Λαμία – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: Νίκη με σούπερ Βέργο «οδηγό» προς την παραμονή

Σημαντικό τρίποντο στον δρόμο προς την παραμονή πέτυχε η Λαμία κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Λαμία – ΠΑΣ Γιάννινα: Η Λαμία πέτυχε μία σπουδαία νίκη κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 στην 1η αγωνιστική των play out της Super League.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου πήρε το τρίποντο και σκόρπισε «χαμόγελα» στον κόσμο της ομάδας, αφού ξέφυγε από την τελευταία θέση, όντας στο +2 από Λεβαδειακό και Ιωνικό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο να πάρουν θετικό αποτέλεσμα και στο 9′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, αφού ο Βέργος από κοντά δεν κατάφερε να στείλει στα δίχτυα τη μπάλα.

Αυτό έγινε τρία λεπτά αργότερα και στο 12ο λεπτό με τον ίδιο παίκτη. Ο Ρούμπεν Μαρτίνεθ έκανε σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Μπακαδήμα, άλλαξε πορεία, ο Τσιντώτας απέκρουσε δύσκολα, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Βέργο και αυτός από κοντά σκόραρε για το 1-0.

Η ομάδα από τη Φθιώτιδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο στην αναμέτρηση, χωρίς ωστόσο να υπάρχει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Βέργος ήταν αυτός που και πάλι κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Έλληνας ποδοσφαιριστής πήρε την κεφαλιά και διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και αυτά της ομάδας του.

Στο 53ο λεπτό, ο Ντε Βιντσέντι αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι και τον παίκτη παραπάνω, προσπάθησαν να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή και να μπουν και πάλι στο ματς, χωρίς επιτυχία. Ροσέρο, Μορέιρα και Τζίνο προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί.

Στο 80′ ο Μπαλάν δεν κατάφερε να σουτάρει από πολύ καλή θέση, αφού ο Τζανετόπουλος έδιωξε τη μπάλα.

Τα νεύρα κυριάρχησαν στα τελευταία λεπτά, με τον Μανούσο να βλέπει και αυτός την κόκκινη κάρτα στο 96ο λεπτό, αφήνοντας με εννιά παίκτες του γηπεδούχους.

Ωστόσο, το 2-0 ήταν το τελικό σκορ, με το αποτέλεσμα να δίνει βαθιά «ανάσα» στη Λαμία.

ΛΑΜΙΑ: Γκαραβέλης, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόποτλος, Αμπάντα, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης, Νούνιες, Ντε Βινσέντι, Τσιλούλης, Βέργος

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Τσιντώτας, Τσάβος, Μπακαδήμας, Εραμούσπε, Πήλιος, Τζίμας, Λιάσος, Τζίνο, Μορέιρα, Ριένστρα, Μπάλαν.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: Νίκη με σούπερ Βέργο «οδηγό» προς την παραμονή», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.