Λαμία – Ατρόμητος 1-0: Διψούσε για το τρίποντο και το απέδειξε!

Η Λαμία πήρε τρίποντο - ανάσα κόντρα στον Ατρόμητο (1-0), στη μάχη για την παραμονή στη Super League 1.

Λαμία – Ατρόμητος: Σε μια αναμέτρηση με μονόπλευρο το ενδιαφέρον στη Λαμία, με την τοπική ομάδα να βρίσκεται πριν από αυτό, στην προτελευταία θέση με 23 βαθμούς και τον Ατρόμητο να έχει ως αποκλειστικό κίνητρο το γόητρο όντας 10 πόντους πιο ψηλά στη βαθμολογία του μίνι πρωταθλήματος των play out της Super League 1.

Η Λαμία κατάφερε να επικρατήσει με και να πανηγυρίσει ένα σημαντικό τρίποντο χάρη σε τέρμα του Βέργου στο 54′ και να πάρει μια σημαντική ανάσα στη μάχη για τη παραμονή.

Στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, η Λαμία έδειξε να μπαίνει πιο δυνατά και να κάνει ξεκάθαρη την επιθυμία της για το τρίποντο με αποκορύφωμα στο 14′ την κεφαλιά ο Μεντίνα που έφυγε λίγο άουτ από την εστία του Γιαννιώτη.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 20′ με δράστη και πάλι τον Μεντίνα, η Λαμία είχε μεγάλη ευκαιρία, με τον παίκτη των γηπεδούχων να  ξεμαρκαρίζεται μέσα στην περιοχή, να σουτάρει, αλλά τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στα πρώτα 45+2 λεπτά του πρώτου μέρος του αγώνα, οι ευκαιρίες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, με τη τελευταία αξιόλογη φάση να έρχεται στο 40′ όταν ο Σλίβκα έκανε τη σέντρα, πήρε την κεφαλιά ο Βέργος αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Λαμία – Ατρόμητος: Αλλαγή σκηνικού στο 2ο ημίχρονο!

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, το σκηνικό άλλαξε, με την Λαμία να κερδίζει πέναλτι για μαρκάρισμα του Χατζηισαΐα στον Ρούμπεν, μια φάση που ελέγχθηκε από το VAR που κάλεσε τον διαιτητή Παπαδόπουλο να ξαναδεί τη φάση γεγονός που τον οδήγησε να πάρει πίσω την αρχική του απόφαση.

Ότι δεν έγινε μέσω του πέναλτι που δεν εκτελέστηκε ποτέ, έγινε στο 54′ για τους γηπεδούχους, με τον Βέργο έπειτα από σέντρα από τα αριστερά να γράφει το 1-0.

Λίγο αργότερα, στο 59ο λεπτό λίγο έλειψε να γίνουν δύο τα τέρματα της Λαμίας με τον Ρούμπεν να κάνει το σουτ και τον Γιαννιώτη να αποκρούει δύσκολα.

Ίδιο το σκηνικό και ένα λεπτό αργότερα, με τον Μεντίνα να βγαίνει μπροστά από την εστία του Ατρομήτου αλλά να αστοχεί και να σπαταλά μοναδική ευκαιρία για να χριστεί σκόρερ.

Το σκηνικό παρέμεινε παρά τις αλλαγές του Κόλμαν υπέρ της Λαμίας, που στο 86΄έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Τσούκαλο να βγαίνει τετ α τετ αλλά τον Γιαννιώτη να τον νικά.

Ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να πετύχει κάτι αξιόλογο ούτε στα επιπλέον 5 λεπτά των καθυστερήσεων, με την Λαμία να επικρατεί με 1-0 και να παίρνει ένα τρίποντο ανάσα που την στέλνει στους 26 πόντους, έναν πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Λαμία – Ατρόμητος: 1-0

Σκόρερ: 54′ Βέργος

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Αμπάντα, Σλίβκα, Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (75′ Στάνκο), Νούνιες (87′ Βασιλαντωνόπουλος), Μεδίνα, Βέργος (75′ Τσούκαλος).

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζησαϊας (69′ Τζοβάρας), Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ, Κουέν (69′ Οικονομίδης), Αγκιμπού (46′ Έντερ), Κωτσόπουλος (73′ Κνιάταρσον), Ρομπάιγ, Κλωναρίδης (79′ Τζαβίδας).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – Ατρόμητος 1-0: Διψούσε για το τρίποντο και το απέδειξε!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.