ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Κέρκυρα – Ξάνθη 0-1: Ήρωας στις καθυστερήσεις ο Κασάδο

Το αποτέλεσμα μέχρι τις καθυστερήσεις καθιστούσε την πρόκριση της Ξάνθης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ως αμφίβολη. Κάπου εκεί προστέθηκε στην… εξίσωση μία από τις αλλαγές του Μίλαν Ράσταβατς, ο Χόρχε Κασάδο. Το τέρμα του 28χρονου Ισπανού μπακ, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, με κεφαλιά, ήταν εκείνο που έδωσε τη νίκη στους Ακρίτες. Ο...

Το αποτέλεσμα μέχρι τις καθυστερήσεις καθιστούσε την πρόκριση της Ξάνθης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ως αμφίβολη.

Κάπου εκεί προστέθηκε στην… εξίσωση μία από τις αλλαγές του Μίλαν Ράσταβατς, ο Χόρχε Κασάδο.

Το τέρμα του 28χρονου Ισπανού μπακ, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, με κεφαλιά, ήταν εκείνο που έδωσε τη νίκη στους Ακρίτες. Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ – πίσω από τη μεσαία γραμμή 0 ο Ισπανός σηκώθηκε πιο ψηλά, πήρε την κεφαλιά και 1-0!

Και ενώ, νωρίτερα, οι παίκτες του Ράσταβατς είχαν… πετάξει μπόλικες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ (2’ Κάστρο, 6’ Σουλεϊμάν, 25’ Γέντρισεκ, 54’ Κασάδο).

Η Κέρκυρα απώλεσε την καλύτερη ευκαιρία της, όταν ο Αποστολίδης (33’) δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον κίπερ της Ξάνθης, Ζίφκοβιτς να κάνει διπλή επέμβαση.

Κέρκυρα (Δ.Σπανός): Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης, Σπίνουλας, Θεοδωράκης, Κούρος, Ζορμπάς, Κρητικός, Βίλα, Λινάρδος (75’ Τουράμ), Αποστολίδης (62’ Σιατραβάνης), Κρητικός (82’ Γεωργακόπουλος).

Ξάνθη (Μ.Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Αλμέιδα, Σιλά (52’ Κασάδο), Κίκε, Καμαρά, Μελιόπουλος, Οκάν Σουλεϊμάν (46’ Κοβάσεβιτς), Γέντρισεκ (65’ Μελισσόπουλος), Κάστρο.