ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Τρίκαλα – Απόλλων Σμύρνης 1-1: Τον γλίτωσε ο Ελ Χέλβε

Ο Απόλλωνας πήρε την ισοπαλία και μαζί το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας

Τα… χρειάστηκε ο Απόλλωνας Σμύρνης, αλλά πήρε την ισοπαλία στα Τρίκαλα (1-1) και μαζί και το εισιτήριο για την φάση των «16» του κυπέλλου Ελλάδας.

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ελ Χέλβε αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή, καθώς μετά από μια κακή έξοδο του Ταΐρη, βρήκε δίχτυα και κράτησε την ομάδα του στην δεύτερη θέση του ομίλου.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε πολύ βαρετά… Είχε όλη κι όλη μια προσπάθεια για γκολ, κι αυτή στο 43’ όταν ο Κύργιας έπιασε μια κεφαλιά και μετά από καραμπόλες, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ταΐρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως το παιχνίδι «άναψε». Τα Τρίκαλα ήθελαν μόνο νίκη για να περάσουν και βγήκαν μπροστά. Απείλησαν αρχικά στο 48΄με τον Καπός και στη συνέχεια στο 50’ με άλλη μια καλή ευκαιρία.

Ότι δεν κατάφεραν σε αυτές τις δύο φάσεις, το έκαναν στο 54’ όταν ο Καπός με σουτ άνοιξε το σκορ, βάζοντας «φωτιά» στην υπόθεση πρόκριση. Ωστόσο, στο 61’ ο Ελ Χέλβε που λίγο νωρίτερα είχε περάσει ως αλλαγή, εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Ταΐρη και με σουτ ισοφάρισε το ματς, βάζοντας και πάλι σε θέση οδηγού την ομάδα της Σμύρνης.

Η ομάδα της Ριζούπολης είχε τον έλεγχο του αγώνα από εκείνο το σημείο, με τους γηπεδούχους να πιέζουν, χωρίς όμως να βγάζουν τη μεγάλη φάση. Στο 86’ αντίθετα, ο Απόλλωνας έχασε ευκαιρία με τον Ελ Χέλβε, για να τελειώσει την πρόκριση, αλλά δεν την «πλήρωσε» και πήρε το εισιτήριο για τους «16».