ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Την «πάτησε» και ο ΟΦΗ, ήττα στην Καβάλα (vids)

Ζόρια για τους Κρητικούς που θα καλούνται στην έδρα τους να ανατρέψουν το 2-0

Μαντάρα τα έκανε ο ΟΦΗ και ηττήθηκε στην Καβάλα με 2-0, στο πρώτο ματς για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Κρητικοί, αν και παρατάχθηκαν στο γήπεδο με αρκετούς βασικούς, εντούτοις πραγματοποίησαν πολύ κακή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά.

Στην επανάληψη πίεσαν για να πετύχουν έστω ένα τέρμα, ωστόσο δεν τα κατάφεραν και πλέον, θα κληθούν στην έδρα τους να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα.

Οι «Αργοναύτες» έπιασαν καταπληκτική απόδοση και μολονότι τις δύο ομάδες χωρίζουν δύο κατηγορίες, εντούτοις αυτό δεν φάνηκε μέσα στο γήπεδο.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα του ΟΦΗ και έφτασε σε μία ανέλπιστη νίκη, ελπίζοντας βάσιμα σε πρόκριση στους «16» του κυπέλλου.

Στο έκτο μόλις λεπτό και μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα του ΟΦΗ δεν έδιωξε σωστά και έπειτα από πολλές κεφαλιές, ο Κουτσούμπας άνοιξε το σκορ.

Στο 38′ ο Ορφανίδης σέντραρε και ο Βασίλης Παπαδόπουλος μόνος του στην καρδιά της άμυνας με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οι Κρητικοί δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, στο δεύτερο μέρος προσπάθησαν να ξαναμπουν στο ματς, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Καβάλα (Παύλος Δερμιτζάκης): Γιάννης Παπαδόπουλος, Καζαντζίδης, Αρναούτογλου, Παπαστεριανός, Κουτσούμπας, Θωμαΐδης, Γαβριηλίδης (55′ Κέρθι), Χαντί, Βόσαλικ, Λάζαρος Ορφανίδης (73′ Μελισσόπουλος), Βασίλης Παπαδόπουλος (80′ Μαρκόπουλος).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Μπράουν, Νάστος (64′ Κουτρουμπής), Μαρινάκης, Κοροβέσης, Στάικος (59′ Φιγκεϊρέδο), Σακόρ, Βαζ (71′ Γιαννούλης), Νέιρα, Τσιλιανίδης, Μάνος.

* Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για τις 4 Δεκεμβρίου.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Την «πάτησε» και ο ΟΦΗ, ήττα στην Καβάλα (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.