγκά, η μπάλα έφτασε στον Δαμιανό Γκίνη, ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ και υποχρέωσε τον Σωκράτη Διούδη σε απόκρουση με το ένα χέρι.

Κατόπιν, ο Γκίνη βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα της ομάδας του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, πλάσαρε, ο Διούδης τον σταμάτησε με το πόδι και η μπάλα πέρασε άουτ.

Η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 41ο λεπτό, όταν ο Χατζηγιοβάνης σούταρε από διαγώνια θέση και έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Χατζηγιοβάνης είχε συμμετοχή και στην πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους, αφού στο 55′ συνεργάστηκε ωραία με τον Φώτη Ιωαννίδη, εκείνος πλάσαρε και ο Νέστορας Γκέκας απέκρουσε με το πόδι.

Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο θετικότατος Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης έκανε τη συρτή παράλληλη σέντρα, αλλά ο Παλάσιος δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 74ο λεπτό καταγράφηκε μια σημαντική στιγμή, αφού ο Δημήτρης Κουρμπέλης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο (αντί του Χατζηγιοβάνη) και πήρε χρόνο συμμετοχής μετά από 425 ημέρες.

Κοντά του έσπευσε μέχρι κι ο διαιτητής Σιδηρόπουλος, για να τον συγχαρεί που επανήλθε γερός και δυνατός.

Μάλιστα, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έδειξε να βρίσκεται σε καλή κατάσταση, με ήρεμες μεταβιβάσεις και γρήγορη σκέψη στις κινήσεις του.

Η ρεβάνς είχε σκορ. Το ρολόι σημάδευε το 81ο λεπτό, όταν ο νεοεισελθών Αϊτόρ γύρισε και ο Παλάσιος από κοντά άνοιξε το σκορ.

Τέλος, στο 83′ ο Γκέκας σταμάτησε εντυπωσιακά ένα σπουδαίο φαλτσαριστό σουτ του Αϊτόρ.

Αναγέννηση Καρδίτσας – Παναθηναϊκός: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 81′ Παλάσιος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 3′ Μανιός – 4′ Σάρλια

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης είχε αξιόλογα ανεβάσματα, έτρεξε πολύ και αναστάτωσε την αντίπαλη άμυνα

UP: Ο Σεμπαστιάν Παλάσιος. Πέμπτο γκολ εν έτει 2022

DOWN: Ο Δαμιανός Γκίνη. Σπατάλησε δύο καλές ευκαιρίες για γκολ

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Γκέκας, Κουτρομάνος, Γκουγκούδης, Λαρέα (56′ Καρανίκας), Κοτσώνης, Μπάλλας, Πλέγας, Βιδάλ (69′ Μπιανκόνι), Μπαντιμπανγκά (56′ Κουτσιανικούλης), Γκίνη (69′ Πολίτης), Μανιός.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Σάντσες (63′ Σιδεράς), Σάρλια, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Αγιούμπ (63′ Παλάσιος), Βιγιαφάνιες, Γκατσίνοβιτς (63′ Ρούμπεν), Χατζηγιοβάνης (74′ Κουρμπέλης), Βιτάλ, Ιωαννίδης (75′ Αϊτόρ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αναγέννηση Καρδίτσας – Παναθηναϊκός 0-1: Ζευγάρωσε τις νίκες του με Παλάσιος, Γκατσίνοβιτς και Κουρμπέλη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.