ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Παναθηναϊκός – Λαμία 1-0: Πολύ ανώτερος, πρώτο βήμα για τελικό

Δείτε videos από το ματς Παναθηναϊκός - Λαμία

ΠαναθηναϊκόςΛαμία: Ο Φώτης Ιωαννίδης σκόραρε και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με 1-0 στον πρώτο ημιτελικό για το Κύπελλο Ελλάδας.

Πολύ ανώτερη η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, είχε πολλές ευκαιρίες για να προκριθεί από… σήμερα, αλλά έπεσε πάνω στον ηρωικό Μπόγιαν Σαράνοφ, ο οποίος έπαιξε με ράμματα για πάνω από 80 λεπτά!

Πάντως, βάσει και της εικόνας, είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί εν όψει της ρεβάνς της 27ης Απριλίου (18:00) στο ΔΑΚ Λαμίας.

Η εικόνα του αγώνα:

Μόλις στο 2ο λεπτό, έπειτα από ωραία σέντρα του Σεμπαστιάν Παλάσιος, ο Αϊτόρ σούταρε ψηλά άουτ.

Ο Παναθηναϊκός είχε μπει δυναμικά στην αναμέτρηση και δεν άργησε να δικαιωθεί.

Συγκεκριμένα στο 19ο λεπτό, ύστερα από εκπληκτική ενέργεια του Γιάννη Κώτσιρα (ανέκοψε επίθεση της Λαμίας, κάλυψε απόσταση 30 μέτρων και έδωσε σωστή πάσα), ο Φώτης Ιωαννίδης πάτησε περιοχή, σούταρε με το αριστερό και άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα της Φθιώτιδας κατέγραψε 2-3 αξιόλογες κατεβασιές, όμως, ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που συνέχισε να δημιουργεί κλασικές ευκαιρίες.

Ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς άγγιξε το 2-0 στο 23′, όταν το σουτ του πέρασε εκατοστά άουτ, ενώ στο 36′ ήταν η σειρά του Παλάσιος για να στείλει την μπάλα ελάχιστα άουτ (με προβολή, έπειτα από σέντρα του Χουάνκαρ).

Μεγάλη ευκαιρία χάθηκε και στο 42ο λεπτό. Ο Χουάνκαρ γύρισε παράλληλα στη μικρή περιοχή και ο Ιωαννίδης βρέθηκε σε θέση βολής. Την τελευταία στιγμή τον σταμάτησε ο Κυριάκος Μαζουλουξής.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ του αφύλακτου Γκουστάβο Ταϊρόν που πέρασε ψηλά άουτ.

Στο β’ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ενέτεινε την πίεση προς τα αντίπαλα καρέ, προκειμένου να σημειώσει το κομβικό δεύτερο γκολ, αλλά έπεσε πάνω στον τρομερό Μπόγιαν Σαράνοφ.

Ο γκολκίπερ της Λαμίας μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το κοντινό πλασέ του Ιωαννίδη στο 48′ και αντέδρασε σωστά στο 50′, όταν ο Παλάσιος μπήκε στην περιοχή του.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Φραν Βέλεθ πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά, ύστερα από κόρνερ του Γκατσίνοβιτς, όμως, η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Σαράνοφ… επανήλθε στο 63′, όταν από νέο κόρνερ του Γκατσίνοβιτς, σταμάτησε με τρομερή εκτίναξη την κεφαλιά του Ιωαννίδη, προτού ο Γκατσίνοβιτς απειλήσει με κεφαλιά (κατέληξε άουτ).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ασκεί πίεση. Ανά διαστήματα εγκαθίστατο στα καρέ της Λαμίας για το 2-0. Στο 78′ το άγγιξε ξανά με τον Αϊτόρ, ο οποίος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί τη σπουδαία πάσα του Καρλίτος. Ο Σαράνοφ ήταν και πάλι «παρών».

Παναθηναϊκός – Λαμία: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 19′ Ιωαννίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 74′ Κώτσιρας, 90+8′ Ρούμπεν – 9′ Μαζουλουξής, 80′ Σαράνοφ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Μπόγιαν Σαράνοφ. Δεν ανήκει στο στρατόπεδο των νικητών, όμως, από τη στιγμή που υπάρχει ρεβάνς είναι ο κορυφαίος. Για τον απλούστατο λόγο ότι κρατά στο κόλπο την ομάδα του

UP: Η τρομερή ενέργεια που βγάζει όλη η ομάδα του Παναθηναϊκού στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν

DOWN: Αν το γενικεύσουμε, το αρνητικό σημείο του ματς ήταν οι χαμένες ευκαιρίες των γηπεδούχων. Είναι άδικο να απομονωθεί ένας και μόνο παίκτης

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ο Τάσος Σιδηρόπουλος κακώς δεν καταλόγισε πέναλτι στη φάση του 36ου λεπτού. Έπειτα από το γύρισμα του Φώτη Ιωαννίδη, ο Άνταμ Τζανετόπουλος έκανε κίνηση να μαζέψει το χέρι του, όμως, δεν το «κόλλησε» στο σώμα του. Η μπάλα βρήκε στο χέρι του και δεν κατέληξε στον Αϊτόρ που βρισκόταν σε θέση βολής

Δείτε την πιο αμφισβητούμενη φάση του Παναθηναϊκός – Λαμία:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ:  Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (72′ Μαουρίσιο), Γκατσίνοβιτς (72′ Καρλίτος), Αϊτόρ (80′ Βιτάλ), Παλάσιος, Ιωαννίδης (85′ Αλεξανδρόπουλος).

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής (46′ Σιμόν), Λούκας, Νούνιες, Μπεχαράνο (88′ Γκέντζογλου), Ελευθεριάδης (70′ Ρόμανιτς), Καραμάνος (62′ Μανούσος), Ταϊρόν (70′ Τζανδάρης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Λαμία 1-0: Πολύ ανώτερος, πρώτο βήμα για τελικό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.