ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΚ 1-1: Το πάνω χέρι πήρε η ΑΕΚ ενόψει ΟΑΚΑ

Αστέρας Τρίπολης - ΑΕΚ 1-1: Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει ισοπαλία με γκολ και έτσι είναι το φαβορί για την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος, ενόψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ.

Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΚ 1-1: Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει ισοπαλία με γκολ και έτσι είναι το φαβορί για την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος, ενόψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ.

Ο Αστέρας προηγήθηκε με φοβερό γκολ του Κρέσπο, η ΑΕΚ ισοφάρισε με πέναλτι του Ολιβέιρα. Η Ενωση ήταν καλύτερη με πολύ καλή εμφάνιση, αλλά πρόβλημα στην τελική φάση. Ο Αστέρας έχασε πέναλτι στο β’ ημίχρονο με τον Μπαράλες να σουτάρει άουτ.

Εξαιρετικό παιχνίδι το Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ με δύο γκολ και ένα χαμένο πέναλτι, αρκετές φάσεις και καλό ρυθμό αλλά χωρίς νικητή. Η ρεβάνς που θα δώσει την πρόκριση, θα διεξαχθεί σε δύο εβδομάδες στο ΟΑΚΑ.

Το ματς

Η ΑΕΚ ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο με το 4-3-3 του Καρέρα, είχε σωστή ανάπτυξη, αλλά στην τελική πάσα και εκτέλεση είχε πρόβλημα. Ο Αστέρας, από πλευράς του, στην πρώτη επικίνδυνη φάση σκόραρε. Ο Λόπες απουσίαζε από την θέση του στο τρανζίσιον, ο Μάνταλος δεν έκοψε, ο Σιμόες δεν μάρκαρε σωστά τον Κρέσπι και αυτός στο 20′ με ένα φοβερό γυριστό άνοιξε το σκορ. Η Ενωση όμως 12 λεπτά μετά ισοφάρισε με το πέναλτι του Ολιβέιρα, από την καθαρή ανατροπή του Μουνάφο στον Λόπες.

Στο β’ ημίχρονο ο Αστέρας ήταν καλύτερος. Μπήκε δυνατά, κέρδισε μονομαχίες και πίεσε πολύ την ΑΕΚ που έχει ανασταλτικό πρόβλημα και το έδειξε και απόψε. Στο 70′ μάλιστα κέρδισε πέναλτι από την κακή εκτίμηση του Τσιγκρίνσκι, αλλά ο Μπαράλες έστειλε την μπάλα άουτ. Η φάση αυτή ξύπνησε την ΑΕΚ. Η Ενωση έδειξε νεύρο και με τις αλλαγές του Καρέρα στο σύστημα σε 3-4-3 και τα νέα πρόσωπα, έφερε την μπάλα στην επίθεση, αλλά στις φάσεις που έφτιαξε δεν σκόραρε.

Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ 1-1

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς, 4-4-1-1): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Τασουλής, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Σίτο (55’ Χαουρέγκι), Ριέρα (62’ Φερνάντεθ), Κρέσπι (83’ Μπόρχα), Μπαράλες

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-3-3): Τσιντώτας, Παουλίνιο (82’ Μπακάκης), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Βέρντε, Αλμπάνης (71’ Σβάρνας), Ολιβέιρα (80’ Κλωναρίδης)

Ο Γκορτσίλας χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Αλμπάνη (11’), Μάνταλο (49’), Τσιγκρίνσκι (69’), Σίτο (23’), Μουνάφο (32’), Ριέρα (41’), Ιγκλέσιας (64’), Σουάρεθ (66’).

Διαβάστε το LIVE του αγώνα

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Σιμάνσκι: Η πρώτη προπόνηση με την ΑΕΚ (pic-vid)

Κάντε follow στο Sportime

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Ακολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΚ 1-1: Το πάνω χέρι πήρε η ΑΕΚ ενόψει ΟΑΚΑ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...