Λαμία – Παναιτωλικός 1-3: Ο Καρέλης της έκανε τα… σαράντα! (vids)

Με δύο γκολ του Καρέλη και ένα του Πέδρο, ο Παναιτωλικός επέστρεψε στις νίκες, με την Λαμία να συνεχίζει να την αγνοεί από τις αρχές Οκτωβρίου!

Λαμία Παναιτωλικός 1-3: Επιστροφή στις νίκες για τους Αγρινιώτες με δύο γκολ Καρέλη. Με μολις μια έκλεισε τον γύρο η ομάδα της Φθιώτιδας, πριν 40 μέρες περίπου κόντρα στον Λεβαδειακό!

Με κοινό παρονομαστή την τελευταία τους νίκη την 6η αγωνιστική στις αρχές Οκτωβρίου, Λαμία κα Παναιτωλικός. Με δύο γκολ του Καρέλη και ένα του Πέδρο στη τελευταία φάση του αγώνα τα «καναρίνια» έκαναν τα… σαράντα στην ομάδα της Φθιώτιδας που έκλεισε τον πρώτο γύρο με μόλις ένα τρίποντο,  εκείνο το μακρινό 1-0 επί του Λεβαδειακού την 1/10, 9 βαθμούς και στην 10η θέση, αλλά με δεδομένο οτι περιμένει… επισκέψεις, αφού Ιωνικός, Λεβαδειακός και ΟΦΗ που είναι στο -2 παίζουν την Δευτέρα!

Από το πρώτο ημίχρονο κρίθηκε το σημείο στο ματς του «Α. Διάκος» με τον Ντε Βισέντι να σημειώνει το γκολ (12′) των γηπεδούχων και να ισοφαρίζει προσωρινά το πρώτο του Καρέλη (7′), αλλά εν συνεχεία να κάνει το πέναλτι με το οποίο ο Καρέλης έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Παναιτωλικό που πέτυχε και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων με τον Πέδρο ! Αλλαγή στην αλλαγή και Νοσοκομείο με πρόβλημα στα πλευρά ο Μποάτσι.

Δύο γκολ ο Καρέλης και ο Παναιτωλικός προηγείται στο ημίχρονο!

Με γρήγορο γκολ για λογιαρασμό του Παναιτωλικού ξεκινάει το ματς. Στο 7′ από βαθιά μπαλιά του Χουχούμη, Ντιας και Καρέλης άλλαξαν τη μπάλα με τον τελευταίο να νικάει τον Σαράνοφ για 0-1.

Άμεση η απάντηση της Λαμίας, με τον Ντε Βισέντι να στέλνει τη μπάλα στην κλειστή γωνία του Ανέση και να αποκαθιστά την ισοροπία στο σκορ πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο στο παιχνίδι!

H Λαμία μετά την ισοφάριση, δείχνει πιο δραστήρια στο ματς, αλλά ο Παναιτωλικός κερδίζει πέναλτι. Πρωταγωνιστές στη φάση του 27′ οι δύο σκόρερ. Ο Ντε Βισέντι ανέτρεψε τον Καρέλη, ο Τσακαλίδης το καταλόγισε με μια μικρή καθυστέρηση και ο… παθών βρήκε δίχτυα και από την άσπρη βούλα για το 2-1 και το ένατο προσωπικό του γκολ που τον ανεβάζει στην πρώτη θέση του σχετικού πίνακα!

Λίγα πράγματα το δεύτερο ημίχρονο, κοντά στο 2-2 η Λαμία και γκολ στο φινάλε ο Παναιτωλικός!

Άλλο παιχνίδι το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς φάσεις, χωρίς γκολ με ελάχιστες καλές στιγμές. Η μεγαλύτερη για λογαριασμό των γηπεδούχων που άγγιξαν το 2-2 στο 52′ με την κεφαλιά – ψαράκι του Νούνιες.

Οι Αγρινιώτες με το υπέρ τους 2-1 με τα δύο γκολ του Καρέλη έπαιξαν από ένα σημείο και μετά και με το χρονόμετρο, διατηρώντας με σχετική ευκολία το προβάδισμα και εν τέλει να βρίσκουν και τρίτο γκολ, όταν στη τελευταία φάση του αγώνα και τον Σαράνοφ να έχει ανέβει για ένα κόρνερ, με τον Πέδρο να φεύγει από το κέντρο και να μπαίνει με τη μπάλα μέσα στα δίχτυα.

Λαμία – Παναιτωλικός 1-3

Σκόρερ: 12′ Nτε Βισέντι – 7′, 30′ Καρέλης, 90+7′ Πέδρο

Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Σλίβκα, Τζανδάρης, Νούνιες (56′ Ασκόφσκι), Τσιλούλης (76′ Καραμάνος), Ντε Βινσέντι (76′ Μαρμεντίνι), Μανούσος (56′ Μποάτσι, 64′ Γιακουμάκης).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μπακάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μάρτεσον, Φλόρες, Ντίας (79′ Ντίας), Μόρσεϊ (46′ Σενγκέλια), Νταγκό (75′ Χαο τζηθεοδωρίδης), Καρέλης (86′ Πέδρο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – Παναιτωλικός 1-3: Ο Καρέλης της έκανε τα… σαράντα! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!