ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ολυμπιακός-Ξάνθη 3-1: Με άνεση και στυλ στα προημιτελικά!

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα την Ξάνθη με 3-1 και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ξάνθης με 3-1 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα εξασφάλισε την πρόκριση στη φάση των «8» του Κυπέλλου Ελλάδας. Δύο γκολ σημείωσε ο Ντανιέλ Ποντένσε και ένα ο Αχμέντ Χασάν, ενώ για τους Ακρίτες, που δεν είχαν καθαρή ευκαιρία στην αναμέτρησης, σκόραρε ο Μπρίτο με πέναλτι στο 75′.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 10(7)-1(0) τελικές προσπάθειες και 73%-27% κατοχή της μπάλας. Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 29′, μετά την εξαιρετική κάθετη πάσα του Νάτχο και το ψύχραιμο δεξί πλασέ του Ποντένσε απέναντι στον Ζίβκοβιτς (1-0). Οι Πειραιώτες βρήκαν ακόμα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 52′, ο Χασάν σκόραρε με αριστερό σουτ από το ύψος του πέναλτι (2-0), ενώ στο 61′ ο Ποντένσε με νέο δεξί πλασέ από το ύψος του πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν απειλήθηκαν από την Ξάνθη σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, παρά το γεγονός πως από το 72ο λεπτό έπαιξαν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Ανδρέας Μπουχαλάκης, που είχε περάσει ως αλλαγή, αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στο αριστερό πόδι, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε ολοκληρώσει τις τρεις αλλαγές του. O Έλληνας κεντρικός μέσος αισθάνθηκε ενοχλήσεις, οι οποίες δεν τον άφησαν να συνεχίσει στην αναμέτρηση. Ο Μπουχαλάκης θα κάνει τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις, την Πέμπτη (24/1), όταν όπου θα διαπιστωθεί το ακριβές μέγεθος του προβλήματος που αποκόμισε.

Η Ξάνθη βρήκε ένα γκολ με πέναλτι στο 75′, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπρίτο, αλλά στο υπόλοιπο του ματς και παρά το αριθμητικό της πλεονέκτημα δεν έκανε αισθητή την παρουσία της στη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων. Ο Φράνκο Σολδάνο πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, ενώ βάσει της εξέλιξης του αγώνα ο Πέδρο Μαρτίνς είχε την ευκαιρία να «δώσει ανάσες» σε Γκιλιέρμε, Φορτούνη και Ποντένσε.

MVP: Ο Ντανιέλ Ποντένσε πέτυχε δύο γκολ και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη-πρόκριση του Ολυμπιακού.

UP: Ο Αχμέντ Χασάν πέτυχε ένα γκολ ψυχολογίας έπειτα από καιρό. Το έψαχνε πολύ, στάθηκε άτυχος και με τους τραυματισμούς, και ελπίζει σε ανάλογη συνέχεια.

DOWN: Η ένταση προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με παίκτες των ομάδων να είναι έτοιμοι να πιαστούν στα χέρια, δεν αποτέλεσε μία καλή εικόνα για το επίπεδο της αναμέτρησης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Γεώργιος Τζοβάρας (ΕΠΣ Φθιώτιδας) καταλόγισε το πέναλτι στην Ξάνθη έπειτα από υπόδειξη του πρώτου βοηθού Δαμιανού Ευθυμιάδη (ΕΠΣ Πιερίας) και μοίρασε αρκετές κίτρινες κάρτες, κυρίως σε παίκτες του Ολυμπιακού. Στη φάση του πέναλτι, πάντως, ο Τσιμίκας είχε γυρισμένη πλάτη και μαζεμένο το χέρι του, στο σουτ του Μπαξεβανίδη, αλλά ο διαιτητής έκρινε πως υπάρχει παράβαση…

ΓΚΟΛ: 29′, 61′ Ποντένσε, 52′ Χασάν – 75′ πέν. Μπρίτο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+2′ Γκιλιέρμε, 45’+2′ Νάτχο, 67′ Μιράντα – 8′ Λισγάρας, 45’+2′ Κασάδο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (55′ Μπουχαλάκης), Νάτχο, Ποντένσε (64′ Σολδάνο), Φορτούνης (58′ Χριστοδουλόπουλος), Γιώργος Μασούρας, Χασάν.

Ξάνθη (Μ. Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Καμαρά, Κοβάτσεβιτς (46′ Μπαριέντος), Ντζουρίτσκοβιτς (56′ Καντά), Μελιόπουλος, Μπρίτο, Κάστρο (68′ Ντίρεσταμ).

Ολυμπιακός: Ίσα που πρόλαβε τη σέντρα η γιατρός του αγώνα!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός-Ξάνθη 3-1: Με άνεση και στυλ στα προημιτελικά!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.