ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Παναθηναϊκός-Ο.Φ. Ιεράπετρας 2-2: Παραλίγο… μπαλωθιά

Η ομάδα του Γιάννη Μάγγου άγγιξε μια τεράστια νίκη, αλλά ο Αργύρης Καμπετσής ισοφάρισε στο 90+4'

O O.Φ. Ιεράπετρας άγγιξε μια ιστορική νίκη στο ΟΑΚΑ, ωστόσο ισοφαρίστηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Παναθηναϊκό σε 2-2.

Η αρχή του κειμένου άρχισε από την κρητική ομάδα, αφού δεν πήρε μόνο ένα τέταρτο δημοσιότητας, αλλά 90+ λεπτά, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.

Σε διάταξη 3-4-3 παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Γιώργος Δώνης, με προωθημένο τον Αργύρη Καμπετσή και τους Δημήτρη Εμμανουηλίδη, Χρήστο Κουντουριώτη στις πτέρυγες.

Το «τριφύλλι» μπήκε ελαφρώς καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με τον Ηλία Χατζηθεοδωρίδη να αποτελεί τον πιο δραστήριο παίκτη και εν τέλει εκείνον που άνοιξε το σκορ στο 20’ με σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής.

Στο πρώτο μισό του ημιχρόνου οι «πράσινοι» κέρδισαν κόρνερ και είχαν ακόμη μια κλασική ευκαιρία για γκολ στο 22’ με το άστοχο πλασέ του Αργύρη Καμπετσή, αλλά η συνέχεια ανήκε στον Ο.Φ. Ιεράπετρας.

Ο Μπλέντι Μούτσα απείλησε για πρώτη φορά με σουτ και στο 25’ η άμυνα του Παναθηναϊκού εκτέθηκε, καθώς έδωσε την ευκαιρία στον Κέβιν Χίσι να ισοφαρίσει με κοντινή προβολή.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι δραστήριοι, έστειλαν νέα προειδοποιητική βολή στο 32’ και στο 43’ ανέτρεψαν τα δεδομένα με πλασέ του άλλοτε «πράσινου» Βαγγέλη Αναστασόπουλου.

Ο Δώνης έριξε στη μάχη τον Γιάννη Μπουζούκη, ο οποίος πήρε αρκετές μπάλες και τόνωσε τη γραμμή κρούσης, όμως οι αρκετές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά δεν κατέληξαν στα δίχτυα.

Το σουτ του Μπουζούκη στο 49′, το πλασέ του Κουντουριώτη στο 51′, το δοκάρι του Καμπετσή στο 52′ και το χαμένο τετ α τετ του Καμπετσή στο 60′ ήταν οι καλές στιγμές των γηπεδούχων.

Έκτοτε οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς και άγγιξαν το 1-3 στο 85′, ο Παναθηναϊκός όμως απείλησε με τη σειρά του σε δύο περιπτώσεις, προτού ισοφαρίσει στο 90+4′ με τον Καμπετσή.

MVP: Ο Μπλέντι Μούτσα. Μόνιμη πηγή κινδύνου για τα “πράσινα” καρέ στο α’ ημίχρονο, απειλεί με δύο σουτ και βγάζει την ασίστ για το 1-2.

UP: Το στήσιμο του Ο.Φ. Ιεράπετρας. Δεν στήθηκε… ταμπούρι για να πάρει αποτέλεσμα, αντιθέτως πίεσε και διεκδίκησε μέχρι τέλους την ιστορική νίκη. Αξίζουν συγχαρητήρια στον Γιάννη Μάγγο και τους παίκτες του.

DOWN: Ο Παναθηναϊκός συνολικά θα ήταν η πιο σωστή απάντηση, αλλά όταν τόσα νέα και άπειρα παιδιά καλούνται να παίξουν μαζί στην ίδια ενδεκάδα, θα ήταν άδικο να χαρακτηριστούν αδύναμοι κρίκοι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Ευάγγελος Μανούχος και οι βοηθοί του ήταν σωστοί σε όλες σχεδόν τις δύσκολες φάσεις. Βέβαια, στο δεύτερο γκολ του Ο.Φ. Ιεράπετρας ο Στέφανος Μαρτσάκης βρισκόταν οριακά εκτεθειμένος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 18’ Χατζηθεοδωρίδης, 50’ Παντελάκης – 88’ Χίσι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Κότσαρης, Αποστολάκης (79′ Σιφναίος), Χατζηθεοδωρίδης, Παντελάκης, Θεοχάρης (46′ Μπουζούκης), Οικονόμου, Τζανδάρης, Στάικος, Κουντουριώτης (69′ Πούγγουρας), Εμμανουηλίδης, Καμπετσής.

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Παναγιώτου, Αναστασόπουλος, Κορομηλάς, Μίγγας (79′ Πιθαρούλης), Πότσι, Μούτσα, Χίσι, Παπαδόπουλος, Μαρτσάκης (58′ Κορέτα), Μηνάς (69′ Τζελέπης), Καλημέρης.

Παναθηναϊκός-Ο.Φ. Ιεράπετρας LIVE

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός-Ο.Φ. Ιεράπετρας 2-2: Παραλίγο… μπαλωθιά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.