ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 0-1: Το αφεντικό στο Κύπελλο (vids)

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 0-1: Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα διπλασίασε τις νίκες της στα προημιτελικά χάρη στο γρήγορο γκολ του Κάρολ Σβιντέρσκι. Συνεπώς, ο «δικέφαλος», ο οποίος πάτησε πάνω στο 2-0 της Τούμπας, παρέμεινε στη διεκδίκηση του τέταρτου διαδοχικού Κυπέλλου και περιμένει τον αντίπαλό του στην ημιτελική φάση. Ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκαν με...

ΠαναθηναϊκόςΠΑΟΚ 0-1: Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα διπλασίασε τις νίκες της στα προημιτελικά χάρη στο γρήγορο γκολ του Κάρολ Σβιντέρσκι.

Συνεπώς, ο «δικέφαλος», ο οποίος πάτησε πάνω στο 2-0 της Τούμπας, παρέμεινε στη διεκδίκηση του τέταρτου διαδοχικού Κυπέλλου και περιμένει τον αντίπαλό του στην ημιτελική φάση.

Ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκαν με τις αναμενόμενες ενδεκάδες στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ.

Ο Αμπέλ Φερέιρα ζήτησε από τους παίκτες του να πιέσουν ψηλά και η δικαίωση δεν άργησε να έρθει.

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη μάχη του κέντρου απέναντι σε έναν αντίπαλο που μπήκε νωθρά και το πλήρωσε.

Ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ έστειλε την προειδοποιητική βολή μόλις στο 2ο λεπτό, προτού ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης ισοφαρίσει τις ευκαιρίες στο 9’.

Δύο λεπτά αργότερα, οι Δημήτρης Λημνιός και Δημήτρης Πέλκας εξέθεσαν την άμυνα του «τριφυλλιού», ο Σβιντέρσκι έγινε αποδέκτης της μπάλας και άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ – Το LIVE

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν σε αυτό το πανίσχυρο προβάδισμα και διαχειρίστηκαν ιδανικά τη ρεβάνς, δημιουργώντας προϋποθέσεις για περισσότερα γκολ.

Ο Μπίσεσβαρ προκάλεσε προβλήματα στη δεξιά πτέρυγα του Παναθηναϊκού, ωστόσο υστέρησε στην τελική προσπάθεια, επομένως το 0-1 παρέμεινε.

Ο Παναθηναϊκός αντιπαρέταξε ένα νέο σουτ του Χατζηθεοδωρίδη στο 30’ και μερικές επισκέψεις στα καρέ των φιλοξενούμενων, χωρίς πάντως να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση.

Ο Δώνης έδωσε την ευκαιρία στον Γιασίν Αγιούμπ να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του και στο 58ο λεπτό έβαλε τον Χουάν Χοσέ Περέα αντί του Τάσου Χατζηγιοβάνη.

Η διάταξη άλλαξε σε 4-4-2 με ρόμβο, ο Παναθηναϊκός πήρε την μπάλα στα πόδια του, έκανε 2-3 καλές προσπάθειες, όμως όλα είχαν κλειδώσει από το 11ο λεπτό.

Ο Φερέιρα, από την πλευρά του, διαχειρίστηκε χωρίς προβλήματα το προβάδισμα της ομάδας του και το β’ ημίχρονο κύλησε μονότονα.

Η καλύτερη ευκαιρία χάθηκε στο 71ο λεπτό, όταν από γύρισμα του Ματίας Γιόχανσον, ο -εκτεθειμένος- Περέα δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Η τελευταία αξιόλογη στιγμή για το γκολ της τιμής καταγράφηκε στο 85ο λεπτό με το σουτ του Μακέντα που πέρασε άουτ.

Δείτε videos από το ματς

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 11’ Σβιντέρσκι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 56’ Χ. Δώνης, 79’ Πούγγουρας, 86’ Κουρμπέλης – 44’ Μαουρίσιο, 84’ Λημνιός

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Δημήτρης Πέλκας. Έκανε αυτό που έπρεπε στο 11ο λεπτό και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

UP: Το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ. Μπήκε, σκόραρε, χαιρέτησε…

DOWN: Ο Αχιλλέας Πούγγουρας. Εκτέθηκε δύο φορές στη φάση του γκολ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι υπόλοιποι αμυντικοί λειτούργησαν σωστά.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ο Μίκαελ Φάμπρι δεν είχε τη δύσκολη φάση. Αν σκόραρε ο Χουάν Χοσέ Περέα, τότε πιθανώς να γινόταν συζήτηση (αλλά πιθανώς και χρήση του VAR).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Χ. Δώνης, Νάγκι (46’ Αγιούμπ), Ζαχίντ (70’ Μπουζούκης), Χατζηγιοβάνης (58’ Περέα), Μακέντα.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Βαρέλα (86’ Μιχαηλίδης), Γιαννούλης, Βιεϊρίνια, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (63’ Λάμπρου), Σβιντέρσκι (72’ Άκπομ).

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 0-1: Το αφεντικό στο Κύπελλο (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.