ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-0: Έγινε πάλι ΠΑΟΚΑΡΑ!

Ο Δικέφαλος έκανε μία επιβλητική εμφάνιση στην Τούμπα και κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 2-0 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός

Ο ΠΑΟΚ… επέστρεψε! Ο Δικέφαλος έκανε μία επιβλητική εμφάνιση στην Τούμπα και κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 2-0 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι ασπρόμαυροι ήταν επιβλητικοί ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο που θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και άλλα τέρματα.

Με αρκετές αλλαγές σε σχέση με τα προηγούμενα ματς εμφανίστηκε η ομάδα Αμπελ Φερέιρα αφού ο Αντελίνο Βιε¨κιρίνια αγωνίστηκε ως μπακ και ο Μίσιτς πέρασε στη φυσική του θέση στα χαφ με τον Μπίσεσβαρ να παίζει δεκάρι και τον Πέλκα στα εξτρέμ. Ο ΠΑΟΚ ήταν σαφώς πιο μαχητικός απο την προηγούμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων την Κυριακή στο πρωτάθλημα όπου ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο χωρίς τη μεγάλη φάση. Στο 15΄ δυνατό σουτ του Κουρμπέλη, η μπάλα κόντρρε στον Ζαχίντ, και ο Πασχαλάκης απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 33΄ο Ινσουά ανέτρεψε τον Πέλκα μέσα στην περιοχή σε μία δύσκολη φάση καθώς ούτε απο το ριπλέι φαίνεται ξεκάθαρα αν ο παίκτης του Παναθηναϊκού βρίσκει πρώτα μπάλα.

Τελικά δόθηκε το πέναλτι με τον Βιεϊρίνια να βάζει μπροστά τον ΠΑΟΚ στο σκορ με 1-0. Στην συνέχεια ο Ελβετός Σάντρο Σέρερ αρνήθηκε να δώσει δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Πούγγουρα. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο καλός. Στο 49΄ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ συνέκλινε και πλάσαρε με δύναμη αλλά ο Διούδης έπεσε και αποκρούει.

Στο 62΄ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Λάζαρος Λάμπρου στη θέση του Πέλκα και στο ίδιο λεπτό παραλίγο να σκοράρει αφού έκανε κούρσα απο δεξιά τριμπλάροντας τους πάντες, πέρασε και τον Διούδη αλλά ήταν σε πολύ πλάγια θέση με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να πλασάρει στη κενή εστία. Στο 70΄ ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Ο Γιαννούλης έβγαλε μία εκπληκτική κάθετη πάσα στον νεαρό εξτρέμ, αυτός μπήκε ταχύτατα μέσα στην περιοχή, βρέθηκε τετ α τετ με τον Διούδη με τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να αποκρούει το πλασέ του Λάμπρου.

Στο 72΄ ωστόσο ο Διούδης δεν μπόρεσε να… σώσει ξανά την ομάδα του. Το “χρυσό ” πόδι του Βιεϊρίνια εκτέλεσε το μακρινό φάουλ μέσα στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού με τον επερχόμενο Βαρέλα με κεφαλιά ψαράκι να σημειώνει το 2-0.

Στο 80΄ ο Λάμπρου έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία αφού μετά απο αναμπουμπούλα μέσα στην μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να πλασάρει με δύναμη στην κενή εστία του Παναθηναϊκού. Στο 86΄ και πάλι ο Λάμπρου, έχασε ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ καθώς ο Διούδης έκανε μία εντυπωσιακή απόκρουση στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ μετά απο κεφαλιά του παίκτη του ΠΑΟΚ απο τα όρια της μικρής περιοχής.

Τελικά το σκορ παρέμεινε 2-0 και πλέον οι δύο ομάδες δίνουν ραντεβού για τη ρεβάνς του ΟΑΚΑ την Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου.

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: Το LIVE

MVP: Ο Βιεϊρίνια έπαιξε ξανά ως μπακ και ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα. Ο Πορτογάλος σκόραρε με πέναλτι και έδωσε την ασίστ για το δεύτερο τέρμα του Δικεφάλου.

UP: Ο Βαρέλα επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις. Ο κεντρικός αμυντικός του ΠΑΟΚ έπαιξε με πάθος και δύναμη και συνδύασε την απόδοση του με το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ.

DOWN: Ο Ινσούα δεν ηταν καλός σήμερα ενώ έκανε και το πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο. Ευθύνεται για το δεύτερο τέρμα καθώς καλύπτει τον σκόρερ Βαρέλα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σάντρο Σέρερ. Δύσκολη φάση του πέναλτι που έκανε ο Ινσούα που μάρκαρε άτσαλα τον Πέλκα. Έπρεπε να αποβληθεί ο Πούγγουρας με δεύτερη κίτρινη κάρτα απο το πρώτο ημίχρονο

ΓΚΟΛ: 34′ πέν. Βιεϊρίνια, 72′ Βαρέλα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 8′ Πέλκας, 43′ Μίσιτς – 23′ Πούγγουρας, 34′ Ινσούα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Μπίσεσβαρ, Λημνιός, Πέλκας (62′ Λάμπρου), Σφιντέρσκι (Άκπομ 81′).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Ανουάρ (77′ Δώνης), Μπουζούκης (81′ Περέα), Χατζηγιοβάνης (54′ Νάγκι), Ζαχίντ, Μακέντα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-0: Έγινε πάλι ΠΑΟΚΑΡΑ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.