ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Άρης-Αστέρας Τρίπολης 2-0: «Xρυσές αλλαγές, «αγκαλιά» με την πρόκριση! (vid)

Άρης-Αστέρας Τρίπολης 2-0: Με σκόρερ τους Μαντσίνι (69) και Μπερτόγλιο (76') η ομάδα του Μάντζιου απέκτησε σαφές προβάδισμα πρόκρισης.

Άρης-Αστέρας Τρίπολης 2-0: «Αγκαλιά» με την πρόκρισή του στην επόμενη φάση (7η) του Κυπέλλου Ελλάδας είναι η ομάδα του Άκη Μάντζιου. Με τους Μαντσίνι και Μπερτόγλιο που πέρασαν αλλαγή στο Β’ μέρος να σκοράρουν (στο 69′ και το 76′) ο «Θεός του πολέμου» απέκτησε καθαρό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού αγώνα που θα γίνει στην Τρίπολη.

Ο Άρης ήταν ανώτερος σε όλο το ματς και ειδικά στο δεύτερο μέρος, διάστημα στο οποίο έβγαλε ωραίες συνεργασίες, ενώ είχε και δοκάρι με τον Σάσα. Επιστροφή για τον Κάτσε μετά το ματς στο Περιστέρι, πέρασε στο ματς στο 84′

Με 4-2-3-1 και οι δύο ομάδες

Με αρκετά νέα πρόσωπα σε σχέση με το πρόσφατο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, παρέταξε τον Άρη ο Άκης Μάντζιος. Συγκεκριμένα στην 11άδα άρχισαν οι Σάκιτς, Γκάνεα, Δεληζήσης, Σάσα, Σίλβα και Μάνος ενώ εκτός έμεινε οι τραυματίας Ματίγια.

Από την πλευρά του ο Μίλαν Ράσταβατς δεν είχε στη διάθεσή του τον πολύτιμο Μπαράλες (τραυματίας), με τον Τζήμα να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.

Υποτονικός ήταν ο ρυθμός στο πρώτος μέρος με τον Άρη να έχει την κατοχή σε ποσοστά της τάξης του (60%), αλλά να μην μπορεί να πιέσει ιδιαίτερα τον αντίπαλό του που είχε ρίξε το βάρος στην άμυνα.

Εξαίρεση αποτέλεσε ένα διάστημα 10 λεπτών περίπου στα μέσα του 45λεπτου, όταν η ομάδα του Μάντζιου είχε 2-3 καλές στιγμές, αλλά δεν μπόρεσε να τις εκμεταλλευθεί. Κορυφαία αυτή του 23ου λεπτού με τον Μάνο να μην μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα Τσιφτσή μετά την εξαιρετική πάσα του Γκάμα.

Στο 31′ ο Μάνος ήταν πρωταγωνιστής σε μία ακόμη αξιόλογη στιγμή για τον Άρη, το τελείωμά του όμως ήταν κάκιστο. Ένα λεπτό νωρίτερα ο Γκάμα είχε ένα καλό σουτ.

Με την έναρξη του Β’ μέρους ο Ράσταβατς άλλαξε το σύστημα της ομάδας του σε 4-3-3, ρίχνοντας στο ματς τον Βαλιέντε. Λίγο αργότερα (54′) ο ήταν η σειρά των γηπεδούχων να αποσύρουν τον αρνητικό Γκαρσία για τον Μπερτόγλιο στην επιστροφή του Αργεντίνου μετά την απουσία του λόγω τραυματισμού.

Κυρίαρχος ο Άρης, δύο γκολ και δοκάρι

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης είχε περισσότερη ένταση και νεύρο στο παιχνίδι του, όντας πιο επικίνδυνος, ενώ ο Αστέρας πέρασε το κέντρο ελάχιστες φορές. Στο 51′ ο Σάσα είχε δοκάρι σε σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ όσο κυλούσε η ώρα οι γηπεδούχοι ήταν όλο και πιο ξεκάθαρα κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο.

Κάτι που «πιστοποιήθηκε» όταν πέρασαν στο ματς Μαντσίνι και Μπερτόγλιο. Ο πρώτος παίζοντας στην κορυφή της επίθεσης ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 69′ με κεφαλιά, μετά από συνεργασία των Σίλβα και Σάκιτς και… συστημένη σέντρα του τελευταίου.

Επτά λεπτά αργότερα ο «Θεός του πολέμου» πανηγύρισε και πάλι. Ο Φακούντο Μπερτόγλιο έκλεψε στο κέντρο του γηπέδου (το λάθος ο Πασαλίδης), η μπάλα έφτασε στον Μαντσίνι, ο οποίος βρήκε εξαιρετικά και πάλι τον συμπατριώτη και αυτός με υποδειγματικό πλασέ έγραψε το 2-0!

Άρης-Αστέρας Τρίπολης 2-0

ΣΚΟΡΕΡ: 69′ Μαντσίνι, 76′ Μπερτόγλιο

ΔΟΚΑΡΙ: 51′: Σάσα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 77′ Σάκιτς-33′ Μουνάφο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΔΑΙΤΗΤΗΣ: Βάτσιος (Δ. Αττική) βοηθοί: Γεωργακόπουλος, Κωνσταντίνου, με 4ος Κατσικογιάννης.

Άρης (Μάντζιος): Σιαμπάνης, Ροόυζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάκιτς, Σάσα, Τζέγκο, Σίλβα (84′ Κάτσε), Γκαρσία (54′ Μπερτόγλιο), Γκάμα (84′ Λόπεθ), Μάνος (66′ Μαντσίνι).

Αστέρας Τρίπολης:  Τσιφτσής, Γκαρσία, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Τζίμας (Κανελλόπουλος), Καπίγια (63′ Σίτο), Μουνάφο, Τασουλής, Μπελόκ, Αλί Μπαμπά (46′ Βαλιέντε), Τιλίκα (63′ Κρέσπι).