ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 3-1: Ο Άκπομ ντύθηκε Άγιος Βασίλης και δώρισε την πρόκριση

Ο ΠΑΟΚπήρε την πρόκριση χάρη στα δύο γκολ του Τσούμπα Άκπομ που μπήκε ως αλλαγή

Ο ΠΑΟΚ αγχώθηκε για να πάρει την πρόκριση απέναντι στη Λάρισα αφού οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 το σκορ του πρώτου αγώνα αλλά με την είσοδο του, ο Τσούμπα Άκπομ… ντύθηκε Άγιος Βασίλης και έδωσε τη νίκη στον δικέφαλο καθώς με δύο γκολ σημείωσε το τελικό 3-1.

Στο 5′ λεπτό της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ απείλησε για πρώτη φορά με σουτ εξω από τη μεγάλη περιοχή του Αντρέ Βιεϊρίνια ο οποίος έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων. Στο 10′ ο Αουγκούστο απο τα έντεκα μέτρα και απέναντι από την εστία της ΑΕΛ έπιασε απευθείας το σουτ αλλά αστόχησε σε μια ακόμη καλή ευκαιρία των γηπεδούχων.

Στο 22′ η πίεση του ΠΑΟΚ έφερε το 1-0. Ο Ζίβκοβιτς έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά ο Σβιντέρσκι πήδηξε για τη κεφαλιάψδεν κατάφερε να την πετύχει αλλά αυτή βρήκε στο κεφάλι του Γκοτζαμανίδη που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο δικέφαλος έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του αλλά ο Σβαμπ δεν κατάφερε να εκτελέσει καλά με τον Σουλούκο να αποκρούει σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με σημαντική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μουργκ εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Ίνγκασον έπιασε κεφαλιά αλλά ο Σουλούκος έπεσε και απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ. Ο Όγκμποε έφυγε στην κόντρα, με τον Ίγκασον να μην τον προλαβαίνει, και σούταρε σε εκπληκτικό τετ α τετ όμως ο Ζίβκοβιτς έπεσε και απόκρουσε τη μπάλα.

Την προειδοποιητική βολή των Λαρισαίων δεν άκουσαν στον ΠΑΟΚ και την… πάτησαν. Στο 60′ η ΑΕΛ βρήκε δίχτυα με κεφαλιά του Όγκμποε και γκάφα του Ζίβμο Ζίβκοβιτς. Το γκολ εξετάστηκε για οφσάιντ ο ρέφερι Ευαγγέλου όμως μετά από εξέταση VAR, έδειξε σέντρα. Οι «βυσσινί» ισοφαρίζουν και πλέον με τα υπάρχοντα δεδομένα, το παιχνίδι οδηγείται στην παράταση.
Στο 68′ ο Όγκμποε βρέθηκε κοντά στο δεύτερο γκολ που ουσιαστικά θα έκανε φαβορί για την πρόκριση την ΑΕΛ. Ο Έλληνας με ρίζες από τη Νιγηρία φορ έπιασε μακρινό σουτ με στόχο να κρεμάσει τον Ζ. Ζίβκοβιτς αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.

Ο Λουτσέσκου θορυβημένος με την εξέλιξη προχώρησε σε αλλαγές και άλλαξε το σήμα σε 4-4-2 και πέρασε τον Άκπομ στο 77′ δίπλα στον Σβιντέρσκι. Ο Ρουμάνος είδε γρήγορα να δικαιώνεται με αυτήν την επιλογή αφού ο Άγγλος σκόραρε στο 81′
Ο Κούρτιτς που είσης μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι έκανε τη σέντρα, ο Ζίβκοβιτς το γύρισμα και ο Άκπομ με κεφαλιά ψαράκι σημείωσε το 2-1 για τον ΠΑΟΚ ενώ στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης «καθάρισε» την πρόκριση με γκολάρα που πέτυχε έξω από την περιοχή.

Ο Άκπομ μάλιστα τιμωρήθηκε στον πανηγυρισμό με δεύτερη κίτρινη και αποβολή αλλά ουσιαστικά ο ΠΑΟΚ εξαιτίας του πήρε αυτό που ήθελε.

MVP: Ο Τσούμπα Άκπομ μπήκε ενώ το σκορ ήταν 1-1 και καθάρισε την πρόκριση με δύο όμορφα γκολ

UP: Ο Όγκμποε παραλίγο μόνος του να πάρει μεγάλη πρόκριση για την ΑΕΛ. Ήταν εξαιρετικός.

DOWN: Μετά το ματς της πρεμιέρας του πρωταθλήματος με τον ΠΑΣ όπου έπαιξε και έκανε γκάφα και σε αυτό το ματς ο Ζίβμο Ζίβκοβιτς έχει ευθύνη στο γκολ που δέχτηκε η ομάδα του.

Γκολ: Γκοτζαμανίδης 23’ (αυτογκόλ), Άκπομ 82’ (κεφαλιά), Άκπομ 91′ (σουτ) / Όγκμποε 60’ (κεφαλιά)
Δοκάρι: Όγκμποε 68’ (σουτ)
Κίτρινες: Άκπομ 89′ / Γαρουφαλιάς 35′, Ηλιάδης 87′

Κόκκινη: Άκπομ 92′ (2η κίτρινη)

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (Σίντκλεϊ 84’), Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Λύρατζης, Σβαμπ (Κούρτιτς 67’), Τσιγγάρας (Άκπομ 77’), Αουγκούστο, Αντρίγια, Μουργκ (Μπίσεσβαρ 67’), Σφιντέρσκι.
ΑΕΛ: Σουλούκος, Παπαγεωργίου, Γκοτζαμανίδης (Ταχάρ 86’), Θεολόγου, Ομάρ, Κολομπίνο, Ηλιάδης, Γαρουφαλιάς (Ακούνια 46’), Μπαντιμπαγκά (Κούστα 90′), Γλυνός (Μαυριάς 86’), Όγκμποε.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 3-1: Ο Άκπομ ντύθηκε Άγιος Βασίλης και δώρισε την πρόκριση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.