ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 1-0: Τα σάρωσε όλα!

Μία ομάδα που τα… σάρωσε όλα στο πέρασμά της και έγραψε με χρυσά γράμματα στο βιβλίο της ιστορίας, ο ΠΑΟΚ του Ραζβάν Λουτσέσκου, στέφθηκε για τρίτη συνεχόμενη φορά Κυπελλούχος Ελλάδας. Παράλληλα, κατέκτησε το νταμπλ νικώντας στον τελικό του ΟΑΚΑ την ΑΕΚ με 1-0 χάρη στο γκολ του Τσούμπα Άκπομ στο 45΄. Με 4-2-3-1 ξεκίνησαν οι...

Μία ομάδα που τα… σάρωσε όλα στο πέρασμά της και έγραψε με χρυσά γράμματα στο βιβλίο της ιστορίας, ο ΠΑΟΚ του Ραζβάν Λουτσέσκου, στέφθηκε για τρίτη συνεχόμενη φορά Κυπελλούχος Ελλάδας.

Παράλληλα, κατέκτησε το νταμπλ νικώντας στον τελικό του ΟΑΚΑ την ΑΕΚ με 1-0 χάρη στο γκολ του Τσούμπα Άκπομ στο 45΄.

Με 4-2-3-1 ξεκίνησαν οι δύο ομάδες, και την ΑΕΚ με Μάνταλο και Μπακασέτα στα εξτρέμ, με φανερή διάθεση να χτυπήσει τον ΠΑΟΚ στις αντεπιθέσεις.

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ μπήκε με την έκπληξη της συμμετοχής του Κάνιας δίπλα στον Σάχοφ και προσπάθησε να παίξει παιχνίδι-κυριαρχίας.

Οι “ασπρόμαυροι” ωστόσο, ήταν αρκετά νωθροί ενώ η ΑΕΚ που μπήκε καλύτερα στο ματς δεν μπόρεσε να “τελειώσει” κάποιες καλές ευκαιρίες της και την πλήρωσε στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι είχαν κενά στο αριστερό άκρο, εκεί όπου έπαιζαν οι Μάνταλος και Χουλτ και σε μία από τις πολλές φορές που προσπάθησαν να “χτυπήσουν” από εκεί, τα κατάφεραν με τον Πέλκα να δημιουργεί και τον Άκπομ να εκτελεί στο 45΄.

Την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα την είχε ο Λιβάια που στο 6′, πήρε από τα δεξιά έδωσε στον Πόνσε και αυτός με τη μία έπιασε το συρτό σουτ που έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Αλέξανδρου Πασχαλάκη.

Στο 9′ ο Ακπόμ δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή μετά από σέντρα του Πέλκα, ενώ στο 16΄ο Μπακασέτας βρήκε με γέμισμα έξω από τη μικρή περιοχή τον Πόνσε, αλλά ο τελευταίος έχασε το κοντρόλ και τη μεγάλη ευκαιρία, να σκοράρει από κοντά απέναντι στον Πασχαλάκη.

Οι “ασπρόμαυροι” έχασαν την μεγάλη ευκαιρία στο 36′ όταν μετά από εκπληκτική ατομική ενέργεια ο Ζαμπά μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα στον Άκπομ, ο οποίος έπιασε το συρτό πλασέ, αλλά ο Μπάρκας “έσωσε” την ομάδα του με πολύ καλή απόκρουση στη δεξιά γωνία της εστίας του.

Τρία λεπτά μετά ο Τσιγκρίνσκι έπιασε τη κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μπακασέτα, ο Πασχαλάκης έδιωξε την μπάλα με τον επερχόμενο Λιβάια να μην μπορεί να γίνει κάτοχος της μπάλας μέσα από τη μικρή περιοχή της ομάδας του Λουτσέσκου.

Ένα λεπτό πριν από το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ απείλησε με μακρινό σουτ του Κρίστιτσιτς έξω από την περιοχή που ανάγκασε τον Πασχαλάκη να πέσει στην αριστερή του γωνία και να κάνει μία δύσκολη απόκρουση.

Ωστόσο στην αμέσως επόμενη φάση και με την συμπλήρωση των 45΄ο Πέλκας έκανε φοβερή κούρσα από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή περνώντας τον Χουλτ, γύρισε την μπάλα στον Άκπομ που με ένα γυριστό σουτ πέτυχε ένα από τα πιο όμορφα γκολ που έχουν επιτευχθεί τα τελευταία χρόνια σε τελικούς Κυπέλλου σημειώνοντας το 1-0.

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ μέρος β’

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πέλκα στο 49′, να πιάνει σουτ έξω από την περιοχή, αλλά να μην είναι δυνατό και ο Μπάρκας να μπλοκάρει εύκολα.

Στο 52′ ο Πόνσε έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, καθώς ο Μάνταλος έβγαλε όμορφη κάθετη μπαλιά με τον Πασχαλάκη να νικάει τον Πόνσε σε μοναδικό τετ α τετ.

Ο ΠΑΟΚ… ισοφάρισε στο 53′, τις μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μπάρκα να αποκρούει το πλασέ του Ζαμπά που βγήκε μόνος του από τα δεξιά.

Στη συνέχεια του αγώνα ρυθμός έπεσε καθώς ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κρατήσει το προβάδισμα και η ΑΕΚ που είχε την κατοχή και πίεσε δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς την αντίπαλη περιοχή.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης το σύνολο του Μανόλο Χιμένεθ πίεσε περισσότερο, αλλά τη μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει την έχασε ο Τσούμπα Άκπομ όταν μετά από αντεπίθεση και κάθετη πάσα του Ολιβέιρα, ο Αγγλος πλάσαρε άουτ από πλάγια θέση και απέναντι στον Μπάρκα.

Μάλιστα στο 89′ οι “ασπρόμαυροι” έχασαν άλλη μία εκπληκτική ευκαιρία με τον Κάνιας να προσπαθεί να κρεμάσει τον Μπακασέτα, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της ΑΕΚ.

Τελικά το σφύριγμα της λήξης του Γερμανού διαιτητή Φέλιξ Τσβάιερ βρήκε τον ΠΑΟΚ, νταμπλούχο Ελλάδας, να “σφραγίζει μία ονειρική χρονιά με τον καλύτερο τρόπο.

MVP: Ο Δημήτρης Πέλκας ήταν ο καλύτερος του αγώνα και ως αρχηγός έκανε μία απο τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του έχοντας μάλιστα και την ασίστ του γκολ. Κρίμα για αυτόν που τραυματίστηκε.

UP: Ο Τσούμπα Άκπομ πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ που θα μείνει στην ιστορία και για τον τρόπο που μπήκε αλλά και γιατί έδωσε στον ΠΑΟΚ το πρώτο νταμπλ της ιστορίας του.

DOWN: Ο Πέτρος Μάνταλος δεν μπόρεσε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και να “κουβαλήσει” την ομάδα του στα δύσκολα. Είχε μία μέτρια απόδοση και πολλά προβλήματα από τα αριστερά μαζί με τον Χουλτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φέλιξ Τσβάιερ

ΓΚΟΛ: 45΄ Άκπομ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38′ Άκπομ – 25′ Οικονόμου, 29′ Λιβάια, 43′ Κρίστιτσιτς, 67′ Πόνσε, 90+7′ Γκάλο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑOK: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Κάνιας, Σάχοφ, Ζαμπά (65΄ Λμηνιός), Πέλκας (80΄ Ολιβέιρα), Μπίσεσβαρ (90+2΄ Ίνγκασον), Άκπομ.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης (79΄ Γαλανόπουλος), Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Χουλτ, Σιμόες, Κρίστιτσιτς (76΄ Μπογέ), Μπακασέτας (71΄ Γκάλο), Μάνταλο, Λιβάια, Πόνσε.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 1-0: Τα σάρωσε όλα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.