ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Λαμία – Άρης 1-0 (0-0 κ. δ.): Στα ημιτελικά -ξανά- με ήρωα τον Σαράνοφ

Η Λαμία με γκολ του Άνταμ Τζανετόπουλου προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου νικώντας 1-0 τον Άρη. Δύο πέναλτι έχασαν οι φιλοξενούμενοι, μεγάλο ματς ο Μπόγιαν Σαράνοφ.

Λαμία και Άρης έδωσαν μία μάχη και το φινάλε βρήκε τους γηπεδούχους να χαμογελούν. Οι δύο ομάδες μέσα σε μία βδομάδα έπαιξαν για τρίτη φορά και στο πιο κρίσιμο ματς νικητής υπήρχε, έστω και αν φτάσαμε στην παράταση. Με 1-0 οι «κυανόλευκοι» πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Κάτι αντίστοιχο είχαν καταφέρει ξανά και προ τριετίας. Κοινός παρονομαστής; Ο Μπόγιαν Σαράνοφ. Τότε κατέβαζε ρολά στο «Γ. Καραϊσκάκης» απέναντι στον Ολυμπιακό. Είχε πιάσει, μάλιστα, και πέναλτι του Φορτούνη. Αυτή τη φορά έπιασε πέναλτι του Γκάμα. Μεγάλο ματς από τον Σέρβο, «χρυσός» σκόρερ ο Τζανετόπουλος.

Ο Άρης ήταν καλύτερος συνολικά, είχε τις περισσότερες ευκαιρίες, αλλά ούτε αυτή τη φορά σκόραρε. Όταν χάνεις δύο πέναλτι, πετάς ευκαιρίες και δεν μπορείς με τίποτα να βρεις δίχτυα, είσαι άξιος της μοίρας σου. Η Λαμία ήταν καλά στημένη, διαβασμένη, έκανε αυτό που μπορούσε και τελικά πήρε μία πολύ μεγάλη πρόκριση.

Πολύ νωρίς σημειώθηκε η κομβική στιγμή του αγώνα. Οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη, ο Άρης ήταν ελαφρώς καλύτερος και στο 14′ από μαρκάρισμα του Μπεχαράνο ο Μπερτόγλιο κέρδισε πέναλτι. Ο Καμαρά το εκτέλεσε δύο λεπτά αργότερα και έστειλε την μπάλα άουτ!

Εντελώς διαφορετική θα ήταν η εξέλιξη του ματς εάν είχε μπει εκείνο το γκολ. Φυσικά με «αν» μπάλα δεν παίζεται και εφόσον τα δεδομένα έμειναν ως έχουν, το ίδιο ίσχυσε και για τη φιλοσοφία των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά προσεκτικοί και προσπαθούσαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις, οι φιλοξενούμενοι επιχειρούσαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα.

Με εξαίρεση μία πολύ καλή στιγμή με τον Ταϊρόν στο 21′ έως το φινάλε του πρώτου μέρους δεν υπήρξε κάτι σημαντικό. Ο ένας μπλόκαρε τον άλλον, ενώ ήταν εμφανές πως και οι δύο στο κομμάτι της δημιουργίας υστερούν για διαφορετικούς λόγους.

Ο Άρης προσπάθησε να μπει καλά και στο δεύτερο ημίχρονο. Είχε μία ευκαιρία με τον Εντιαγέ στο 48′ και η απάντηση ήρθε επτά λεπτά αργότερα από τον Σαραμαντά. Η δεύτερη πολύ μεγάλη φάση του αγώνα ήταν αυτή του 64′. Ο Μαντσίνι γύρισε, ο Τζανδάρης έκανε τσαφ και ο Σαράνοφ πρόλαβε για εκατοστά την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Γκαρσία, Γκάμα και Καμαρά είχαν κάποιες τελικές στη συνέχεια αλλά φαινόταν ότι έλειπε η σωστή τελική επιλογή.

Το ματς αναπόφευκτα πήγε στην παράταση και εκεί δεν άλλαξε κάτι σημαντικά. Υπήρχε μεγάλη κόπωση στους παίκτες και των δύο ομάδων με αποτέλεσμα να είναι αρκετές οι ημιτελείς προσπάθειες. Μόνο με κάποιο λάθος ή από ένα στημένο θα βλέπαμε γκολ. Τελικά συνέβη το δεύτερο. Ο Προβυδάκης εκτέλεσε κόρνερ στο 118′, ο Τζανετόπουλος πήδηξε ψηλότερα όλων, έκανε το 1-0 και έδωσε την πρόκριση στη Λαμία για τα ημιτελικά του Κυπέλλου. Στο φινάλε ο Μπρούνο Γκάμα κέρδισε έξυπνα πέναλτι, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σαράνοφ.

Λαμία – Άρης: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Το μόνο που δεν έκανε, ήταν να σκοράρει. Έσωσε βέβαιο (αυτο)γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, είχε αρκετές επεμβάσεις και πάνω απ’ όλα είπε «όχι» στο πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα. Μεγάλο ματς ο Μπόγιαν Σαράνοφ.

UP: Από τη στιγμή που έβαλε το γκολ, δεν γίνεται να μη κάνουμε μία αναφορά και σε εκείνον. Πολύ καλός ο Άνταμ Τζανετόπουλος αμυντικά, αλλά το κομβικό ήταν πως με την κεφαλιά του σφράγισε την πρόκριση.

DOWN: Προσπαθείς να καταλάβεις γιατί έχουν δοθεί τόσα χρήματα για τον Αμπουμπακάρ Καμαρά. Μετά από αρκετούς μήνες στην Ελλάδα δεν δείχνει να μπορεί να κάνει τη διαφορά. Στο πιο σημαντικό ματς της σεζόν για τον Άρη, τον «κρέμασε» χάνοντας πέναλτι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Άρχων της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας). Το έχασε από πολύ νωρίς το ματς. Μερικές φορές δεν έχει σημασία μόνο τι σφυρίζεις, αλλά και εάν μπορείς να κοντρολάρεις τον αγώνα. Δεν μπορούσε ο συγκεκριμένος. Πολλές οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για το πέναλτι στο 14′, αν και δεν υπήρχε λόγος. Εξαιρετικά δύσκολη η φάση που στον Άρη υποστήριξαν πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Πιθανότατα ορθώς δεν δόθηκε γκολ εκεί. Το πέναλτι στο φινάλε στον Γκάμα, σωστά δόθηκε.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 17′ Μπεχαράνο, 52′ Τζανδάρης, 56′ Νούνιες, 104′ Μπανγκουρά, 109′ Τζανετόπουλος- 67′ Εντιαγέ, 120′ Μπράμπετς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σαραμαντάς (86’ Μαρτίνεθ), Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Μπανγκουρά, Ταϊρόν (31’ Νούνιες), Ρόμανιτς (106’ Τσούκαλος), Καραμάνος (78’ Αραμπούλι).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Σάσα, Ντιαγέ (90’+1’ Ματίγια), Μαντσίνι (109’ Μάνος), Μπερτόγλιο (65’ Ιτούρμπε), Γκαρσία (76’ Γκάμα), Καμαρά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – Άρης 1-0 (0-0 κ. δ.): Στα ημιτελικά -ξανά- με ήρωα τον Σαράνοφ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.