ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΠΑΟΚ – Λαμία 5-2: Όταν πάτησε γκάζι το… καθάρισε (vids)

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με το ευρύ 5-2 τη Λαμία και έβαλε ισχυρές βάσεις για πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας

«Έβρεξε» γκολ στην Τούμπα, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με 5-2 της Λαμίας και να βάζει ισχυρές βάσεις για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο ΠΑΟΚ έγινε το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδα, επικρατώντας κόντρα στη Λαμία με 5-2.

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, οι οποίες μπήκαν ορεξάτες στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε δύο φορές, με τη Λαμία να βρίσκει πάντα την απάντηση της και χαρακτηριστικό της εικόνας του πρώτου ημιχρόνου ήταν πως μέχρι το 24ο λεπτό είχαν μπει τέσσερα γκολ.

Ο Τζόλης άνοιξε με κεφαλιά το σκορ στο 6ο λεπτό, μετά από απόκρουση του Θεοδωρόπουλου, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν πέντε λεπτά μετά με τον Αντέτζο που έκανε ένα γυριστό μετά από ασταθή απομάκρυνση του Κρέσπο. Το παιχνίδι είχε πάρει «φωτιά», με τους «ασπρόμαυρους» να βρίσκουν ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα στο 16ο λεπτό και μάλιστα με εκπληκτικό τρόπο. Συγκεκριμένα, ο Σβαμπ έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στο «παράθυρο» του Θεοδωρόπουλου. Η απάντηση από την άλλη πλευρά ήταν και πάλι άμεσα, με τον Μπεχαράνο να κάνει το 2-2 με κεφαλιά. Το τέρμα αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ωστόσο μετά από χρήση VAR, ο διαιτητής Βάτσιος έδειξε σέντρα, αφού ο Βολιβιανός ήταν από κανονική θέση.

Στο 29ο λεπτό ο Δικέφαλος βρήκε δίχτυα και πάλι, με το γκολ ωστόσο να ακυρώνεται για φάουλ πάνω στον Αντέντζο και τους «ασπρόμαυρους» να διαμαρτύρονται έντονα για την εν λόγω φάση.

Οι ταχύτητες έπεσαν, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε την κατοχή κυκλοφορώντας τη μπάλα, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ανησυχήσει τον Θεοδωρόπουλο, πέρα από ένα εξαιρετικό σουτ του Βιεϊρίνια στο 38’.

Όπως τέλειωσε το πρώτο μέρος, ξεκίνησε το δεύτερο, με τους γηπεδούχους δηλαδή να έχουν την κατοχή, ωστόσο να μη μπορεί να παιχτεί ποδόσφαιρο ειδικότερα στα πρώτα λεπτά λόγω συχνών διακοπών για τραυματισμούς. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 59ο λεπτό, όταν ο Ουάρντα εκτέλεσε ένα φάουλ με τη μπάλα να… τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

Το γκολ που έψαχνε το βρήκε στο 67’, μετά από ενέργεια του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο Κρμέντσικ έκανε την προβολή με τη μπάλα να πηγαίνει και πάλι στο δοκάρι όμως το Τζόλη να είναι στη σωστή θέση και να κάνει το 3-2 βάζοντας και πάλι σε ρόλο οδηγού την ομάδα του.

Ο Ροντρίγκο στο 82’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-2 και μάλιστα με ένα τρομερό τέρμα. Ο Βραζιλιάνος μπακ έκανε εκπληκτική κίνηση και με ένα φοβερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ξεσπώντας σε κλάματα στους πανηγυρισμούς, δεδομένου πως έκανε… σεφτέ στα τέρματα με τη φανέλα του Δικεφάλου μετά από ενάμισι χρόνο.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Μάικλ Κρμέντσικ με ακόμα ένα εντυπωσιακό τέρμα. Ο Τσέχος φορ ντρίπλαρε τον Αντέτζο, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 5-2.

MVP: Ο Χρήστος Τζόλης έκανε άλλη μία γεμάτη εμφάνιση, πετυχαίνοντας δύο τέρματα και βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού.

UP: Ο Μάικλ Κρμέντσικ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 66ο λεπτό και άλλαξε την επιθετική εικόνα του ΠΑΟΚ. Οι «ασπρόμαυροι» ήταν άκρως απειλητικοί, ενώ πέτυχε και ένα πανέμορφο γκολ στο 88′.

Κίτρινες: Πίτι 18′, Μπεχαράνο 36′, Τζόλης 85′

Κόκκινη:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια, Σβαμπ (Ελ Καντουρί 65′), Τσιγγάρας, Ουάρντα (Καγκάβα 79′), Τζόλης (Νινούα 90+2), Α.Ζίβκοβιτς (Μουργκ 79′), Σφιντέρσκι (Κρμέντσικ 65′).

Λαμία: Θεοδωρόπουλος, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Βύντρα, Προβυδάκης, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Γκούγκα (Ασίγκμπα 69′), Πίτι (Βασιλακάκης 69′, Κωστίκας 77′), Γκαζαριάν (Τζέιμς 89′), Αραμπούλι.

ΠΑΟΚ – Λαμία: Ο Βάτσιος ακύρωσε γκολ του Σβιντέρσκι (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Λαμία 5-2: Όταν πάτησε γκάζι το… καθάρισε (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.