Ο Ιωνικός του Γρηγορίου (2-0) μπορεί να σωθεί, η Λαμία του Παντελίδη, δύσκολα! (vids)

Ο μακρόσυρτος «επιθανάτιος ρόγχος» της Λαμίας, κρατάει στη «ζωή» τον Ιωνικό και μάλιστα χωρίς... μηχανική υποστήριξη!

ΛαμίαΙωνικός 0-2: Eίναι και να σε θέλει! Και τους Νικαιώτες τους ήθελε… τέρμα στο «Α. Διάκος»! Συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη με Παντελίδη η ομάδα της Φθιώτιδας!

Ο Ιωνικός άλλαξε προπονητή (Γρηγορίου). Και η αλλαγή επέδρασε θετικά. Από την άλλη η Λαμία συνεχίζει να στηρίζει τον Παντελίδη, αλλά τα αποτελέσματα δεν την δικαιώνουν.

Νίκη -μόλις η δεύτερη και με δόση τύχης – τετράποντο για την ομάδα της Νίκαιας που πλέον είναι στο -1 από τη Λαμία (και υπερτερεί και στην ισοβαθμία) και στο -2 από τον Λεβαδειακό, ακόμα μια ήττα για την ομάδα της Φθιώτιδας που στα επτά ματς με τον Έλληνα τεχνικό στον πάγκο της μετράει τέσσερις και τρεις ισοπαλίες!

Mατς επιβίωσης στο «Α. Διάκος», ειδικά για τον Ιωνικό που με ήττα θα έψαχνε με το… κιάλι τη Λαμία που θα πηγαινε στο +7. Οπότε ποιότητα, αυτοματισμοί, συνεργασίες, τριγωνάκια, τετραγωνάκια και λοιπά γεωμετρικά σχήματα, last year. Ή next year για την ομάδα που θα σωθεί. Και οι δύο αποκλείεται!

Οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων και την ίδρωσαν και την «μάτωσαν» τη φανέλα. Και όχι μόνο τη φανέλα, αφού στο πρώτο 10λεπτο, έπεσε πολλή κλωτσιά. Πολλή όμως!

Γκολ με κάθε απίθανο τρόπο ο Ιωνικός!

Η Λαμία μετά το πρώτο πεντάλεπτο σε θέση άμυνας, πήρε μπάλα και απείλησε με Βασιλαντωνόπουλο, Βέργο, Ρόμανιτς και Τζανετόπουλο που κατέγραψε πέντε τελικές μέσα σε λιγότερο από 10 λεπτά!

Η Λαμία βρήκε δίχτυα, αλλά από τη λάθος πλευρά! Από εκτέλεση κόρνερ του Σάκιτς ο Μπεχαράνο με το κεφάλι βάζει αυτογκόλ! Η Λαμία τις τελικές στο ματς, ο Ιωνικός το προβάδισμα στο 18′!

Και λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ένα ακόμα απίθανο γκολ και παλι για τον Ιωνικό. Αυτή τη φορά όχι αυτογκόλ ,αλλά από σέντρα (έτσι ξεκίνησε) του Βαλεριάνου που κατέληξε γκολ στο 44′. Ο Ιωνικός σκοράρει με κάθε απίθανο τρόπο στο ματς και προηγείται 2-0 στο ημίχρονο!

Το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου, δίνει την άνεση στον Ιωνικό να βάλει για… ύπνο το δεύτερο μέρος και μαζί και όσους μπήκαν στο κόπο να το παρακολουθήσουν είτε δια ζώσης, είτε από την τηλεόραση! Εξαίρεση, η κεφαλιά του Μανούσου που έβγαλε σε κόρνερ ο Χουτεσιώτης στο 76′.

Δυσάρεστο σημείο στο ματς,  η διακομιδή του Βέργου στο Νοσοκομείο με ασθενοφόρο, λόγω έντονης ζάλης. Ο νευρολογικός έλεγχος ήταν ευτυχώς καθαρός, ο ποδοσφαιριστής αισθάνθηκε καλύτερα και θα υποβαλλόνταν και σε περαιτέρω ιατρικό έλεγχο.

Λαμία – Ιωνικός 0-2

Σκόρερ: 18′ Mπεχαράνο αυτ., 44′ Βαλεριάνος

Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος (73′ Σιμόν), Τζανετόπουλος, Πάβλοβετς, Αμπαντά, Μπεχαράνο (55′ Στάνκο), Σλίβκα, Μαρτίνεθ (73′ Τσιλούλης), Νούνιες (55′ Ντε Βισέντι), Ρόμανιτς, Βέργος (45′ Μανούσος).

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Σάκιτς (90+2′ Tσίμπσαχ), Κάνιας, Γουλέρι (46′ Καμπράλ), Φαντιγκά, Σεμπά (77′ Aντούνες), Μάντζης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Ιωνικός του Γρηγορίου (2-0) μπορεί να σωθεί, η Λαμία του Παντελίδη, δύσκολα! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!