ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Πρόκριση για Ολυμπιακό Βόλου, 1-0 τον Απόλλωνα Πόντου

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Στάθης Ρόκας

Ολυμπιακός Βόλου και Απόλλων Πόντου διεκδίκησαν το εισιτήριο για την 5η φάση στο Κύπελλο Ελλάδας, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά την πρόκριση.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να κερδίσουν τους Θεσσαλονικείς, εκμεταλλευόμενοι την καλή παρουσία τους στο δεύτερο ημίχρονο και το τέρμα του Ρόκα στο 57′.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 4ης φάσης του κυπέλλου Ελλάδος στο στάδιο Αλκαζάρ της Λάρισας.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αργός, με τους ποδοσφαιριστές να κάνουν πολλά λάθη και να μην μπορούν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ελαφρά, αλλά ανούσια κατοχή της μπάλας.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές.

Στο 50′ ο Θωμάς Γράφας πέρασε στο παιχνίδι τον Στάθη Ρόκα αντί του Στέλιου Πόζογλου και ο αρχηγός του Ολυμπιακού Βόλου, τον δικαίωσε.

Επτά λεπτά μετά, ο Σκοπελίτης εκτέλεσε το φάουλ από την αριστερή πλευρά, με τους αμυνόμενους να προσπαθούν να την απομακρύνουν χωρίς αποτέλεσμα.

Η μπάλα έφτασε στον Στάθη Ρόκα, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, με το αριστερό πόδι, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Πολίτη για το 1-0.

Από εκεί και πέρα, δεν σημειώθηκε κάποιο άλλο τέρμα και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την νίκη – πρόκριση.

Ολυμπιακός Βόλου: Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Τσιάρας, Σκοπελίτης, Κουτσιανικούλης, Τσίτας, Ντούνης (79’ Λάσκαρης), Πόζογλου (50’ Ρόκας).

Απόλλων Πόντου: Πολίτης, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν, Καλογέρης (64’ Πουρτουλίδης), Λουφάκης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης (64’ Δόρης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πρόκριση για Ολυμπιακό Βόλου, 1-0 τον Απόλλωνα Πόντου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.