ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Λεβαδειακός – Ολυμπιακός 3-2: Μάθημα και πάθημα στη Λιβαδειά! (vids)

Ο Ολυμπιακός υποχρεώθηκε στην πρώτη του εγχώρια νίκη για φέτος, έστω και στο κύπελλο, καθώς ο Λεβαδειακός εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη των αντιπάλων του.

Λεβαδειακός – Ολυμπιακός 3-2: Την πρώτη εγχώρια ήττα για φέτος, γνώρισε ο Ολυμπιακός και ήταν το 3-2 από τον Λεβαδειακό. Ήταν η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τους«16»του κυπέλλου και ο επαναληπτικός θα γίνει στο Καραϊσκάκη, σε ημερομηνία που ακόμα δεν έχει οριστεί..

Πολλά τα γκολ σε ένα άσχημο αγωνιστικό χώρο όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ των Πολέτο, Παναγιώτου στα πρώτα έξι λεπτά. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Σεμέδο (26′). Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδοίχου βρήκαν γκολ με τον Δούμτσιο (61′), αλλά ο Ρόνι Λόπες (63′) μείωσε εκ νέου κι έμεινε εκεί το σκορ.

Πειραματική ενδεκάδα ο Μαρτίνς

Ο Πέδρο Μαρτίνς από την αποστολή έδειξε πως θα έκανε πολλές αλλαγές. Έτσι κατέβασε ενδεκάδα πλήρως αλλαγμένη σε σχέση με αυτές των προηγούμενων αγώνων. Σημείο αναφοράς ο Ρούμπεν Σεμέδο, που βρέθηκε σε αγώνα και σε ενδεκάδα μετά από περίπου 3,5 μήνες.

Για τον Λεβαδειακό ο Γιάννης Ταουσιάνης παρέταξε ότι καλύτερο διέθετε με τον Πολέτο στην επίθεση να ήταν μια απειλή για την άμυνα των Πειραιωτών.

Δύο γκολ ο Λεβαδειακός στα 6 πρώτα λεπτά

Το πρώτο ημίχρονο είχε από 7 τελικές και για τις δύο ομάδες, με τρία γκολ κι ένα δοκάρι. Ενδεικτικό του τι συνέβη σε αυτό το 45λεπτο. Οι γηπεδούχοι σόκαραν τον αντίπαλο τους. Στο 3’ ο Πολέτο βρέθηκε με τη μπάλα στα πόδια από αριστερά, πέρασε για πλάκα τον Κούντε και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Και στο 6’ ο Παναγιώτου εκτέλεσε κόρνερ με τον Κρίστινσον να μην κάνει καλή έξοδο και με τρεις παίκτες του Λεβαδειακού μπροστά του, είδε την μπάλα να καταλήγει κατευθείαν στα δίχτυα.

Απόλυτος ο αιφνιδιασμός για τους «ερυθρόλευκους» που με πειραματική ενδεκάδα ήταν ασύνδετος. Δεν πρόλαβαν να βρουν τα πατήματα τους οι παίκτες. Δεν είχαν καλή αμυντική λειτουργία και το πλήρωσαν. Ήταν και ο κακός αγωνιστικός χώρος που δεν βοηθούσε.

Μοιραία το παιχνίδι άνοιξε και οι Πειραιώτες έχασαν μαζεμένα μεγάλες ευκαιρίες. Στο 16’ με κεφαλιά του Τικίνιο. Και στο επόμενο λεπτό με τον ίδιο παίκτη και τον Ονιεκούρου.

Γκολ στην επανεμφάνιση ο Σεμέδο

Η πίεση αυξήθηκε και στο 26’ ο Ρούμπεν Σεμέδο μείωσε με κεφαλιά σε 2-1 μετά από σέντρα του Βρουσάι. Οι δύο ομάδες είχαν ανοίξει για τα καλά και η μπάλα άλλαζε γρήγορα μεγάλη περιοχή.

Μάλιστα στο 41’ μετά από σουτ του Νίλι η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι του Κρίστινσον. Και κάπως έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε τρεις αλλαγές. Μπήκαν οι Μπουχαλάκης, Ρόνι Λόπες, Κίτσος στις θέσεις των Κούντε, Αλγκασίμ Μπα, Αποστολόπουλου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και στο 49’ ο Σαμάσα έδιωξε εντυπωσιακά με τα ακροδάχτυλα το σουτ του Ονιεκούρου. Στο 50’ ο Τικινιο πήγε να σκοράρει με ανάποδο ψαλίδι αλλά δεν τα κατάφερε.

Σκόραραν και οι Δούμτσιος, Ρόνι Λόπες

Πάντως ο Λεβαδειακός σκόραρε ξανά πρώτος και σε αυτό το 45λεπτο. Ο Δούμτσιος μετά από σέντρα του Χάμοντ σκόραρε στο 61’ με κεφαλιά. Η άμυνα του Ολυμπιακού κόλλησε ενώ και ο Σεμέδο πήδηξε σε δεύτερο χρόνο.

Αλλά δύο λεπτά μετά «απάντησε» ο Ρόνι Λόπες με δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή για να μειώσει σε 3-2.

Μετά από αυτά ο ρυθμός έπεσε κάπως. Ο Ολυμπιακός έψαξε να βρει την ισοφάριση κυρίως με επελάσεις του Ονιεκούρου, αλλά η τελική κατάληξη δεν ήταν η αναμενόμενη. Στο 88′ υπήρξε και μια χαμένη κεφαλιά από τον Μαρίνο. Οι γηπεδούχοι κοίταξαν περισσότερο την άμυνα κι έτσι το σφύριγμα της λήξης ήταν λυτρωτικό.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Η ταυτότητα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 3’ Πολέτο, 6’ Παναγιώτου, 26’ Σεμέδο, 61’ Δούμτσιος, 63’ Ρόνι Λόπες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 54’ Λιάγκας, 72’ Αλμπάνης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Γενικά η ομάδα του Λεβαδειακού αντιμετώπισε σωστά την αναμέτρηση και εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως ο αντίπαλος δεν είχε καθαρό μυαλό. Του ανέδειξε όλα τα λάθη που έκανε στην αμυντική λειτουργία, κυρίως στις φάσεις που έγιναν στον αέρα.

UP: Ο Παναγιώτου μπορεί να έβαλε το δεύτερο γκολ με κόρνερ, αλλά γενικά ταλαιπώρησε τους Πειραιώτες. Δημιούργησε αρκετές φάσεις και ήταν από τις αιτίες που οι γηπεδούχοι είχαν τέτοια καλή εικόνα δημιουργικά.

DOWN: Ο Ολυμπιακός μπαίνει εδώ και πολύ περισσότερο οι παίκτες που είχαν επιφορτιστεί περισσότερο με την αμυντική λειτουργία. Σίγουρα ο Πέδρο Μαρτίνς δεν πήρε κάτι θετικό από το συγκεκριμένο ματς.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Σαμάσα, Βλάχος (59′ Χάμοντ), Νίκας (74′ Τζημόπουλος), Τσάπρας, Νίλι, Μεχία, Λιάγκας, Παναγιώτου, Βρακάς (59’ Μουτίνιο), Λινάρδος (52’ Δούμτσος), Πολέτο (74′ Αλμπάνης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Μάρκοβιτς, Σεμέδο, Αποστολόπουλος (46’ Κίτσος), Σουρλής, Κουντέ (46’ Μπουχαλάκης), Βρουσάι (82’ Μαρίνος), Ονιεκούρου, Αλγκασίμ Μπα (46’ Ρόνι Λόπες), Τικίνιο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λεβαδειακός – Ολυμπιακός 3-2: Μάθημα και πάθημα στη Λιβαδειά! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!