ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-0: Έμειναν με τη θέληση, «τελικός» στο Καραϊσκάκη!

Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν κι έτσι όλα θα κριθούν στην ρεβάνς την επόμενη Τετάρτη στο Φάληρο.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Το 0-0 αφήνει τα πάντα ανοικτά ενόψει της ρεβάνς με τις δύο ομάδες να το έψαξαν για σκοράρισμα, αλλά η τακτική τα έκανε όλα.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Την επόμενη Τεταρτη (20:00) στο Καραϊσκάκη θα ξεκαθαρίσει ποιος θα πάρει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό για το κύπελλο Ελλάδας, ενώ να σημειωθεί πως μετράει το εκτός έδρας γκολ. Τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και Ολυμπιακός  έμειναν πιστοί στην τακτική των Λουτσέσκου, Μαρτίνς αντίστοιχα. Με αποτέλεσμα να γίνουν λίγες φάσεις, να υπήρχε πάθος, ένταση, αλλά και κανένα γκολ.

Η τακτική προσέγγιση των Λουτσέσκου, Μαρτίνς

Για τον ΠΑΟΚ ο Ραζβάν Λουτσέσκου ξεκίνησε με σχήμα 4-3-3. Ο Ζαμπά, που είχε υποπέσει σε πειθαρχικό παράπτωμα, υπολογίζεται κανονικά. Βρέθηκε και στο αρχικό σχήμα, ενώ εκτός είναι ο Βιεϊρίνια. Παράλληλα ο Μπίσεσβαρ έπαιξε πίσω από τον Άκπομ και ο Ζίβκοβιτς ήυταν στο ένα άκρο της επίθεσης.

Σε ότι αφορά τον Ολυμπιακό, ο Πέδρο Μαρτίνς πήγε και αυτός σε σχηματισμό 4-3-3. Ο Μαντί Καμαρά βρέθηκε στην τριάδα στα χαφ. Ο άσος από την Γουϊνέα είχε υποπέσει και αυτός σε πειθαρχικό παράπτωμα, την μέρα του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Κι έτσι έμεινε εκτός αποστολής. Λίγες μέρες μετά, ενεργοποιείται, έχοντας δώσει και τις απαραίτητες εξηγήσεις. Επίσης ο Τικίνιο πήρε την θέση του Ελ Αραμπί στην επίθεση και ο Μανωλάς του Σισέ στην άμυνα.

Φάση και ακυρωθέν γκολ ο Ολυμπιακός στο 10λεπτο

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 1ο λεπτό οι Γκάρι Ροντρίγκες, από δεξιά, έστρωσε στον Μασούρα που έχασε ευκαιρία να σκοράρει, αφού ο Πασχαλάκης μπλόκαρε την μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στην ταχύτητα του Γκάρι Ροντρίγκες από τα δεξια. Και στο 10′ ο ίδιος παίκτης, έδωσε ξανά στον Μασούρα, που σκόραρε, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με επιβεβαίωση και από το VAR.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Κυκλοφορία ο ένας, transition ο άλλος

Ο ΠΑΟΚ θέλησε να βάλει ένα φρένο σε όλο αυτό και το κατάφερε με κυκλοφορία της μπάλας. Παράλληλα άπλωσε όλο το γήπεδο, αφού ο Ολυμπιακός γέμισε το κέντρο με τα τρία χαφ. Αλλά δεν ήταν τόσο απειλητικός. Σταματούσε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να δίνει υψηλό ρυθμό στο παιχνίδι πιέζοντας ψηλά. Τα λεπτά κυλούσαν με την τακτική και των δύο να λειτουργούσε θετικά.

Μεγάλη ευκαιρία ο Ζίβκοβιτς

Για να έρθει η πρώτη καλή στιγμή του ΠΑΟΚ στο 32′. Ο Ζίβκοβιτς βρέθηκε με την μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ κι έδιωξε σωτήρια ο Βατσλίκ.

Παράλληλα στο 41′ βγήκε και η πρώτη καλή συνεργασία από τους Ζίβκοβιτς, Λύρατζη, αλλάζοντας την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι, από την αριστερή, στην δεξιά πτέρυγα. Ο Λύρατζης πήγε να κάνει ένα επικίνδυνο γύρισμα προς το πέναλτι, αλλά ο Εμβιλά εκοψε την μπάλα και στη συνέχεια μπλόκαρε ο Βατσλίκ.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο, αφού στο πρώτο 25λεπτο ο Ολυμπιακός έτρεξε περισσότερο. Πήγε να βγάλει επιθέσεις, σε πρώτο χρόνο, από τα άκρα με εκφραστή τον Γκάρι Ροντρίγκες. Παράλληλα πίεσε σε όλο το γήπεδο. Ο ΠΑΟΚ κράτησε μπάλα, άπλωσε τους παίκτες του και από το 25′ και μετά άρχισε να γίνεται πιο απειλητικός. Κυρίως από τα αριστερά, ενώ μετά το γύρισε στη δεξιά πτέρυγα για δημιουργία. Παράλληλα οι παίκτες και των δύο ομάδων έβγαλαν πάθος στα μαρκαρίσματα τους.

Συνέχισε ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν χωρίς να έχουν κάνει κάποια αλλαγή. Με τον ΠΑΟΚ αυτή την φορά να ξεκινάει πιο δραστήριος. Από την άλλη ο Ολυμπιακός άφησε πίσω την πίεση του πρώτου ημιχρόνου. Περίμενε την μπάλα, αφήνοντας τους γηπεδούχους  να την κυκλοφορούν.

ΠΑΟκ – Ολυμπιακός: Τα δύο φάουλ…

Στο 58′ ο Λαλά έκανε φάουλ στον Λέο Ζαμπά, λίγο έξω από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Το εκτέλεσε ο Κούρτιτς, με την μπάλα να κοντράρει στον Γκάρι Ροντρίγκες και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Αφρικανού εξτρέμ. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και δεν δόθηκε κάτι.

Ο Ολυμπιακός είχε μια καλή στιγμή στο 64΄με σουτ του Καμαρά, το οποίο πέρασε αρκετά μέτρα πάνω από την δεξιά συμβολή των δοκών της εστίας του Πασχαλάκη. Στο 68′ ο Γκάρι Ροντρίγκες έφυγε σε αντεπίθεση, με τον Κρέσπο να τον σταματά με φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Ο Μπουχαλάκης εκτέλεσε άσχημα το φάουλ που ήταν σε καλή θέση.

Δεν άλλαξε κάτι στο φινάλε

Τα επόμενα λεπτά που κύλησαν στο ματς δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο. Οι αμυντικές λειτουργίες και των δύο λειτούργησαν στο φουλ. Με τις μονομαχίες στο κέντρο να ήταν πολλές.

ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Η ταυτότητα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: –

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 27′ Άκπομ, 68′ Κρέσπο, 70′ Αουγκούστο – 16′ Μανωλάς, 58′ Λαλά, 90′ Σωκράτης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Πολλή δουλειά από τους χαφ και των δύο ομάδων που είχαν μεγάλο μερίδιο ευθύνης για το γεγονός πως βγήκε όλη η τακτική των δύο προπονητών.

UP: Ο Τόμας Βατσλίκ έκανε μια σπουδαία επέμβαση στο 32′ στο σουτ του Ζίβκοβιτς και να κρατήσει το μηδέν στην εστία σε κομβικό χρονικό σημείο.

DOWN: Άχαρος ο ρόλος του Τικίνιο, αλλά και ο ίδιος δεν έκανε κάτι για να μπορέσει να ξεμπλοκαριστεί και να πάρει μπάλα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (66′ Μιτρίτσα), Μπίσεσβαρ, Άκπομ (79′ Ολιβέιρα).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Σωκράτης, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά (88′ Κούντε), Μασούρας (90’+3 Βρουσάι), Γκάρι Ροντρίγκες (79′ Ζοάο Καρβάλιο), Τικίνιο (79′ Ελ Αραμπί).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-0: Έμειναν με τη θέληση, «τελικός» στο Καραϊσκάκη!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!