ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 0-0: Θα τα πούμε στην Αθήνα!

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ θα λύσουν τις διαφορές τους για την πρόκριση στα ημιτελικά σε μία εβδομάδα στο ΟΑΚΑ μετά το αποψινό 0-0 στην Τούμπα

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ δεν έβαλαν γκολ απόψε στην Τούμπα και το 0-0 τους στέλνει στην Αθήνα σε μία εβδομάδα για να… μάθουμε ποιά ομάδα θα πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Ενωση ήταν πιο απειλητική παρά τις ελλείψεις της, είχε μεγαλύτερη φρεσκάδα και σοβαρότητα και τις πιο κλασικές ευκαιρίες για γκολ, ενώ της ακυρώθηκε τέρμα του Τσούμπερ ως οφσάιντ.

Ο ΠΑΟΚ, από την πλευρά του, μετά από ένα καλό ξεκίνημα έδειξε κουρασμένος και δίχως λύσεις και στο β’ ημίχρονο έδειξε να δίνει περισσότερο χώρο στον αντίπαλο. Κορυφαίος του ο Πασχαλάκης που απέκρουσε μεγάλες φάσεις της ΑΕΚ με Γέβτιτς και Τσούμπερ.

Όποια εκ των δύο ομάδων προκριθεί, είτε ο ΠΑΟΚ, είτε η ΑΕΚ θα βρει απέναντι της την ομάδα που θα περάσει από το ζευγάρι Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 2-1.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Και οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγές στο αρχικό τους σχήμα καθώς η ΑΕΚ πήγε με προβλήματα στη Θεσσαλονίκη με τον Αργύρη Γιαννίκη να μην είχε στη διάθεση του τους Βράνιες, Αραούχο, Άμραμπατ, Σάκχοβ και Στάνκοβιτς. Ενώ από την άλλη ο Ραζβάν Λουτσέσκου δεν υπολόγιζε στους Ελ Καντουρί, Τσόλακ και Ολιβέιρα.

Ο Γιαννίκης ξεκίνησε με 4-2-3-1 και τον Γέβτιτς 10άρι μπροστά από τα αμυντικά χαφ και τον Μάνταλο στον πάγκο και βασικό τον Ρότα δεξιά, ενώ ο Λουτσέσκου έκανε την έκπληξη με τον Ζαμπά στην 11άδα. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με πρέσινγκ ψηλά και τους «κιτρινόμαυρους» να επιστρέφουν συνεχώς την μπάλα στον Τσιντώτα. Πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 6’ για τον ΠΑΟΚ. Ο Κούρτιτς εκτός περιοχής έκανε το σουτ με τον Τσιντώτα να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ τη μπάλα. Όμως η ΑΕΚ απάντησε με μεγαλύτερη ευκαιρία στο 8’. Ο Τσούμπερ έπαιξε το ένα-δυο με τον Γκαρσία μέσα στην περιοχή, ο Ελβετός ενώ είχε τη δυνατότητα να πλασάρει επιχείρησε να γυρίσει και πάλι προς τον Γκαρσία με την άμυνα του ΠΑΟΚ να διώχνει.

Οι δυο ομάδες στο πρώτο 15λεπτο είχαν ρυθμό και διάθεση να ψάξουν χώρους για απειλές. Στο 14’ ο Ζίβκοβιτς βρέθηκε σε θέση για σουτ, το επιχείρησε, αλλά δεν ήταν τόσο καλό και ο Τσιντώτας δεν είχε θέμα να μπλοκάρει τη μπάλα. Τέσσερα λεπτά μετά η ΑΕΚ έφυγε στην αντεπίθεση μετά από εκτέλεση κόρνερ του ΠΑΟΚ, η παράλληλη μπαλιά που έγινε από τα δεξιά προς τον Τσούμπερ ήταν περισσότερο προωθημένη με τον Πασχαλάκη να βγαίνει, να βάζει την προβολή και να κόβει την πάσα σωτήρια. Η ΑΕΚ δεν είχε βρει τελικές σ’αυτές τις δύο φάσεις, αλλά έχει τις δύο πιο επικίνδυνες στιγμές του αγώνα, στις δύο φορές που ο Τσούμπερ βρέθηκε φάτσα με τον Πασχαλάκη. Η Ενωση είχε ακόμη μία μεγάλη φάση για γκολ με ατομική ενέργεια και πλασέ Γέβτιτς στο 34’, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε σωτήρια και κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ και στην επόμενη φάση ο Ζίβκοβιτς σούταρε δυνατά όμως ο Μήτογλου παρενέβη προ του Τσιντώτα.

Η ΑΕΚ με τον τρόπο που αμυνόταν έστελνε τον ΠΑΟΚ στα άκρα και για αυτό πήραν πολλά κόρνερ οι γηπεδούχοι, αλλά δίχως αποτέλεσμα. Ο Λουτσέσκου άλλαζε συνεχώς Ζαμπά και Ζίβκοβιτς στα δύο άκρα για να βρει χώρους και λάθη των «κιτρινόμαυρων». Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Ρότα έγινε κάτοχος της μπάλας, έκανε την ενέργεια και το σουτ με το αριστερό με τη μπάλα να φεύγει αρκετά πάνω από την εστία του Πασχαλάκη. Ετσι, με την συμπαγή ΑΕΚ να έχει τις καλύτερες φάσεις του ημιχρόνου, αυτό έληξε δίχως γκολ.

Το β’ ημίχρονο άρχισε στην Τούμπα δίχως αλλαγές από τους δύο τεχνικούς. Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος στο 52’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ η άμυνα της ΑΕΚ δεν απομάκρυνε καλά, η μπάλα έφτασε στον Λύρατζη που σούταρε με τη μία αλλά έστειλε τη μπάλα αρκετά πάνω από την εστία του Τσιντώτα. Στο 56’ ο Τσούμπερ έφυγε από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ και νίκησε τον Πασχαλάκη για το 0-1, το γκολ όμως ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ πολύ οριακά. Τρία λεπτά μετά ο Τζαβέλλας εκτέλεσε φάουλ άουτ, ενώ στο 62’ ο Τσούμπερ βγήκε τετ α τετ από πάσα του Γέβτιτς, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε σωτήρια.

Στο 70’ ο Λουτσέσκου έβαλε Βιεϊρίνια και Μπίσεσβαρ και λίγο μετά τον Σβιντέρφσκι και τον Μιτρίτσα για να πιέσει περισσότερο την ΑΕΚ, καθώς στο β’ ημίχρονο έδειχνε κουρασμένος.  Δέκα λεπτά μετά αντέδρασε και ο Γιαννίκης με την είσοδο του Λε Ταλέκ, για να βοηθήσει ΣιμόεςΣιμάνσκι στον άξονα. Στο 81’ είχαμε κεφαλιά του Σβιντέρσκι μετά την εκτέλεση φάουλ με τη μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Τσιντώτα. Στα τελευταία λεπτά ο Γιαννίκης έβαλε και τον Σβάρνα στα χαφ για να κλειδώσει αμυντικά το ματς και να στείλει το ζευγάρι μία εβδομάδα μετά για να λύσουν τις διαφορές τους ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Οποια ομάδα κερδίσει στο ΟΑΚΑ τότε θα πάρει και την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, για να αντιμετωπίσει Παναιτωλικό ή Ολυμπιακό.

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ:

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 68’ Ακπομ, 92’ Κούρτιτς, 94’ Σβιντέρφσκι – 41’ Σιμόες, 68’ Τσιντώτας, 68’ Μήτογλου, 92′ Τσούμπερ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:

Ιστβαν Βαντ: Ο Ούγγρος ρέφερι τα πήγε καλά και όλες τις δύσκολες φάσεις τις έβγαλε εις πέρας. Και με την βοήθεια των εποπτών και του VAR. Έβγαλε κάρτες όταν είδε τσαμπουκάδες, αλλά άφησε και τον ρυθμό των δύο ομάδων.

MVP:

Αλέξανδρος Πασχαλάκης: Για το ότι ο ΠΑΟΚ δεν δέχθηκε γκολ απόψε ευθύνεται ο πορτιέρε του. Στις μεγάλες φάσεις της ΑΕΚ με Γέβτιτς και Τσούμπερ απέκρουσε και κράτησε όρθια την ομάδα του σε ένα ματς-κλειδί για την πρόκριση.

UP:

Στίβεν Τσούμπερ: Πολύ κινητικός και ορεξάτος, δημιούργησε πολλά ρήγματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ και είχε φάσεις για να σκοράρει. Ωστόσο, ο Πασχαλάκης του είπε… δύο όχι, ενώ σκόραρε και το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ οριακά. Κοντά του σε απόδοση και ο Γέβτιτς.

DOWN:

Αντρίγια Ζίβκοβιτς: Περίμεναν πολλά στον ΠΑΟΚ από τον Σέρβο, αλλά δεν ήταν σε καλό βράδυ. Σπατάλησε πολλές μπάλες.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου, 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Κρέσπο, Ινγκασον, Σίντκλεϊ (71’ Βιεϊρίνια), Σβαμπ, Κούρτιτς, Ζαμπά (71’ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο (77’ Μιτρίτα), Ζίφκοβιτς, Ακπομ (77΄Σφιντέρσκι)

ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Ρότα, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμόες (90’+ Σβάρνας), Σιμάνσκι, Γκαρσία, Γέβτιτς (81’ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ (87’ Χατζισαφί)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 0-0: Θα τα πούμε στην Αθήνα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...