ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΠΑΟΚ – ΑΕΛ 5-0: Ο Ρόμπιν βρήκε τον… Μπάτμαν και κάνουν πάρτι! (vids)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΛ με το ευρύ 5-0 «κλειδώνοντας» στην πρόκριση και έχοντας ως απόλυτους πρωταγωνιστές του Χρήστο Τζόλη και Μάικλ Κρμέντσικ
ΠΑΟΚ – ΑΕΛ 5-0: Ο Ρόμπιν  βρήκε τον… Μπάτμαν και κάνουν πάρτι! (vids)

Ο Ρόμπιν του ΠΑΟΚ βρήκε τον… Μπάτμαν του, αφού Χρήστος Τζόλης και Μάικλ Κρμέντσικ καθάρισαν την υπόθεση πρόκριση κάνοντας… πάρτι και νικώντας με 5-0 την ΑΕΛ στο θεσμό του Κυπέλλου.

Ο Ρόμπιν αποτελεί τον αγαπημένο… ήρωα του Χρήστου Τζόλη, ο οποίος φαίνεται ότι βρήκε το άλλο του μισό στον ΠΑΟΚ με την έλευση του δικού του… Μπάτμαν, Μάικλ Κρμέντσικ.

Οι δυο τους συνεργάζονται άψογα και σήμερα έβαλαν την υπογραφή τους στην ευρεία νίκη του Δικεφάλου κόντρα στην ΑΕΛ με 5-0, με τον 18χρονο ποδοσφαιριστή να κάνει χατ – τρικ και τον Τσέχο φορ να πετυχαίνει το τρίτο του τέρμα με την «ασπρόμαυρη» φανέλα, μοιράζοντας και μία ασίστ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φορτσάτος από το προηγούμενο ματς στον αγωνιστικό χώρο, επιβάλλοντας κατευθείαν το ρυθμό του και κάνοντας ξεκάθαρο ότι δεν έχει διάθεση για κάτι άλλο πέρα από τη νίκη. Ο Χρήστος Τζόλης είχε και πάλι ρόλο πρωταγωνιστή, απειλώντας μόλις στο 3ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος το λάθος της αντίπαλης άμυνας, πέρασε και τον Νάγκι από πλάγια θέση, με την άμυνα στη συνέχεια να διώχνει, ενώ δύο λεπτά αργότερα έχασε νέα ευκαιρία σουτάροντας από καλή θέση άστοχα.

Τρίτη και… φαρμακερή στο 10ο λεπτό, με τον Χρήστο Τζόλη να σουτάρει με τη μία μετά από κάθετη του Κρμέντσικ που προήλθε από εξαιρετική μπαλιά του Ζίβκοβιτς και να γράφει το 1-0.

Ο Δικέφαλος δεν κατέβασε ταχύτητα, χάνοντας και άλλη μία ευκαιρία με τον Νάγκι να διώχνει σωτήρια με τα πόδια ένα σουτ του 18χρονου ποδοσφαιριστή, ο οποίος στο 23ο λεπτό πέτυχε ένα εξαιρετικό τέρμα αφού κατέβασε εκπληκτικά τη μπαλιά του Ντόουγκλας και έγραψε το 2-0.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν τη συντριπτική κατοχή, είχαν αρκετές ευκαιρίες, όμως αστοχία και Νάγκι δεν επέτρεψαν τη διεύρυνση του σκορ.

Όλα αυτά, μέχρι την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όπου ο ΠΑΟΚ μπήκε με την ίδια ένταση και στο 47’ ήταν η σειρά του Κρμέντσικ να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ μετά από σέντρα του Ζίβκοβιτς. Στο 55’ ήρθε και το 4-0 για τον Δικέφαλο που ουσιαστικά έβαλε τέλος στην υπόθεση πρόκρισης την οποία και «κλείδωσε», με τον Ουάρντα να βγάζει με το κεφάλι στον Ίνγκασον που από πολύ καλή θέση τετραπλασίασε τα γκολ του ΠΑΟΚ. Κάπου εκεί, ο Πάμπλο Γκαρσία αποφάσισε να ξεκουράσει την ομάδα, βγάζοντας αρκετούς βασικούς ενόψει του ντέρμπι με την ΑΕΚ που ακολουθεί.

Ούτε εκεί όμως σταμάτησε ο Δικέφαλος, καθώς το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Χρήστος Τζόλης που πέτυχε χατ τρικ, πλασάροντας από πλάγια θέση στη γωνία του Νάγκι μετά από πάσα του Λάμπρου, με τον ΠΑΟΚ να «κλειδώνει» το εισιτήριο της πρόκρισης.

Κίτρινες: Α. Ζίβκοβιτς 49′ / Ηλιάδης 69′

Κόκκινη:

MVP: Ο Χρήστος Τζόλης κάνει πράγματα και θαύματα με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, έχοντας άλλο ένα τρομερό παιχνίδι, καθώς ήταν μέσα σε όλες σχεδόν τις φάσεις του Δικεφάλου, πετυχαίνοντας και χατ τρικ.

UP: Ο Τσέχος φορ, Μάικλ Κρμέντσικ αποδεικνύει παιχνίδι με το παιχνίδι πως ο ΠΑΟΚ έκανε σούπερ επιλογή και τον έκανε δικό του. Ήταν για άλλη μία φορά ιδιαίτερα κινητικός, ενώ συνεργάστηκε άψογα με τον Τζόλη, μοιράζοντας μία ασίστ και πετυχαίνοντας ένα γκολ.

DOWN: Ολόκληρη η αμυντική γραμμή της ΑΕΛ τα βρήκε… σκούρα, με τον Ζίζιτς να χάνει κατά κράτος τη… μάχη με τον Μάικλ Κρμέντσικ και τον ΠΑΟΚ να τους «σκορπίζει» με 5-0.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Περέιρα (Λύρατζης 72′), Ντόουγκλας Αουγκούστο, Ελ Καντουρί (Σβαμπ 73′), Ζίβκοβιτς (Μουργκ 73′), Ουάρντα (Λάμπρου 59′), Τζόλης, Κρμέντσικ (Κούτσιας 59′).

ΑΕΛ: Νάγκι, Γκοτζαμανίδης, Ζίζιτς (Κόσιτς 63′), Μπέρτος (Νικολιάς 64′), Μαϊδανός, Κολομπίνο (Στοϊνοβιτς 81′), Ηλιάδης, Μιλοσάβλιεβιτς, Καρανίκας, Γλυνός (Πινακάς 63′), Ντουρμισάι (Νούνιτς 76′).

Περισσότερα σε λίγο…

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – ΑΕΛ 5-0: Ο Ρόμπιν βρήκε τον… Μπάτμαν και κάνουν πάρτι! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.