ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Παναχαϊκή – Παναιτωλικός 1-2: Τη λύση έδωσε ο Βέργος

Ο Παναιτωλικός νίκησε με 2-1 την Παναχαϊκή και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

Ο τίτλος του φαβορί επιβεβαιώθηκε στο Παναχαϊκή – Παναιτωλικός με τους Αγρινιώτες να επικρατούν με 2-1 και να περνούν έτσι στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Δεν ήταν εύκολο, πάντως, το απόγευμα για τους φιλοξενούμενους. Μπορεί η Παναχαϊκή να αγωνίζεται στη Γ’ Εθνική, αλλά στάθηκε καλά τηρουμένων των αναλογιών. Υπήρχε, βέβαια, διαφορά ποιότητας και φάνηκε αυτό.

Καλύτερα μπήκε από την Παναχαϊκή ο Παναιτωλικός. Στα πρώτα λεπτά είχαν από μία φάση οι δύο ομάδες, αλλά οι Αγρινιώτες είχαν τον έλεγχο του ματς. Από φάουλ του Φλόρες στο 11′ ο Αθανασόπουλος υποχρεώθηκε σε επέμβαση, ενώ στο 20′ έγινε το 0-1. Ο Ντουάρτε έκανε την κάθετη και ο Καρέλης πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πλάσαρε για το 0-1. Τρία λεπτά μετά απείλησε ξανά ο Κορνέλιους, ενώ στο 32′ ο Μπελεβώνης δεν έκανε καλό γύρισμα για τον αμαρκάριστο Φλόρες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι. Έτσι στο 48′ ο Παπαχρονόπουλος βγήκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι και ισοφάρισε. Στη φάση του γκολ, όμως, χτύπησε πέφτοντας πάνω στο δοκάρι και έγινε αλλαγή. Για τα επόμενα λεπτά έχοντας ψυχολογία οι Αχαιοί πήραν μέτρα στο γήπεδο, αλλά στη συνέχεια «έσκασαν».

Ο Παναιτωλικός συνήλθε, άρχισε να πιέζει και στο 75′ έκανε το 1-2 με τον Βέργο. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους όπως έπρεπε και στο φινάλε έχασαν και μία ευκαιρία με τον Ντουάρτε. Το τρίτο γκολ δεν ήρθε, αλλά ήρθε η πρόκριση και αυτό έχει σημασία.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Αθανασόπουλος, Μπελεζάκης, Στασινόπουλος (80′ Στασινόπουλος), Σμίλτος, Σελινιωτάκης, Τεγούσης, Παπαχρονόπουλος (50′ Κωνσταντακόπουλος), Καρακλάγιτς, Αλεξόπουλος, Χαντί (79′ Κυβελίδης), Στεργίδης (74′ Μπουρλάκης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ροντρίγκες, Στ. Μπελεβώνης (70′ Βέργος), Μπακαδήμας (59′ Βργκοτς, 69′ Μαλής), Τσιγγαράς, Καρέλης (90′ Χρ. Μπελεβώνης), Αποστολάκης (59′ Λούι), Μόρσεϊ, Φλόρες, Κορνέλιους, Αντούνες, Ντουάρτε.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναχαϊκή – Παναιτωλικός 1-2: Τη λύση έδωσε ο Βέργος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.