ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Βόλος – ΟΦΗ 2-0: Ξεκάθαρο προβάδισμα

Βόλος – ΟΦΗ: Ήταν καλύτερος, εκμεταλλεύτηκε τις στιγμές του και την ανωτερότητά του συνολικά και κάπως έτσι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση. Ο Βόλος ήταν καλύτερος του ΟΦΗ και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί, λοιπόν, σημείωσε τα δύο γκολ του ματς και με αυτό το 2-0 πήρε σαφές προβάδισμα για να περάσει στην...

Βόλος – ΟΦΗ: Ήταν καλύτερος, εκμεταλλεύτηκε τις στιγμές του και την ανωτερότητά του συνολικά και κάπως έτσι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

Ο Βόλος ήταν καλύτερος του ΟΦΗ και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί, λοιπόν, σημείωσε τα δύο γκολ του ματς και με αυτό το 2-0 πήρε σαφές προβάδισμα για να περάσει στην επόμενη φάση. Οι Κρητικοί από τη στιγμή που βγήκαν οι δύο ομάδες από τα αποδυτήρια ήταν προβληματικοί, είχαν κενά στα μετόπισθεν, τους έλειπαν οι εμπνεύσεις μπροστά και θα χρειαστεί να κάνουν μία υπέρβαση ώστε να ανατρέψουν την κατάσταση στο Ηράκλειο.

Για ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες. Αλλαγές πολλές από τους δύο προπονητές δεν έγιναν, δείγμα του πόση σημασία δίνουν και σε αυτή τη διοργάνωση. Φάσεις υπήρχαν μπροστά από τις δύο εστίες, αλλά αυτές δεν ήταν πολλές.

Με τον Ρενάτο Σάντος προσπάθησαν να προηγηθούν οι Θεσσαλοί, ενώ ο Στάρτζεον ήταν ο παίκτης των Κρητικών που ανησύχησε περισσότερο τον Γκαραβέλη. Είχε δύο καλές στιγμές ο Πορτογάλος, ο οποίος γενικά ήταν ο μεγαλύτερος κίνδυνος για την αντίπαλη άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Βόλος πάτησε γκάζι και… καθάρισε. Τον βοήθησε και το γρήγορο γκολ που έδωσε ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές του. Στο 52′ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής ο Μαρτίνες άνοιξε το σκορ.

Αυτό το τέρμα ήταν ουσιαστικά η ώθηση που ήθελαν οι Θεσσαλοί. Στη συνέχεια μπόρεσαν να ελέγξουν το ματς, πραγματική ευκαιρία δεν δέχτηκαν και όσο περνούσε ο χρόνος έψαξαν και το δεύτερο γκολ. Στο 81′ ο Δουβίκας έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Λυμπεράκη να διώχνει στη γραμμή το πλασέ του, αλλά τέσσερα λεπτά μετά έγινε το 2-0. Σκόρερ ο Μήτογλου από κοντά σε φάση διαρκείας.

Διαιτητής: Χωρίς προβλήματα το ματς για τον Γιώργο Βρέσκα (Πιερίας). Δεν του έτυχε καμία μεγάλη φάση.

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης (66′ Τέκιο), Μήτογλου, Γκρίλο, Φερράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης (46′ Μπαρτόλο), Ρενάτο (83′ Κιάκος), Μπαριέντος (83′ Νίνης), Μαρτίνες (74′ Περέα), Δουβίκας.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ουές (63′ Μπαλογιάννης), Βούρος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (63′ Λυμπεράκης), Γρίβας, Στάικος, Βαφέας, Νέιρα, Στάρτζεον, Σαρδινέρο (63′ Σολίς).

Magbox. Κάντε δικά σας με ένα κλικ όλα τα αγαπημένα σας περιοδικά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος – ΟΦΗ 2-0: Ξεκάθαρο προβάδισμα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.