ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 3-1 παρ.: Ήρωας ο Μασούρας σε πρόκριση – θρίλερ (vids)

Ο Γιώργος Μασούρας με δύο γκολ έδωσε στον Ολυμπιακό το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός: Σε ένα ματς – θρίλερ ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου νικώντας 3-1 στην παράταση.

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός: Ο Γιώργος Μασούρας ήταν αυτός που έδωσε την λύση με γκολ στο  115′ της παράτασης, για να πάρει ο Ολυμπιακός το εισιτήριο στο Κύπελλο Ελλάδας. Ενώ είχε κάνει και το 2-1 στο 90’+2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Φαντιγκά στο 6′, αλλά ο Παναιτωλικός ισοφάρισε με τον Καρέλη στο 88′.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να ξεκίνησαν πολύ καλά και να βρήκαν γκολ πρόκρισης. Αλλά έχασαν τον ρυθμό τους από το 25′ και μετά. Ο Παναιτωλικός πήρε μέτρα και πατούσε μεγάλη περιοχή, κυρίως με τον Νταγκό. Αλλά ο Καρέλης ήταν αυτός που έδωσε στην ομάδα του Αγρινίου αυτό που ήθελε. Ωστόσο μετά μίλησε ο Γιώργος Μασούρας.

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά έναν εκ των ΑΕΚ, ΠΑΟΚ.

Η τακτική προσέγγιση των Μαρτίνς, Αναστασίου

Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε δείξει πως θα πήγαινε σε πειραματική ενδεκάδα, από την αποστολή ποκυ έβγαλε. Άφησε εκτός 9 ποδοσφαιριστές από αυτούς που είναι βασικοί. Και δεν έφτανε αυτό, η ενδεκάδα που παρέταξε είχε δεξί μπακ τον Μάριο Βρουσάι. Παράλληλα μπροστά του ήταν ο Φαντιγκά στο ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα. Ντεμπούτο και για τους Κανέ, Ζοάο Καρβάλιο. Επίσης ο νεαρός Κίτσος ήταν στο αριστερό άκρο της άμυνας κι ετοιμάζεται για να πάρει κι άλλες συμμετοχές.

Ο Γιάννης Αναστασίου από την μεριά του πήγε σε μια ενδεκάδα με πολλούς βασικούς. Σε σχηματισμό 4-2-3-1. Ο Καρέλης ήταν μοναδικός προωθημένος. Και οι Ντουάρτε, Μεντόσα, Ντάγκο ήταη η τριπλέτα πίσω του. Ο Ανέστης ήταν κάτω από τα δοκάρια όπως και στην πρώτη αναμέτρηση.

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός: Πρώτη με δοκάρι και γκολ ο Φαντιγκά

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός ήταν εκρηκτικός. Η τριάδα των Ζοάο Καρβάλιο, Φαντιγκά, Ονιεκούρου, με την βοήθεια και του Ελ Αραμπί πίεσε ψηλά. Σε συνδυασμό με την ταχύτητα στην εναλλαγή της μπάλας έγιναν δύο φάσεις σε έξι λεπτά.

Στο 2′ ο Φαντιγκά είχε δοκάρι και στο 6ο λεπτό ο ίδιος παίκτης έκανε το 1-0. Έκλεψε την μπάλα από τον Μάρτενσον και την έδωσε στον Ζοάο Καρβάλιο. Ο Πορτογάλος του έδωσε άμεσα την ασίστ και ο πιτσιρικάς με πλασέ, μέσα από την μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ.

Μετά το 25λεπτο ανέβηκε ο Παναιτωλικός

Γενικά μέχρι το πρώτο 25λεπτο ο Ολυμπιακός έτρεξε πολύ στο ματς. Και ο Παναιτωλικός ήταν σε θέση άμυνας. Μετά από καιρό οι γηπεδούχοι είδαν τα μπακ τους να ήταν πιο επιθετικά. Οι Βρουσάι, Κίτσος είχαν συμμετοχή, κατέβασαν, μπάλα, έβγαλαν και σέντρες. Θετική η παρουσία του Ζοάο Καρβάλιο, που μοίρασε ωραία την μπάλα, ενώ στο 45′ παραλίγο να σκοράρει με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Ο Παναιτωλικός από την μεριά του ανέβηκε μετά το 25ο λεπτό. Προσπάθησε να πατήσει στην μεγάλη περιοχή των Πειραιωτών, με κάθετες πάσες, αλλά δεν βρήκε τις κατάλληλες προϋποθέσεις που θα ήθελε. Σε αυτό το διάστημα οι Νταγκό, Μεντόσα ήταν οι κινητήριοι μοχλοί.

Ίδιο σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ολιγόλεπτη καθυστέρηση. Γιατί υπήρξε ένα πρόβλημα με το VAR. Μόλις διορθώθηκε ο διαιτητς Ευστάθιος Γκορτσίλας σφύριξε την έναρξη.

Σε αντίθεση με το πρώτο 45λεπτο, στο δεύτερο ο Παναιτωλικός ξεκίνησε πιο δυνατά. Μάλιστα στο 56′ ο Ντουάρτε έκανε δυνατό σουτ με τον Τζολάκη να κάνει σωτήρια επέμβαση. Και στο 63′ ο Νταγκό έκανε δυνατό σουτ για να μπλοκάρει ο Τζολάκης.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, στο δεύτερο ημίχρονο, ήρθε από τον Ρόνι Λόπες στο 68′. Μπήκε στη μεγάλη περιοχή από δεξιά, έκανε το σουτ στην κλειστή γωνία, αλλά μπλόκαρε ο Ανέστης.

Στο 75′ ο Πέδρο Μαρτίνς έβγαλε τον Ονιεκούρου κι έβαλε στην θέση του τον Κούντε.  Άλλαξε το σύστημα από 4-2-3-1 σε 4-3-3. Ο Ολυμπιακός είχε θέματα σε κυκλοφορία της μπάλας και στην αμυντική λειτουργία. Για να βάλει ένα τρίτο χαφ να κλείσει τους διαδρόμους.

Καρέλης και 1-1

Ωστόσο το σκηνικό δεν άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεση. Για να έρθει το 88′ με τον Μπαρμπόσα να κάνει τη σέντρα και ο Καρέλης με προβολή να κάνει το 1-1.

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός: Ο Μασούρας το έστειλε στην παράταση

Ένα λεπτό αργότερα ο Παναιτωλικός έμεινε με δέκα παίκτες. Αποβλήθηκε ο Ντουάρτε με δεύτερη κίτρινη. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή. Κι έτσι ο Μασούρας στο 90’+2 σκόραρε μετά από ασίστ του Κίτσου. Για να πάει το ματς στην παράταση, αφού ισοφαρίστηκε το σκορ του πρώτου αγώνα.

Στην παράταση οι Πειραιώτες απείλησαν πρώτοι. Στο 96′  Μασούρας έκανε σέντρα και ο Τικίνιο ανενόχλητος έπιασε κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός: Μασούρας και πρόκριση

Ο Μασούρας είχε ένα καλό σουτ στο 112′ και γενικά ήταν ο πιο δραστήριος στην παράταση. Απέναντι στον Παναιτωλικό που με παίκτη λιγότερο είχε κλειστεί στην άμυνα. Και στο 115′ σκόραρε το χρυσό γκολ της πρόκρισης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Η ταυτότητα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 6′ Φαντιγκά, 90’+2, 115′ Μασούρας – 88′ Καρέλης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 35′ Αβραάαμ, 75′ Καμαρά – 43′ Βργκοτς 77′ Λάρσον, 79′ Ντουάρτε, 80′ Μεντόσα, 111′ Ανέστης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 89′ Ντουάρτε (2η κίτρινη)

MVP: Ποιος άλλος, ο Γιωργος Μασούρας. Δεν θέλει και μεγάλη ανάλυση. Έκανε το 2-1 στέλνοντας το ματς στην παράταση. Γιαν να πετύχει και το χρυσό- γκολ της πρόκρισης.

UP: Πρώτη εμφάνιση και γκολ από τον Μπαντιουγκού Φαντιγκά. Έδειξε πως έχει τις ικανότητες να κάνει καριέρα, ενώ με το γκολ που έβαλε ο Ολυμπιακός βοηθήθηκε για να πάρει την πρόκριση.

DOWN: Μια ακόμα ευκαιρία πήρε ο Χένρι Ονιεκούρου αλλά πέρασε και αυτή ανεκμετάλλευτη. Ο Νιγηριανός μπορεί να είχε τρεξίματα,α αλλά επιθετικά δεν βοήθησε. Μπορεί τακτικά να ήταν προσηλωμένος, αλλά δεν έδωσε το κάτι παραπάνω.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Βρουσάι, Κίτσος, Παπαδόπουλος, Μπα, Κανέ (66′ Μ. Καμαρά), Σουρλής (98′ Ανδρούτσος), Καρβάλιο (66′ Λόπες), Ονιεκούρου (76′ Κούντε), Φαντιγκά (54′ Μασούρας), Αραμπί (54′ Τικίνιο).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μπακαδήμας (57’Λάρσον), Μαλής, Βργκοτς, Περέιρα, Μάρτενσον (105 +1′ Λούι), Αντούνες (57′ Φλόρες), Ντουάρτε, Μεντόσα (82′ Μπαρμπόσα), Ντάγκο (90′ Χουχούμης), Καρέλης (90′ Τσιγγάρας).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 3-1 παρ.: Ήρωας ο Μασούρας σε πρόκριση – θρίλερ (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!