ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2: «Άγιαξ» της… Λεωφόρου! – Στους «4» του Κυπέλλου (vids)

Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα: Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη συνεχίζει στο Κύπελλο Ελλάδας, αφού επικράτησε 2-1 στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας!

Ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε φουριόζος στη ρεβάνς και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να κυνηγά τέσσερα γκολ από το 9ο λεπτό!

Το ματς δεν είχε αρχίσει ούτως ή άλλως καλά για την ομάδα του Λάζλο Μπόλονι, αφού ο Φραν Βέλεθ αισθάνθηκε ενοχλήσεις στην προθέρμανση και τη θέση του στο αρχικό σχήμα πήρε ο Αχιλλέας Πούγγουρας.

Το σκορ στο παιχνίδι άνοιξε στα 111 δευτερόλεπτα, όταν από φάουλ του Αλέξανδρου Καρτάλη, ο Νώντας Παντελάκης νίκησε τον Σωκράτη Διούδη με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά.

Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα στον επαναληπτικό της προημιτελικής φάσης στο Κύπελλο Ελλάδας (σέντρα στις 20:00, κανάλι Cosmote Sport 1).

Υπενθυμίζεται ότι ο άλλοτε άσος του Παναθηναϊκού είχε δώσει το προβάδισμα στον ΠΑΣ και στην αντίστοιχη περυσινή ρεβάνς μεταξύ των δύο ομάδων στο Κύπελλο.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν η ομάδα που (ξανα)βρήκε γκολ στο 9′.

Για την ακρίβεια αυτογκόλ, καθώς ο Νικολάε Μιλιντσεάνου σέντραρε και ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης άφησε… άγαλμα τον Διούδη με κεφαλιά.

Ο ΠΑΣ απείλησε ξανά στο 20′ με σουτ του Χρήστου Ελευθεριάδη (τον σταμάτησε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων).

Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Γιάννινα: Τα γκολ των Ηπειρωτών

Έκτοτε, ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία, κατέγραψε 2-3 αξιόλογες επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ, όμως ούτε καλή τελική πάσα προέκυψε ούτε σουτ της προκοπής έγινε.

Μία μακρινή λόμπα του Καρλίτος στο 32′ και μία απόκρουση του Γιάννη Κάργα πάνω στη γραμμή στο 34′, ήταν οι πιο ξεχωριστές στιγμές των γηπεδούχων στο α’ ημίχρονο.

Ο Μπόλονι έβαλε τον Αϊτόρ στο 46′, τον Μαουρίσιο στο 60′ και τους Φεντερίκο Μακέντα, Γενί Ενγκμπακοτό και Χουάνκαρ στο 66′, όμως η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε.

Ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα διατηρούσε με άνεση το 0-2 και τίποτα δεν έδειχνε ότι το σκηνικό μπορεί να ανατραπεί.

Ο Αχιλλέας Πούγγουρας μείωσε στο 74ο λεπτό με κεφαλιά, αλλά μέχρι εκεί, πέραν ενός δοκαριού του Σεχ Νιάς στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τα highlights του αγώνα

Παναθηναϊκός – Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 74′ Πούγγουρας – 2′ Παντελάκης, 9′ αυτ. Χατζηθεοδωρίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 79′ Ενγκμπακοτό – 54′ Πίρσμαν, 86′ Σάλιακας, 90′ Ντομίνγκεθ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Αλέξανδρος Καρτάλης. Ιδανική η εκτέλεση φάουλ στο 2ο λεπτό, εξουδετέρωσε πλήρως τη νωθρή άμυνα του Παναθηναϊκού και έδωσε την ευκαιρία στον Νώντα Παντελάκη να χριστεί σκόρερ. Γενικώς, το παιχνίδι του ΠΑΣ ξεκινούσε από εκείνον.

UP: Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν κατέβηκε στη Λεωφόρο για να… ταμπουρωθεί. Έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, είχε επιθετική φιλοσοφία και δικαιώθηκε πανηγυρικά με συνολικό σκορ 4-2.

DOWN: Ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης. Λίγες ημέρες μετά τη μετριότατη εμφάνιση του Χουάνκαρ απέναντι στην ΑΕΚ, ο έτερος αριστερός μπακ της ομάδας δεν απέφυγε το αυτογκόλ στο 9′ και την κακή παρουσία στη συνέχεια.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ο Κίριλ Λεβνίκοφ δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα. Καθαρά και τα δύο γκολ του ΠΑΣ, ενώ στον αντίποδα δεν υπήρξε κάποια φάση από πλευράς Παναθηναϊκού που να σήκωνε συζήτηση.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης (66′ Χουάνκαρ), Σανκαρέ (60′ Μαουρίσιο), Νιάς, Βιγιαφάνιες (66′ Μακέντα), Χατζηγιοβάνης (66′ Ενγκμπακοτό), Ιωαννίδης (46′ Αϊτόρ), Καρλίτος.

CAR.GR ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν, Ντομίνγκεθ, Κάστρο (87′ Εραμούσπε), Καρτάλης, Ελευθεριάδης (75′ Λιάσος), Μιλιντσεάνου (75′ Κρίζμαν), Παμλίδης (65′ Νάουμετς).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2: «Άγιαξ» της… Λεωφόρου! – Στους «4» του Κυπέλλου (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.