ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Βέροια – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2: Πέρασε με δεύτερη νίκη (vid)

Οι Ηπειρώτες πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου

Βέροια – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2: Απλά και όμορφα… Ήταν καλύτερη ομάδα και φρόντισε να το επιβεβαιώσει. Χωρίς να φορτσάρει, πήρε τη νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι δύο ομάδες είχαν αλλαγές στη σύνθεσή τους, καθώς το πρωτάθλημα προέχει. Ωστόσο, έβαλαν την μπάλα κάτω σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να παίξουν. Φάσεις υπήρχαν μπροστά στις δύο εστίες στο πρώτο ημίχρονο. Οι περισσότερες για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στις τελικές τους δεν έβρισκαν στόχο.

Όλα αυτά μέχρι το 37′, όταν έγινε το 0-1. Ο Οικονομόπουλος τροφοδότησε τον Παμλίδη και ο τελευταίος άνοιξε το σκορ με σουτ εκτός περιοχής. Τέσσερα λεπτά μετά ο Σιμόνι έδωσε στον Μεληκιώτη και εκείνος ισοφάρισε.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πάντα έγιναν στο πρώτο 20λεπτο. Σε αυτό το χρονικό διάστημα προσπάθησε η Βέροια να ισοφαρίσει. Δεν το κατάφερε και στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε. Άρχισαν οι αλλαγές από τους προπονητές και σταδιακά το ματς έγινε διαδικαστικού χαρακτήρα.

Οι δύο ομάδες έδειχναν να έχουν αποδεχτεί την ισοπαλία, αλλά στο φινάλε το σκορ άλλαξε. Στο 90’+3 ο Παμλίδης κέρδισε πέναλτι από τον Ζούρκο και άφησε να το εκτελέσει ο Πήλιος. Ο νεαρός, μάλιστα, τον αγκάλιασε για να τον ευχαριστήσει, ενώ σκόραρε στη συνέχεια διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

ΒΕΡΟΙΑ (Κώστας Γεωργιάδης): Τσιμόπουλος, Ζούρκος Α., Στάμου (23’ λ.τ. Μουρατίδης), Μανιώτης, Μουχάλης, Μπλέτσας, Ταΐρης, Μεληκιώτης (54’ Πέντα), Χαντζάρας (73’ Πασάς), Σκαθαρούδης, Σιμόνι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Οικονομόπουλος, Ζιούλης, Σκόνδρας, Λιάσος, Πίτου Γκαρσία (70’ Σιόντης), Νάουμετς (77’ Ράντοβατς), Παμλίδης, Λεό, Πήλιος, Ξύδας (89’ Λώλης).

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Ακολουθήστε το Sportime στο Instagram

Βέροια – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βέροια – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2: Πέρασε με δεύτερη νίκη (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.