ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-2: Κυπελλούχος με ήρωα τον Κρμέντσικ (vids)

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-2:  Κυπέλλούχος ο ΠΑΟΚ με τον Κρμέντσικ να γίνεται ο ήρωας αφού πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 90’. Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-2: Ο Κρμέντσικ απείλησε τρεις φορές σε πέντε λεπτά, με την τελευταία να ήταν καθοριστική αφού σκόραρε το γκολ της νίκης στο 90’. Έτσι ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το 8π κύπελλο της ιστορίας του και 4ο...

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-2:  Κυπέλλούχος ο ΠΑΟΚ με τον Κρμέντσικ να γίνεται ο ήρωας αφού πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 90’.

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-2: Ο Κρμέντσικ απείλησε τρεις φορές σε πέντε λεπτά, με την τελευταία να ήταν καθοριστική αφού σκόραρε το γκολ της νίκης στο 90’. Έτσι ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το 8π κύπελλο της ιστορίας του και 4ο τα 5 τελευταία χρόνια.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με πέναλτι του Βιεϊρίνια. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Εμβιλά, αλλά ο Κρμέντσικ μίλησε στο φινάλε.

Οι τακτικές των Μαρτίνς, Γκαρσία

Τακτικά ο Πέδρο Μαρτίνς δεν άλλαξε το 3-4-3. Έκανε όμως αλλαγές σε πρόσωπα, με αποτέλεσμα κάποιες να ήταν και εκπλήξεις. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος τελικά έδειξε να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του. Κι έτσι βρέθηκε στο αρχικό σχήμα. Μαζί του ο Σεμέδο, αλλά και ο Εμβιλά. Γιατί ο Χολέμπας προτιμήθηκε να παίξει σαν αριστερό μπακ-χαφ και να μείνει εκτός ο Ρέαμπτσιουκ. Παράλληλα ο Μπουχαλάκης βρήκε θέση στην δυάδα των χαφ.

Ο Πάμπλο Γκαρσία, χρησιμοποίησε και αυτός το 3-4-3. Αλλά το πλήγμα ήταν πως ο Ελ Καντουρί. Έκανε μόνος του προθέρμανση και τελικά δεν έδειξε να είναι έτοιμος. Γι’ αυτό και αποκλείστηκε από το ματς. Την θέση του στην ενδεκάδα πήρε ο Ουάρντα, με τον Σβαμπ να μετακινείται στα χαφ.

Άστοχος ο Μπρούμα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς με διάθεση για να παίξουν μπάλα και να μην καταστρέψει ο ένας το παιχνίδι του άλλου. Έτσι υπήρξε κυκλοφορία και από τους δύο. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε μια ελαφρά υπεροχή στο πρώτο 15λεπτο. Έκανε και την πρώτη μεγάλη φάση στο 13’. Σε αντεπίθεση ο Μπρούμα ήταν τελικός αποδέκτης, έκανε το σουτ προ του Πασχαλάκη, από πλάγια αριστερά, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.

Αναγκαστική αλλαγή ο Σωκράτης

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σωκράτης έκανε νόημα πως δεν μπορεί να συνεχίσει. Και ο Ολυμπιακός αποσυντονίστηκε. Ο «Δικέφαλος» πήρε μέτρα και με τους Ουάρντα, Σβιντέρσκι να ήταν ορεξάτοι. Στο 25’ ο Σωκράτης έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Ρέαμπτσιουκ. Που πήγε αριστερά και ο Χολέμπας πλαισίωσε την τριάδα των στόπερ.

Ο Βιεϊρίνια ευστόχησε στο πέναλτι

Στο 26’ ο ΠΑΟΚ έκανε την μεγάλη του φάση. Μετά από πρώτη κεφαλιά του Ουάρντα, ο Σβιντέρσκι έπιασε μια ακόμα κι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο «Δικέφαλος» ανέβασε κι άλλο την πίεση του και πήρε πέναλτι στο 33’. Ο Εμβιλά βρήκε το πόδι του Σβαμπ, που «τσίμπησε» την μπάλα και ο Μακέλι έδειξε πέναλτι. Παράβαση με την οποία συμφώνησαν και από το VAR. Στο 36’ Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε το πέναλτι και ήταν εύστοχος, με την μπάλα να βρίσκει και στο δεξί δοκάρι.

Στο 45’+3 ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι. Ο Ανδρούτσος πήγε να πάρει την μπάλα, ο Βαρέλα άπλωσε το πόδι του και ο άσος του Ολυμπιακού έπεσε στο έδαφος. Ο Μακέλι ήταν κοντά στην φάση και έδειξε παίζεται.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου ήθελαν τον ΠΑΟΚ να έχει 6 τελικές και τον αντίπαλο του 3. Αντίθετα ο Ολυμπιακός είχε 58% κατοχή μπάλας και οι «ασπρόμαυροι» 42%.

Αλλαγή ο Φορτούνης, ισοφάρισε ο Εμβιλά

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με αλλαγή. Ο Φορτούνης πήρε την θέση του Μπρούμα.

Και στο 49’ ο Ολυμπιακός έκανε το 1-1. Ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ με τον ανενόχλητο Εμβιλά να κάνει πλασέ και η μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Στο 55’ ο Πασχαλάκης φάνηκε να βρίσκει τον Μασούρα μέσα στην μεγάλη περιοχή. Ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι, αλλά ο Μακέλι, με την βοήθεια του VAR, είπε πως δεν υπήρχε παράβαση.

Στο 56’ ο Φορτούνης έκανε σέντρα με τον Μασούρα να πιάνει κεφαλιά ψαράκι και ο Πασχαλάκης να μπλοκάρει με διπλή επέμβαση.

Στο 57’ ο Σβιντέρσκι έκανε τακουνάκι, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Σα, αλλά δεν είχε ταχύτητα και ο Πορτογάλος γύρισε άμεσα και την μπλόκαρε.

Στο 58’ ο Ελ Αραμπί γύρισε την μπάλα, αλλά για λίγο δεν την βρήκε ο Φορτούνης και χάθηκε νέα καλή ευκαιρία.

Οι 9 τελικές σε 30 λεπτά των «ερυθρόλευκων»

Στο 75ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε καταγράψει 9 τελικές στο δεύτερο ημίχρονο και ο ΠΑΟΚ είχε τρεις.

Ήρωας ο Κρμέντσικ

Ο ΠΑΟΚ στο 84’ πήγε να σκοράρει. Ο Κρμεντσικ έκανε ψηλοκρεμαστό σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ίδιος παίκτης στο 85’ βρέθηκε τετ α τετ με τον Σα, έκανε το πλασέ, ο Πορτογάλος βρήκε την μπάλα ελάχιστα με το πόδι και την έδιωξε σε κόρνερ, σε μια σωτήρια επέμβαση.

Ο Κρμέντσικ στο 90’ έκανε το 1-2 για τον ΠΑΟΚ. Ασίστ με τακουνάκι του Ζίβκοβιτς και ο Τσέχος πλάσαρε σωστά τον Σα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΟΚ 1-2

ΓΚΟΛ: 36’ πεν. Βιεϊρίνια, 49’ Εμβιλά, 90’ Κρμέντσικ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+2 Αουγκούστο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάνι Μακέλι (Ολλανδία): Στην φάση του πέναλτι του Βιεϊρίνια πήρε και τις διαβεβαιώσεις από το VAR. Υπήρξε και η φάση με τον Μασούρα και τον Πασχαλάκη που σήκωσε μεγάλη κουβέντα και άφησε με παράπονα τον Ολυμπιακό. Υπήρξαν και μερικά λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο.

MVP: Μίκαελ Κρμέντσικ: Μπήκε αλλαγή και σε πέντε λεπτά έκανε τρεις μεγάλες ευκαιρίες. Η τελευταία ήταν και η φαρμακερή, αφού με αυτή σκόραρε και χάρισε rτο τρόπαιο στον ΠΑΟΚ. Ήταν μια τρομερή αλλαγή αυτή του διεθνή επιθετικού με τον Σβιντέρσκι, αφού έπιασε και άλλαξε την ροή του αγώνα.

UP: Αντρίγια Ζίβκοβιτς: Η ασίστ στην φάση του γκο του Κρμέντσικ ήταν εντυπωσιακή. Την έκανε με τακουνάκι κι έπιασε στον ύπνο όλη την άμυνα του Ολυμπιακού. Πραγματικά ήταν η πάσα του αγώνα, αφού μετά ο Τσέχος πέτυχε το νικητήριο γκολ.

DOWN: Μπρούμα: Ο Πορτογάλος ήταν σα να μην υπήρχε στο ματς. Παράλληλα δεν βοήθησε και στην αμυντική λειτουργία. Ωστόσο ήταν απών και από την επιθετική λειτουργία με αποτέλεσμα να γίνει δίκαια αλλαγή στο ημίχρονο.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Σα, Σεμέδο, Σωκράτης (25’ Ρέμπατσιουκ), Εμβιλά, Χολέμπας, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Καμαρά (92′ Βαλμπουενά), Μπρούμα (46’ Φορτούνης), Μασούρας (86’ Χασάν), Ελ Αραμπί

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Ροντρίγκο, Μπάμπα (95′ Μιχάι), Σβαμπ, Ντόουγκλας, Α. Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (80’ Τσιγγάρας), Σβιντέρσκι (80’ Κρμέντσικ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-2: Κυπελλούχος με ήρωα τον Κρμέντσικ (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.