ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Εργοτέλης-ΟΦΗ 1-1: Η πρόκριση στο «Γεντί Κουλέ»

Ανέστης Νάστος και Γιάννης Ιατρούδης πέτυχαν δύο υπέροχα γκολ και έτσι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις "διαφορές" τους στο "Θ. Βαρδινογιάννης"

Εργοτέλης και ΟΦΗ είχαν από ένα ημίχρονο, πέτυχαν από ένα γκολ και θα λύσουν τις διαφορές της πρόκρισης στους “8” του κυπέλλου Ελλάδας στο «Γεντί Κουλέ».

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με υπέροχο γκολ του Νάστου.

Οι γηπεδούχοι του Νίκκι Παπαβασιλείου ισοφάρισαν με το βαρύ τους πυροβολικό, τον Ιατρούδη, και έμειναν ζωντανοί στη μάχη της πρόκρισης.

Θα μπορούσαν μάλιστα, οι “κιτρινόμαυροι” να πάρουν και τη νίκη, έχοντας κλασική χαμένη ευκαιρία μετά το 1-1.

Απίθανο γκολ Νάστου

Κακό το ματς στο πρώτο 20λεπτο, με τον ΟΦΗ να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα. Στο 22′ ο Οικονόμου έκανε όμορφη προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή με τον γκολκίπερ του Εργοτέλη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Αλλά έξι λεπτά μετά, ο Κατσιμήτρος δεν κατάφερε να αντιδράσει στο τρομερό σουτ του Ανέστη Νάστου, ο οποίος έπιασε έναν “κεραυνό” από τα σαράντα μέτρα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 39′ ο Ποτουρίδης προσπάθησε να απειλήσει με τον ίδιο τρόπο, ωστόσο η μπάλα έφυγε εκτός εστίας.

Στην μοναδική αξιόλογη φάση του Εργοτέλη στο 44′, παραλίγο ο ΟΦΗ να πετύχει αυτογκόλ. Όταν από εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη η μπάλα βρήκε στον Σασί, αλλά ο Στρέζος έπεσε στη γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ.

Σκόραρε πάλι ο Ιατρούδης

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 59′ ο Έφορντ επιχείρησε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δοκάρι του Στρέζου.

Η πίεση απέδωσε καρπούς στο 66′, όταν μετά από σέντρα του Γιακούμπου, ο Ιατρούδης (τον έχασε ο Μιχόγεβιτς) πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στρέζου για το 1-1.

Στο 81′ λίγο έλειψε να γίνει η ανατροπή του σκορ. Τραγικό λάθος του Μιχόγεβιτς, ο Κουατένγκ πήρε τη μπάλα πέρασε και τον Στρέζο, πλάσαρε από τα αριστερά με τον Ποτουρίδη να διώχνει λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

ΓΚΟΛ: 28’ Νάστος, 66′ Ιατρούδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Γιώργος Βρέσκας (Πιερίας) δεν είχε κάποια δύσκολη φάση, έβγαλε το ματς περνώντας απαρατήρητος και δεν χρειάστηκε να… επέμβει. Σωστές οι κίτρινες κάρτες.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32’ Μπουτσάκης, 37’ Ιατρούδης, 70′ Κοροβέσης, 86′ Μαζουλουξής

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μαζουλουξής, Γιακούμπου, Μπουτσάκης (65′ Λαμπάκης), Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Καπνίδης (54′ Κουατένγκ).

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπράουν, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Γιαννούλης, Νάστος, Οικονόμου, Σασί (46′ Πλατέλλας), Κοροβέσης, Ντίνας (78′ Κυριακίδης), Βουό (64′ Πέρσον).

Ξάνθη-Ολυμπιακός 0-0: Άφησαν ανοι«Χ»τούς λογαριασμούς