ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Άρης – ΑΕΚ 2-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Δείτε live το ματς

Άρης – ΑΕΚ στη ρεβάνς των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος στο «Κλεάνθης Βικελίδης», με το πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ να έχει λήξει 2-1.

Ο Μίκαελ Ενινγκ για τον αγώνα λόγω και των απουσιών του Βέλεθ και Σόουζα, θα παρατάξει πειραματική άμυνα μπροστά από τον Κουέστα, με τους Σάσα (δεξιά), Κόρχουτ (αριστερά) και δίδυμο στα στόπερ Δεληζήση-Ρόουζ. Στα χαφ δίπλα στον Ματίγια θα παίξει ο Τόνσο και πίσω από τον φορ Ιντέγε θα βρίσκονται οι Φετφατζίδης (δεξιά), Γκάμα (αριστερά) και Λάρσον (δεκάρι).

Ο Μάσιμο Καρέρα θα ξεκινήσει τον ημιτελικό με τον Μπάρκα κάτω από τα δοκάρια, τον Μπακάκη δεξί μπακ, τον Λόπες αριστερό μπακ, τον Τσιγκρίνσκι με τον Σβάρνα στα στόπερ, τον Σιμόες 6αρι, με Κρίστιτσιτς και Μάνταλο στον άξονα, τον Βέρντε δεξιά στην επίθεση, τον Λιβάια αριστερά και σέντερ φορ τον Ολιβέιρα.

Η ΑΕΚ στο ξεκίνημα πιέζει πολύ τον Αρη ψηλά με τους επιθετικούς της και ψάχνει το λάθος της αντίπαλης άμυνας.

Ο Αρης μετά το 10λεπτο αρχίζει και ανεβαίνει μέτρα προς την εστία του Μπάρκα με κύριο εκφραστή τον Φετφατζίδη. Η Ένωση όμως στο 20′ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Βέρντε που αντί να πλασάρει επιχείρησε να περάσει τον Κουέστα ανεπιτυχώς.

Η Ένωση πάντως συνεχίζει να έχει το πάνω χέρι στο παιχνίδι, την πρωτοβουλία των κινήσεων και να απειλεί την άμυνα του Άρη. Μάλιστα, στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Ολιβέιρα έχασε τεράστια ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά την σπατάλησε! Έτσι, το ημίχρονο έληξε 0-0 με την ΑΕΚ εμφανώς καλύτερη.

Ο Άρης, πάντως, παίρνει σκορ πρόκρισης στο 57ο λεπτό με τον νεοεισελθόντα Μαντσίνι, έπειτα από γύρισμα του Φετφατζίδη.

Στο 75ο λεπτό η ΑΕΚ αγγίζει την ισοφάριση, όταν από μπαλιά του Μάνταλου, ο Σιμόες σημαδεύει το δοκάρι του Κουέστα.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ακόμα ένας νεοεισελθών, ο Ντιγκινί, διπλασιάζει τα γκολ του Άρη.

Η ΑΕΚ λέει την τελευταία λέξη στο 6ο και τελευταίο λεπτό! Σκόρερ ο Λιβάια με διπλή προσπάθεια και… παράταση!

Δείτε τα δύο γκολ των καθυστερήσεων της κανονικής διάρκειας.

Στο 102′ οι φιλοξενούμενοι παίρνουν σκορ πρόκρισης με σκόρερ τον Λιβάια, έπειτα από υπέροχη προσπάθεια του Αλμπάνη και ασίστ του Ολιβέιρα.

Στην εκπνοή της παράτασης ο Ολιβέιρα σημαδεύει το δοκάρι και οι Μάνταλος, Σιμόες, Ολιβέιρα αποβάλλονται.

Με αυτόν τον χιτσκοκικό τρόπο, η ΑΕΚ εξασφάλισε για πέμπτη διαδοχική σεζόν την πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου.

Ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές και άξιζε να περάσει, απέναντι σε έναν άκρως αποτελεσματικό Άρη που δεν κατάφερε να γίνει φιναλίστ μετά από 10 ολόκληρα χρόνια.

LIVE το Άρης – ΑΕΚ

Διαβάστε LIVE την εξέλιξη του ματς στο «Κλεάνθης Βικελίδης»:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – ΑΕΚ 2-2 (ΤΕΛΙΚΟ)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...