ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1 παρ.: Τσόλακ και μεγάλη πρόκριση του ΠΑΟΚ στον τελικό!

Ήρωας ο Κροάτης επιθετικός χάρισε το μεγάλο εισιτήριο στον ΠΑΟΚ με το γκολ που έβαλε στην παράταση.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Μεγάλη πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας με το 1-1 χάρη στο γκολ του Τσόλακ στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Ελ Αραμπί στο 105′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε στο 108′ με τον Τσόλακ, που έμελλε να ήταν και καθοριστικό, αφού μετράει το εκτός έδρας γκολ, ενώ το πρώτο ματς έληξε 0-0.

Μια τεράστια πρόκριση για τον Δικέφαλο του Βορρά, σε μια αναμέτρηση που πήρε άγρια ομορφιά από το 65′ και μετά. Καθώς μέχρι εκείνο το λεπτό ο Ολυμπιακός είχε υπεροχή, αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να γίνεται πιο απειλητικός. Ο Βατσλίκ χρειάστηκε να κάνει αρκετές σωτήριες επεμβάσεις στο 83′ και το 85′.

Στον τελικό του Κυπέλλου, που θα γίνει στις 22 Μαίου, ο ΠΑΟΚ  θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν σε καλή μέρα αρκετούς επιθετικογενείς παίκτες τους. Αλλά ο Βατσλίκ και οι Παπασταθόπουλος, Εμβιλά ήταν κυρίαρχοι και διόρθωναν πολλά κακώς κείμενα. Για να έρθει ο Ελ Αραμπί να δώσει επιθετικές λύσεις.

Ο ΠΑΟΚ είχε αμυντικό πλάνο, από την αρχή, το τήρησε πιστά. Και όταν αποφάσισε να βγει στην επίθεση, μετέφερε άγχος στους ερυθρόλευκους. Για να έρθει ο Τσόλακ να χαρίσει την πρόκριση. Ενδεικτικό του πως κύλησε το ματς ήταν πως οι φιλοξενούμενοι είχαν 52% κατοχή μπάλας. Επίσης είχαν 11 τελικές, όσες και ο Ολυμπιακός!

Η τακτική προσέγγιση των Μαρτίνς, Λουτσέσκου

Ο Πέδρο Μαρτίνς πήγε στο σχηματισμό 4-3-3, που είχε εμπιστευθεί και στο πρώτο ματς στην Τούμπα. Παράλληλα και τα πρόσωπα της ενδεκάδας ήταν ίδια, πλην ενός. Ο Σισέ πήρε την θέση του τραυματία Μανωλά, που τελικά δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του. Στους απόντες και ο Κώστας Φορτούνης.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου, από την άλλη πλευρά δεν διατήρησε το 4-3-3. Πήγε σε σχηματισμό 4-2-3-1. Οι Ντόουγκλας, Κούρτιτς ήταν τα δύο χαφ και ο Μπίσεσβαρ είχε ελεύθερο ρόλο. Σχεδόν ίδια τα πρόσωπα της ενδεκάδας. Μοναδική αλλαγή αυτή του Μουργκ, που πήρε την θέση του τραυματία Λέο Ζαμπά. Επίσης εκτός και οι Τσιγγάρας, Βιεϊρίνια, Ελ Καντουρί, Μιχαηλίδης, Σάστρε.

Η φάση του Μασούρα

Η έναρξη του αγώνα έδειξε και τις προθέσεις των δύο ομάδων. Ο Ολυμπιακός πίεσε στο μεγαλύτερο μέρος του γηπέδου. Ο ΠΑΟΚ, από την μεριά του, ήταν πιο προσεκτικός και με διπλή άμυνα ζώνης, κοίταξε να μην φάει φάσεις. Δύο και τρεις παίκτες έπεφταν στα μαρκαρίσματα. Με αποτέλεσμα η μία και μεγάλη στιγμή να γίνει στο 40′. Ο Εμβιλά έβγαλε μεγάλη μπαλιά αριστερά στη μεγάλη περιοχή, ο Λύρατζης έκανε λάθος υπολογισμό, ο Μασούρας από πίσω, του πήρε την μπάλα και βρέθηκε στα 3 μέτρα απέναντι στον Πασχαλάκη. Το πλασέ του όμως δεν ήταν καλό και απέκρουσε ο τερματοφύλακας των ασπρόμαυρων. Νωρίτερα, στο 24′, το 26′ και το 28′ έγιναν δύο σουτ από Σίντκλεϊ, Μπουχαλάκη, Μ. Καμαρά αντίστοιχα, που καταγράφηκαν στις φάσεις.

Πίεση ο Ολυμπιακός, φουλ άμυνα ο ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός «είδε» τους Τικίνιο, Γκάρι Ροντρίγκες, Μπουχαλάκη, Μαντί Καμαρά να μην κάνουν καλό πρώτο 45λεπτο. Με αποτέλεσμα να δείχνει εγκλωβισμένος στο να βγάλει καλές φάσεις. Ο ΠΑΟΚ πήγε σε ματς σκοπιμότητας και θέλησε να πειράξει το μυαλό των γηπεδούχων και να τους αγχώσει. Εν μέρη η… συνταγή και το 45λεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ.

Η στιγμή έντασης

Βέβαια πήγε να χαλάσει το παιχνίδι στο 43′ με τον Σισέ να κυνηγάει μπαλιά με τον Ζίβκοβιτς, που βγήκε προς την μεριά που ήταν ο Λουτσέσκου. Οι δύο παίκτες πήγαν να… αρπαχθούν, ενώ ο Σενεγαλέζος με την ταχύτητα που είχε βρήκε και τον προπονητή του ΠΑΟΚ. Ο Ισπανός διαιτητής Γκόμεθ Βαλεντίν έδειξε κίτρινη στον Ζίβκοβιτς κι έκανε συστάσεις στον Σισέ (που είχε ήδη μια κίτρινη).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Σοάρες πήρε την θέση του Μπίσεσβαρ, που έβγαλε με ενοχλήσεις τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.  Το μοτίβο του αγώνα, δεν άλλαξε σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Αν και στο 60′ ο Καμαρά βρήκε τον Μασούρα, στον ανοικτό χώρο, αλλά τον πρόλαβε ο Ίνγκασον στο πλασέ. Ένα λεπτό αργότερα βγήκε ο Μαντί και μπήκε ο Ζοάο Καρβάλιο, για να πάει ο Ολυμπιακός από το 4-3-3, σε 4-2-3-1.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Φωτιά από το 66′ και μετά…

Στο 66′ ο Μιτρίτσα έκανε ένα καλό συρτό σουτ με τον Βατσλίκ να πέφτει στην αριστερή γωνιά του και να διώχνει. Και από εκεί και μετά το ματς πήρε φωτιά. Για να έρθει το 72′ με τον Σισέ να κάνει τραγικό λάθος. Ο Ζίβκοβιτς έκλεψε, έδωσε στον Λύρατζη, που εξαπέλυσε κεραυνό για να διώξει σωτήρια ο Βατσλίκ.

Στο 73′ ήταν η σειρά των γηπεδούχους να απειλήσουν. Ο Τικίνιο έσπασε την μπάλα στον Μασούρα, που έκανε πλασέ, σε κενή εστία, που ήταν όμως χαλαρό κι έδιωξαν οι παίκτες  του ΠΑΟΚ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Σισέ έκανε σέντρα και ο Γκάρι Ροντρίγκες, έκανε σουτ στην κίνηση για να διώξει σωτήρια ο Πασχαλάκης.

Στο 75′ ο Μαρτίνς έριξε στο ματς τους Ελ Αραμπί, Αγκιμπού, αντί των Τικίνιο, Γκάρι Ροντρίγκες αντίστοιχα. Για να βρουν οι γηπεδούχοι καλύτερη κυκλοφορία.

Οι δύο επεμβάσεις του Βατσλίκ

Παράλληλα μπήκε και ο Νέλσον Ολιβέιρα, που στο 83′ πήγε να κρεμάσει τον Βατσλίκ, από το κέντρο σχεδόν. Ο Τσέχος έκανε μια ακόμα σωτήρια επέμβαση. Νέα σωτήρια επέμβαση του Βατσλίκ στο 85′ σε σουτ του Μιτρίτσα.

Κάπως έτσι η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης έληξε χωρίς σκορ. Στην παράταση και στο 101′ ο Αγκιμπού έκανε σουτ πάνω στον Πασχαλάκη.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Το γκολ αλά Πανένκα του Ελ Αραμπί

Και στο 103′ ο Πασχαλάκης ανέτρεψε τον Ελ Αραμπί μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο Γκόμεθ αρχικά δεν έδωσε την παράβαση. Μετά πήγε στο VAR και είδε πως υπήρξε πέναλτι.

Στο 105′ ο Ελ Αραμπί ανέλαβε την εκτέλεση και το έκανε αλά Πανένκα, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Ισοφάρισε ο Τσόλακ

Ωστόσο το ματς είχε κι άλλο να δώσει. Και στο 108′ ο Ολιβέιρα γύρισε την μπάλα στον Τσόλακ, που πλάσαρε για να κάνει το 1-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ Η ταυτότητα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 105′ πεν. Ελ Αραμπί – 108′ Τσόλακ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 43′ Σισέ, 77′ Σωκράτης, 103′ Μπουχαλάκης – 45′ Ζίβκοβιτς, 105’+1 Ίνγκασον

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Τσόλακ ήταν αυτός που είπε την τελευταία λέξη και δικαιωματικά παίρνει τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη.

UP: Πολύ καλή η αμυντική τετράδα του ΠΑΟΚ, δυσκολεύτηκε σε ελάχιστες φάσεις, με κυριότερη εκείνη που δόθηκε το πέναλτι στον Ελ Αραμπί.

DOWN: Για ένα ακόμα ματς ο Μαντί Καμαρά δεν κατάφερε να προσφέρει, βάση των ικανοτήτων του, ενώ σε  ρηχά νερά κινήθηκαν και οι Τικίνιο, Σισέ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλικ, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Λαλά (110′ Βρουσάι), Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (110′ Κούντε), Εμβιλά, Μ. Καμαρά (61′ Ζοάο Καρβάλιο), Μασούρας (87′ Βαλμπουενά), Ροντρίγκες (75′ Αγκ. Καμαρά), Τικίνιο (75′ Ελ Αραμπί).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ινγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, Ντόουγκλας (89′ Σβαμπ) Κούρτιτς, Μπίσεσβαρ (46′ Σοάρες, 105′ Τσόλακ)), Α. Ζίφκοβιτς, Μουργκ (62′ Μιτρίτσα, 89′ Τέιλορ), Άκπομ (72′ Νέλσον Ολιβέιρα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1 παρ.: Τσόλακ και μεγάλη πρόκριση του ΠΑΟΚ στον τελικό!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.