ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Αστέρας Τρίπολης – Εργοτέλης 4-1: «Τεσσάρα» πρόκρισης στους «4»!

Ο Αστέρας Τρίπολης πήρε μία εμφατική νίκη με 4-1 επί του Εργοτέλη και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας

Με εντυπωσιακό τρόπο, ο Αστέρας Τρίπολης προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας επικρατώντας με 4-1 του Εργοτέλη.

Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν λίγο δύσκολα, αφού παρά το αρχικό τους προβάδισμα, ο Εργοτέλης ισοφάρισε και τα υπόλοιπα τρία γκολ μπήκαν στα τελευταία λεπτά.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Αραβίδης, που σκόραρε είχε συμμετοχή και στα υπόλοιπα γκολ κι έτρεξε πάρα πολύ.

Ο Αστέρας μπορεί να παρατάχθηκε με αλλαγές, ωστόσο ήταν και πάλι το φαβορί της αναμέτρησης, όπως και φάνηκε. Από νωρίς οι Αρκάδες ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και μάλιστα ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη καλή τους ενέργεια.

Μόλις στο 9’, από γέμισμα του Αθανασιάδη, ο Αραβίδης πήρε την κεφαλιά, ο Ρόλε έψαξε τον Μπαστιάνο που έκανε κίνηση προς την περιοχή και με ψιλοκρεμαστό πλασέ, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Ισοφάρισε ο Εργοτέλης, ξέσπασε ο Αστέρας

Ο Εργοτέλης ήταν αρκετά κινητικός, αλλά δεν βρήκε άμεση αντίδραση στο προβάδισμα των γηπεδούχων. Μάλιστα δεν είχε μία κλασική ευκαιρία μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας μπήκε καλύτερα, έκανε κάποια σουτ, αλλά ο Εργοτέλης έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Ιατρούδη, ο οποίος στο 72’ έκανε το 1-1.

Ο Αστέρας αντέδρασε άμεσα και επτά λεπτά αργότερα με τον Αραβίδη, πήρε εκ νέου προβάδισμα με κεφαλιά στο 79’.

Κάπου εκεί η υπόθεση πρόκριση έλαβε τέλος και οι Αρκάδες πέτυχαν ακόμη δύο γκολ, από την στιγμή που βρήκαν και πολλούς χώρους. Στο 89’ ο Καλτσάς έκανε το 3-1, ενώ στο 93’ ο Φερνάντεθ έκανε το τελικό 4-1.

MVP: Ο Χρήστος Αραβίδης έκανε πολύ καλό παιχνίδι. Έτρεξε πάρα πολύ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πέτυχε και το δεύτερο γκολ του Αστέρα, που έδιωξε το άγχος των γηπεδούχων.

UP: Ο Γιάννης Μπαστιάνος βρέθηκε σε καλή μέρα. Έκανε καλό παιχνίδι και σε αυτό βοήθησε το γρήγορο γκολ που πέτυχε στο 9’. Έπαιξε καλά και από τις δύο πτέρυγες και βοήθησε πολύ την ομάδα του.

DOWN: Ο Τσαρλς Κουατένγκ δεν τα πήγε καθόλου καλά. Ο Παπαβασιλείου είχε πολλά παράπονα από τον ποδοσφαιριστή και όπως ήταν αναμενόμενο τον έκανε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα νωρίς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Αριστομένης Κουτσιάυτης από την Άρτα είχε ένα εύκολο απόγευμα. Δεν έγινε κάποιο μεγάλος λάθος, ενώ δεν υπήρχε και η δύσκολη φάση που να έβαλε δύσκολα στον ρέφερι.

ΓΚΟΛ: 9’ Μπαστιάνος, 79’ Αραβίδης, 89’ Καλτσάς, 93’ Φερνάντεθ – 72’ Ιατρούδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 28’ Μπελόκ, 50’ Πασαλίδης – 83’ Μπρους

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Άνχελ Μαρτίνες, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μπελόκ, Μπαστιάνος (83’ Βλάχος), Τσιλιανίδης (65’ Καλτσάς), Ρόλε (61’ Φερνάντεθ), Αραβίδης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου):  Καλογεράκης, Μπουτσάκης (73’ Ροβίθης), Οικονόμου, Κοιλιάρας, Μπάτζιος, Μπρους (85’ Γροντής), Ζόσεφ, Τσέλιος, Μπουρσέλης, Ιατρούδης, Κουατένγκ (61’ Καπνίδης).