ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Κηφισιά – ΑΕΚ 1-1: Παγωμένα Χριστούγεννα

Η ΑΕΚ έμεινε στο 1-1 με την Κηφισιά στον κάκιστο αγωνιστικό χώρο της Καισαριανής - Λιβάι Γκαρσία και Τετέι οι σκόρερ στο ματς

Η ΑΕΚ δεν προσέφερε χαμόγελο στον κόσμο της ούτε στο τελευταίο ματς του 2021, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Κηφισιά για το Κύπελλο Ελλάδος.

Το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα μετά το 4-0 στο ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ να παίρνει την πρόκριση.

Πολύ κακός ο αγωνιστικός χώρος της Καισαριανής δεν βοήθησε τους ποιοτικούς παίκτες της ΑΕΚ να παίξουν.

Λιβάι Γκαρσία στο 55′ και Τετέι στο 73′ οι σκόρερ.

Τα έδωσε όλα η Κηφισιά και στα 90 λεπτά και δεν επηρεάστηκε από το γεγονός ότι δεν είχε ελπίδες και ότι βρίσκεται μία κατηγορία χαμηλότερα από την Ενωση.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Αργύρης Γιαννίκης ξεκίνησε το παιχνίδι στην Καισαριανή με τον Μουστακόπουλο από την ΑΕΚ Β’ στον άξονα αντί του Σάκχοφ που είχε ίωση και μία 11άδα που είχε τη δύναμη και την ποιότητα να διαχειριστεί το 4-0 του πρώτου παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ. Ο Γιαννίκης όπως αναμενόταν προχώρησε σε αρκετές αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με τον ΟΦΗ και άρχισε το ματς με τον Τάνκοβιτς δεξιά και τον Γκαρσία αριστερά.

Η Ενωση πήρε τα ηνία του αγώνα εξ’ αρχής, αλλά η Κηφισιά πλησίασε πρώτη στο γκολ. Στο 9’ ο Κρητικός βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή της Ενωσης, ωστόσο δεν κατάφερε να πλασάρει με αποτέλεσμα ο Τσιντώτας να μπλοκάρει εύκολα. Δύο λεπτά μετά ο Γέβτιτς σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 17’ ο Ελβετός σούταρε δυνατά, ο Αντωνόπουλος με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε σταθερά, ενώ ένα λεπτά ο Κρητικός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 23’ o Πρίτσας δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, ωστόσο ο Τσιντώτας το απέκρουσε με άνεση.

To ματς είχε ωραίο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να παίζουν απελευθερωμένα. Εμπόδιο όμως στεκόταν στις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών ο κακός αγωνιστικός χώρος. Στο 31’ η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ, με τον Γέβτιτς να κάνει την σέντρα από αριστερά, τον Ανσαριφάρντ να κάνει τακουνάκι, αλλά τον Αγγελόπουλο να βρίσκεται στην πορεία της μπάλας και να μπλοκάρει σταθερά. Στο 39’ απείλησε ο Λε Ταλέκ με σουτ, το οποίο έφυγε ψηλά άουτ. Τρία λεπτά μετά σούταρε ο Τάνκοβιτς, αλλά και αυτός δεν βρήκε εστία και αμέσως μετά πάλι ο Σουηδός με κεφαλιά απείλησε, αλλά μπλόκαρε ο Αγγελόπουλος. Ετσι το ημίχρονο έληξε δίχως γκολ στην Καισαριανή και με τις δύο ομάδες να θέλουν το γκολ απελευθερωμένα.

Το β’ ημίχρονο άρχισε δίχως αλλαγές με τον Μοχαμάντι να απειλεί πρώτος με δυνατό σουτ άουτ. Η Κηφισιά απείλησε εν συνεχεία, αλλά ο Τσιντώτας ήταν σταθερός. Και αμέσως μετά στο 55’ ο Λιβάι Γκαρσία άνοιξε το σκορ. Ο Λιβάι Γκαρσία έκανε πάσα με το στήθος στον Λε Ταλέκ, αυτός έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματάει σε αμυνόμενο της Κηφισιάς. Ο Λιβάι Γκαρσία είδε την μπάλα να του στρώνεται και έκανε το δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής. Ο Αντωνόπουλος δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα, έχοντας μερίδιο ευθύνης για το 0-1. Μετά το γκολ και οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγές με τον Γιαννίκη να βάζει τον Λάτσι στα στόπερ. Στο 60’ ο Καλέργης με ωραία ενέργεια στην αντεπίθεση, σούταρε άουτ αμέσως μετά την είσοδο του στο ματς. Στο 66’ έγιναν ξανά αλλαγές με τον Τσούμπερ να παίρνει την θέση του Τάνκοβιτς. Αμέσως μετά ο Μοχαμάντι έχασε ευκαιρία με τον Αντωνόπουλο να αποκρούει.

Στο 69’ από ωραίο γύρισμα του Οικονομίδη από δεξιά, ο Αγγελόπουλος σούταρε απευθείας μέσα από την περιοχή, αλλά και ψηλά άουτ. Στο 73’ τελικά η Κηφισιά βρήκε τον χώρο και τον τρόπο σε μία αντεπίθεση για να σκοράρει. Σε μια βαθιά μπαλιά που έγινε στην πλάτη του Λάτσι, ο Τετέι απέφυγε και τον Τσιντώτα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας για το 1-1. Στο 76’ ο Ο Μουστακόπουλος επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να πηγαίνει άουτ και στο 81’ ένα ωραίο φάουλ του Γέβτιτς μπλόκαρε ο Αντωνόπουλος. Ο Γιαννίκης έβαλε και τον Χατζισαφί στο γήπεδο για να πιέσει περισσότερο μπροστά. Στο 90’ η Κηφισιά άγγιξε το γκολ με τον Τετέι, αλλά ο Τσιντώτας απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ και στο επόμενο λεπτό ο Ρότα είχε μία καλή ευκαιρία που έφυγε άουτ.

Ετσι το ματς έληξε στο 1-1 με την ΑΕΚ να παίρνει την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Κηφισιά-ΑΕΚ: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 73’ Τετέι – 55’ Λιβάι Γκαρσία

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38’ Μκρτσιάν, 81’ Τόλιος – 4’ Μήτογλου

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:

Τάσος Σιδηρόπουλος: Ο έμπειρος ρέφερι δεν θα μπορούσε να έχει πρόβλημα σε αυτό το ματς. Και δεν είχε, καθώς δεν είχε να αντιμετωπίζει και δύσκολες φάσεις.

MVP:

Ανδρέας Τετέι: Ο 20χρονος επιθετικός έχει χρόνια στα ερασιτεχνικά της Αθήνας και μπήκε αλλαγή στο ματς. Μόλις βρήκε την ευκαιρία, έκανε την κούρσα και σκόραρε για το 1-1.

UP:

Γιώργος Μουστακόπουλος: Ηρθε από το… πουθενά και μπήκε βασικός. Σιμάνσκι-Σάκχοφ-Σιμόες ήταν εκτός και ο νεαρός χαφ της ΑΕΚ Β’ μπήκε βασικός και ήταν καθόλα σοβαρός και συνεπής στα καθήκοντα του ως αμυντικός χαφ. Επαιζε γρήγορα και με τη μία και βοήθησε στην ισορροπία και στις μονομαχίες στον άξονα.

DOWN:

Θόδωρος Αντωνόπουλος: Ο τερματοφύλακας της Κηφισιάς σε ένα δυνατό σουτ του Λιβάι Γκαρσία, έχασε τον έλεγχο της μπάλας και έγινε το 0-1. Ένα γκολ με δική του ευθύνη βασικά.

Κηφισιά (Ν. Κούστας, 4-3-3): Αντωνόπουλος, Σμπώκος, Τόλιος, Γκότοβος, Μκρτσιάν, Ντοριβάλ, Αγγελόπουλος (83’ Παυλάκης), Πρίτσας (66’ Οικονομίδης), Γιαννιτσάνης (58’ Καλλέργης), Καραγκούνης (58’ Σόουζα), Κρητικός (66’ Τετέϊ)

ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Ρότα, Σβάρνας, Μήτογλου (58’ Λάτσι), Μοχαμάντι, Λε Ταλέκ, Μουστακόπουλος, Γέβτιτς (82’ Χατζισαφί), Γκαρσία, Τάνκοβιτς (66’ Τσούμπερ), Ανσαριφάρντ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κηφισιά – ΑΕΚ 1-1: Παγωμένα Χριστούγεννα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...