ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Βόλος – Παναθηναϊκός: Το ακυρωθέν γκολ του Βέλεθ (vid)

Το ακυρωθέν γκολ του Φραν Βέλεθ στο ματς Βόλος - Παναθηναϊκός

ΒόλοςΠαναθηναϊκός: O Φραν Βέλεθ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων στο 27′, όμως υποδείχθηκε οφσάιντ και το 0-0 παρέμεινε.

Ο Λούκας Βιγιαφάνιες εκτέλεσε φάουλ, ο Βέλεθ πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Μάτιτς Κότνικ.

Πάντως, σκορ δεν υπήρξε, διότι ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι.

Έπειτα από χρήση VAR, αποφασίστηκε ότι ο Ισπανός ήταν εκτεθειμένος και πως το 0-0 πρέπει να παραμείνει.

Όλα αυτά σε ένα πρώτο ημίχρονο που το «τριφύλλι» είχε σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα στη ρεβάνς του Πανθεσσαλικού.

ΒόλοςΠαναθηναϊκός: Δείτε τη φάση

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο πρώτο τέταρτο και αν δεν ήταν ο Μάτιτς Κότνικ, θα είχε πάρει προβάδισμα.

Συγκεκριμένα:

• Στο 4’ απέκρουσε σε κόρνερ την κεφαλιά του Λούκας Βιγιαφάνιες
  • Στο 5’ μπλόκαρε την κεφαλιά του Μαουρίσιο

Επίσης, στο 10’ το «τριφύλλι» απείλησε με σουτ του Ρούμπεν Πέρεθ που πέρασε άουτ και στο 27’ βρήκε δίχτυα με κεφαλιά του Φραν Βέλεθ, ο οποίος όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε… πάρτι από τη δεξιά του πλευρά, με τον Γιάννη Κώτσιρα να καταγράφει σπουδαία ανεβάσματα και τον Αϊτόρ να συμβάλει στο δημιουργικό σκέλος.

Από τα μισά του α’ ημιχρόνου κι έπειτα, ο Βόλος ισορρόπησε την κατάσταση, ενώ προς το τέλος πίεσε ψηλά για να εμποδίσει την ανάπτυξη των «πρασίνων».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος – Παναθηναϊκός: Το ακυρωθέν γκολ του Βέλεθ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.