Λαμία – ΠΑΟΚ 0-3: Επιβλητικός ο Δικέφαλος, συνέχισε το αήττητο σερί και πάτησε στη 2η θέση

«Φουριόζος» ο ΠΑΟΚ συνέχισε το αήττητο σερί του και πάτησε στη 2η θέση της Super League.

Λαμία – ΠΑΟΚ: Ο ΠΑΟΚ πήρε μία άνετη νίκη με 0-3 κόντρα στη Λαμία εκτός έδρας στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League και πάτησε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, περιμένοντας το ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό.

Ο Ολιβέιρα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, με τους Ντάντας και Αντρίγια Ζίβκοβιτς να διαμορφώνουν το τελικό σκορ. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό ήταν το 8ο διαδοχικό ματς στο οποίο δεν έχει ηττηθεί ο Δικέφαλος.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε μικρό rotation, καθώς έκανε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τα τελευταία ματς, με μία από αυτές, τον Μουργκ, να βγαίνει με τραυματισμό στα πρώτα λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε… φουριόζος στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας άμεσα την κατοχή και κάνοντας παιχνίδι.

Στο 13ο λεπτό ήρθε και το γκολ για τους «ασπρόμαυρους». Ο Ντάντας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Νάρεϊ έγινε αποδέκτης και έκανε το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει στον Ολιβέιρα καταλήγοντας στα δίχτυα. Αυτό ήταν και το 7ο φετινό γκολ του Πορτογάλου.

Στο 18′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Ντάντας αυτή τη φορά να στέλνει άουτ τη μπάλα. Εννιά λεπτά αργότερα και πάλι ο ίδιος μετά από γύρισμα του Νάρεϊ με πολύ όμορφο σουτ νίκησε τον Γκαραβέλη για το 0-2.

Κάπου εκεί η αναμέτρηση απέκτησε μία άγρια ομορφιά, καθώς οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν, ενώ οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να… χτυπήσουν με αντεπιθέσεις.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως υπήρξαν τρία δοκάρια, δύο για τη Λαμία και ένα για τον Δικέφαλο.

Στο 28′ ο Ντε Βινσέντι με μία σέντρα σουτ πήγε να αιφνιδιάσει τον Κοτάρσκι που έδιωξε την τελευταία στιγμή, ενώ στο 29′ ο Μπεχαράνο με κεφαλιά έστειλε στο δοκάρι τη μπάλα.

Στην εξέλιξη της φάσης ο Δικέφαλος έχασε απίστευτη ευκαιρία, με τον Κωνσταντέλια να βγάζει μόνο τον Νάρεϊ που έστειλε άουτ τη μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα, η Λαμία έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Ντε Βινσέντι να επιχειρεί απευθείας εκτέλεση κόρνερ και τον Κροάτη πορτιέρο να διώχνει δύσκολα.

Η τελευταία καλή φάση ήταν του ΠΑΟΚ, με τον Ζίβκοβιτς να βγάζει εκπληκτική μπαλιά στον Ολιβέιρα, το σουτ του οποίου βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 58ο λεπτό ο Δικέφαλος πέτυχε ένα εκπληκτικό, από άποψη δημιουργίας, τέρμα. Οι «ασπρόμαυροι» έκρυψαν τη μπάλα, με Νάρεϊ, Αουγκούστο και Κωνσταντέλια να αλλάζουν εκπληκτικά, τον Γερμανό να σεντράρει για τον Λύρατζη ο οποίος πάσαρε στον Αντρίγια Ζίβκοβιτς που με όμορφη ενέργεια έκανε το 0-3.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ρυθμός έπεσε και τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αφού δεν δημιουργήθηκε καμία ουσιαστική ευκαιρία για γκολ.

Γκολ: Ολιβέιρα 13’, Ντάντας 27’ , Ζίβκοβιτς 58’

Λαμία: Γκαραβέλης (Σαράνοφ 37’), Σιμόν (Γκοράνοφ 46’), Κορνέζος (Αντέτζο 65’), Τζανετόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ρόμανιτς (Τσιλούλης 65’), Νούνιες, Ντε Βινσέντι (Μαρτίνεθ 60’), Βέργος.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης (Σάστρε 80’), Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (Φιλίπε 80’), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (Μπίσεσβαρ 70’), Μουργκ (Νάρεϊ 8’), Ολιβέιρα (Τόμας 70’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – ΠΑΟΚ 0-3: Επιβλητικός ο Δικέφαλος, συνέχισε το αήττητο σερί και πάτησε στη 2η θέση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.