La Liga: Η Ρεάλ Μαδρίτης διατηρεί το απόλυτο και χορεύει «σάμπα»

Με τους Βραζιλιάνους της να αναλαμβάνουν... δράση, η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε το απόλυτο των νικών στη La Liga.

Ακάθεκτη συνεχίζει η Ρεάλ Μαδρίτης στη La Liga, ξεπερνώντας και το εμπόδιο της Μπέτις νικώντας με σκορ 2-1, χορεύοντας… σάμπα.

Μόνο εύκολο δεν ήταν το έργο της «Βασίλισσας», καθώς είχε να αντιμετωπίσει μία ομάδα η οποία ξεκίνησε επίσης φουριόζα στο πρωτάθλημα, αφού είχε τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και βρισκόταν και αυτή στην κορυφή.

Ο Κασεμίρο και ο Μαρσέλο αποτέλεσαν παρελθόν, ωστόσο δράση ανέλαβαν άλλοι δύο Βραζιλιάνοι, καθώς Βινίσιους και Ροντρίγκο πήραν πάνω τους την ομάδα και πέτυχαν τα γκολ της νίκης.

Στο 9ο λεπτό ο Αλάμπα έβγαλε τον Βινίσιους στην πλάτη της άμυνας ο οποίος με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ. Η απάντηση από την άλλη πλευρά ήρθε άμεσα, καθώς στο 17ο λεπτό ο Κανάλες με δυνατό σουτ έφερε στα ίσια το ματς.

Στα λεπτά που ακολούθησαν μπορεί να μην υπήρχε γκολ, ωστόσο ήταν ένα ματς ιδιαίτερα όμορφο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν το προβάδισμα.

Ο Ροντρίγκο ήταν αυτός που στο 65′ «ξεκλείδωσε» για δεύτερη φορά την άμυνα των φιλοξενούμενων, έκανε το 2-1 και χάρισε στην ομάδα του τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Η Μπέτις το πάλεψε μέχρι το τέλος, όμως ο Κουρτουά ήταν αλάνθαστος όποτε χρειάστηκε, ενώ στις καθυστερήσεις διαμαρτύρονται και για πέναλτι το οποίο δεν δόθηκε.

La Liga: Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής