ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ολυμπιακός – Λαμία 3-2: Πήρε μόνος του την πρόκριση (vid)

Ο Ματιέ Βαλμπουενά μπήκε στον αγώνα και άλλαξε όλη τη ροή...

Ολυμπιακός – Λαμία 3-2: Ένας παίκτης έκανε όλη τη διαφορά στον προημιτελικό του Κυπέλλου στο Καραϊσκάκη και ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά φλύαροι.

Στο δεύτερο μέρος όμως μπήκε στον αγώνα ο Βαλμπουενά και αμέσως άλλαξε όλη η εικόνα της ομάδας του Πειραιά!

Ο Ολυμπιακός έγινε επιθετικός, πάτησε περιοχή και έκλεισε τη Λαμία στο μισό γήπεδο. Φτάνοντας έτσι στην ανατροπή του σκορ και την κατάκτηση της πρόκρισης.

Η ομάδα της Φθιώτιδας από την πλευρά της έκανε ό,τι μπορούσε για να διεκδικήσει τις ελπίδες της. Προηγήθηκε στον αγώνα, κατάφερε να περιορίσει τον Ολυμπιακό, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι απέναντι στον Βαλμπουενά.

Ολυμπιακός – Λαμία: «Πάγωσε» το Καραϊσκάκη!

Το πρώτο ημίχρονο δεν πήγε διαφορετικά απ’ ότι θα περίμενε κανείς. Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός: Την Παρασκευή χειρουργείται ο Σουντανί

Μπόρεσε να απειλήσει τη Λαμία, χωρίς όμως να καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Μόλις στο 7′ ο Ολυμπιακός μπόρεσε να δημιουργήσει την πρώτη του καλή στιγμή. Γύρισμα του Τσιμίκα από τ’ αριστεράμε τον Καχριμάν να είναι εκτός εστίας αλλά ο Χασάν πλάσαρε άουτ σε κενή εστία, ενώ η μπάλα ήταν στον αέρα.

Τέσσερα λεπτά απείλησαν ξανά οι γηπεδούχοι. Ο Γκιλιέρμε έκλεψε την μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή, μπήκε μέσα και στην προσπάθεια του να πλασάρει κόπηκε από αμυντικό. Στην επαναφορά όμως ο Μασούρας έκλεψε και έκανε το σουτ με τον Κάχριμαν να διώχνει!

Η επόμενη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό ήταν στο 22′. Σε μακρινό σουτ του Φορτούνη, με την μπάλα να κοντράρει και να πηγαίνει ελάχιστα δίπλα από την εστία του Κάχριμαν.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έριξε αρκετά τον ρυθμό του. Δεν μπορούσε να βρει κενούς χώρους στην άμυνα της Λαμίας και πλέον το παιχνίδι πήγε εκεί που ήθελαν οι φιλοξενούμενοι.

Μέχρι που η Λαμία βρήκε και τον τρόπο να σημειώσει και ένα γκολ το οποίο της έδινε ελπίδες πρόκρισης!

Στο 44′ ο Τιρόνε «γέμισε» από εκτέλεση φάουλ, με τον Αντέτζο να ξεφεύγει από Σεμέδο, Γκιλιέρμε και εντελώς μόνος του πλάσαρε για το 0-1!

Γκολ το οποίο «πάγωσε» Καραϊσκάκη και Ολυμπιακό.

Μπήκε ο «μαέστρος»και τα άλλαξε όλα!

Αμέσως ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να κάνει δύο αλλαγές με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με τους Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά στην ενδεκάδα τους αντί των Μασούρα, Λοβέρα.

Ο Βαλμπουενά ήταν ο άνθρωπος «κλειδί» για την πρόκριση των Πειραιωτών. Έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο και έτσι ήρθε η ανατροπή από τον Ολυμπιακό.

Στο 60′ ήρθε το 1-1. Κόρνερ του Βαλμπουενά, κεφαλιά του Χασάν και ισοπαλία στο Καραϊσκάκη! Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 71′, σέντρα του Φορτούνη, κεφαλιά του Χασάν, στο δοκάρι η μπάλα! Στο 72′ όμως ήρθε το 2-1. Σέντρα του Βαλμπουενά από τα δεξιά, καρφωτή κεφαλιά του Σισέ και 2-1 στον αγώνα πραγματοποιώντας έτσι ο Ολυμπιακός την ανατροπή στο σκορ.

Δεν σταμάτησε όμως εκεί ο Γάλλος!

Στο 77′ νέα σέντρα από τα δεξιά, ξανά κεφαλιά από τον Σισέ δοκάρι και… μέσα για το τελικό 3-1 του Ολυμπιακού!

Το ματς όμως είχε και… συνέχεια.

Συγκεκριμένα στο 89′ ο Σισέ ανέτρεψε τον Νιασέ μέσα στην περιοχή και ο Κουτσιαύτης έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Βιγιάλμπα και διαμόρφωσε το τελικό 3-2! Η Λαμία στη συνέχεια προσπάθησε να τρέξει και να κυνηγήσει την ισοφάριση, αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε την μπάλα στα πόδια του και το σκορ πρόκρισης.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ποιος άλλος, φυσικά ο Ματιέ Βαλμπουενά! Ο Γάλλος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και έβγαλε τρεις ασίστ και άλλαξε όλη την εικόνα του Ολυμπιακού.

UP: Δεύτερο σερί ματς στο οποίο σκοράρει ο Αχμέντ Χασάν. Στο πρώτο ημίχρονο δεν έδειξε πολλά, αλλά όταν είχε στα πλάγια τον Βαλμπουενά έγινε καλύτερος.

DOWN: Κακός ο Λοβέρα στο ματς. Δεν κατάφερε να δείξει πράγματα και για αυτό έγινε αλλαγή στο ημίχρονο από τον Πέδρο Μαρτίνς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Είχε αρκετές φάσεις που έπρεπε να… βγει μπροστά ο Κουτσιαύτης. Μία στην αποβολή που έδωσε για θέατρο στον Ρόμανιτς, αλλά και στο πέναλτι που έκανε ο Σισέ.

ΓΚΟΛ: 60′ Χασάν – 44′ Αντέτζο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 36′ Ρόμανιτς, 55′ Βασιλόγιαννης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 61′ Ρόμανιτς

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Αλέν, Γκασπάρ, Σισέ, Σεμέδο, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Φορτούνης, Μασούρας (46′ Ελ Αραμπί), Λοβέρα (46′ Βαλμπουενά), Χασάν.

Λαμία (Α. Μάντζιος): Κάχριμαν, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Νιασέ, Βασιλόγιαννης, Τιρόνε (65′ Σκόνδρας), Μπουλούλης, Ρόμανιτς, Βάντερσον, Ασίγκμπα, Καραμάνος (65′ Σασί).