La Liga: Επίδειξη δύναμης και στο +3 από Μπαρτσελόνα η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 3-1 της Μπαρτσελόνα και αύξησε τη μεταξύ τους διαφορά στη La Liga.

Το αφεντικό στη La Liga παραμένει η Ρεάλ Μαδρίτης! Το μήνυμα έλαβε την Κυριακή (16/10) και η Μπαρτσελόνα, η οποία έχασε στην πρωτεύουσα της Ισπανίας με 3-1.

Επτά σερί νίκες μετρούσαν στο πρωτάθλημα οι Καταλανοί και μάλιστα στα έξι τελευταία παιχνίδια δεν είχαν δεχτεί ούτε γκολ. Μόνο που στο «Μπερναμπέου» τα πράγματα ήταν διαφορετικά.

Μόλις στο 12′ ο Μπενζεμά άνοιξε το σκορ παίρνοντας το ριμπάουντ μετά το πλασέ του Βινίσιους. Στο 25′ ο Λεβαντόφσκι δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και δέκα λεπτά αργότερα ο Βαλβέρδε έκανε το 2-0 με συρτό δυνατό σουτ.

Ο Μπενζεμά βρήκε δίχτυα και στο 52′, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Η Μπαρτσελόνα έπρεπε να βρει γκολ για να ξαναμπεί στο ματς και το κατάφερε αρκετά αργά. Στο 83′ ο Τόρες μείωσε μετά από εντυπωσιακή ενέργεια του Φάτι, ενώ ο τελευταίος έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία πέντε λεπτά αργότερα. Στο 90’+1 με πέναλτι ο Ροντρίγκο διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Παρασκευή (14/10)

Ράγιο Βαγιεκάνο-Χετάφε 0-0

Σάββατο (15/10)

Τζιρόνα-Κάντιθ 1-1 (90+11′ Στουάνι – 46′ Φερνάντες)

Βαλένθια-Έλτσε 2-2 (41′, 45+7′ Καβάνι – 29′, 65′ Μίλα)

Μαγιόρκα-Σεβίλλη 0-1 (53′ Γκουντέλι)

Μπιλμπάο-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1 (47’ Γκριεζμάν)

Κυριακή (16/10)

Θέλτα-Σοσιεδάδ 1-2 (39′ Άσπας-30′ Ιγιαραμέντι, 54′ Θουμπλέντια)

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 3-1 (12′ Μπενζεμά, 35′ Βαλβέρδε, 91′ Ροντρίγκο – 83′ Φεράν Τόρες)

Εσπανιόλ-Βαγιαδολίδ (19:30)

Μπέτις-Αλμερία (22:00)