ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Κύπελλο Ελλάδας – Εθνικός – Προοδευτική: Ματσάρα και πρόκριση στα πέναλτι για τον «Φοίνικα»! (vid)

Να μην τέλειωνε ποτέ αυτή η ματσάρα! Η Προοδευτική νίκησε στα πέναλτι τον Εθνικό, μετά από μεγάλη επιστροφή στην κανονική διάρκεια, παίρνοντας την πρόκριση στην τέταρτη φάση στο Κύπελλο Ελλάδας.

Εθνικός και Προοδευτική ξύπνησαν μνήμες του παρελθόντος προσφέροντας ένα σπουδαίο παιχνίδι για το Κύπελλο Ελλάδας, με τους Κορυδαλλιώτες να πανηγυρίζουν την πρόκριση στην τέταρτη φάση έπειτα από την διαδικασία των πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 24ο λεπτό με τον Λύγκο, πριν φτάσουν πολύ κοντά στο 2-0 όταν κέρδισαν πέναλτι αλλά ο Στάμος αστόχησε. Τελικά, αυτό που δεν κατάφερε ο Στάμος, το πέτυχε ο Σάμιος στο 56ο λεπτό το 2-0, όταν βρέθηκε απέναντι στον Χαλκίδη.

Ο «Φοίνικας» ωστόσο ανέτρεψε πλήρως το σκηνικό της αναμέτρησης στη συνέχεια. Αρχικά μείωσε στο 65΄με τον Μεγαρίτη για το 2-1, ενώ δώδεκα λεπτά αργότερα ο Νομικός ισοφάρισε σε 2-2.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και εν συνεχεία στην ψυχοφθόρα ρουλέτα των πέναλτι. Ο Χαλκίδης απέκρουσε δυο πέναλτι και έδωσε την πρόκριση στην Προοδευτική με 4-2.

Δείτε παρακάτω ολόκληρο το παιχνίδι:

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ο Διαγόρας πήρε την πρόκριση απέναντι στον Άρη Σούδας, επικρατώντας 1-0, με… buzzer beater του Ρουγκάλα στο 90′.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύπελλο Ελλάδας – Εθνικός – Προοδευτική: Ματσάρα και πρόκριση στα πέναλτι για τον «Φοίνικα»! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.