Λαμία – Βόλος 2-2: Δεν χάνει, αλλά δεν κερδίζει κιόλας (vids)

Δύο φορές προηγήθηκε κόντρα στον Βόλο η Λαμία, είχε και δύο δοκάρια, αλλά στο τέλος έμεινε με τον βαθμό της ισοπαλίας αμανάτι!

Λαμία Βόλος 2-2:  Τέσσερα γκολ, δύο δοκάρια στο ματς, με την Λαμία να προηγείται δύο φορές αλλά να παίρνει το μίνιμουμ βαθμολογικά από την αναμέτρηση.

Λαμία – Βόλος: Μόνο από τους BIG4 έχει ηττηθεί φέτος η Λαμία! Το πρόβλημα είναι οτι δεν κερδίζει η ομάδα της Φθιώτιδας. Έκτη ισοπαλία φέτος, κόντρα στον Βόλο (2-2) για την ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα που αν και προηγήθηκε δύο φορές, είχε και δύο δοκάρια, δεν κατάφερε να πάρει το δεύτερο της τρίποντο που θα την απομακρυνε από την ζώνη του υποβιβασμού.

Καταιγιστικό το πρώτο ημίχρονο στο ΔΑΚ, με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι, να προηγούνται με τον Ντε Βισέντι και τους Θεσσαλούς να ισοφαρίζουν με ένα εξαιρετικής έμπνευσης και εκτέλεσης γκολ του Φερνάντες, αλλά για… δευτερόλεπτα! Με τη σέντρα, η Λαμία μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ με τον Νούνιες, προβάδισμα που της στέρησε η γκολάρα του Μπαριέντος στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου,

Δοκάρι ο Σλίβκα, γκολ ο Ντε Βισέντι, ευκαιρία για να το «τελειώσει» ο Μανούσος!

Mε ψηλά τις άμυνες και εμφανή τη διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο οι δύο ομάδες, το ματς ξεκινάει με μεγάλη ευκαιρία για λογαριασμό της Λαμίας και τον Σλίβκα να έχει δοκάρι με ανάποδη κεφαλιά μόλις στο 2ο λεπτό!

Ο Βόλος απαντάει δύο λεπτά αργότερα με την προβολή του Εσκοβάλ, πάλι από στημένη μπάλα, να περνάει λίγο άουτ!

Η τρίτη ευκαιρία έδωσε και σκορ στην αναμέτρηση! Από λάθος του Νοκέρ, ο Ντε Βισέντι που είχε εκτελέσει και το φάουλ στην κεφαλιά του Σλίβκα στο 2΄ με συρτό σουτ βάζει σε θέση οδηγού την ομάδα της Φθιώτιδας με τη συμπλήρωση του 10λεπτου!
H Λαμία δεν αλλάζει πολιτικη στο τρόπο διαχείρισης του ματς, ψάχνει και δεύτερο γκολ για να βάλει γερές βάσεις νίκης από το πρώτο ημίχρονο, αλλά στη μεγάλη ευκαιρία που είχε ο Μανούσος στο 33′, δεν έκανε καλό τελείωμα, στέλνοντας τη μπάλα εκτός εστίας Κλέιμαν.

Εξαιρετικής έμπνευσης γκολ ο Φερνάντες, άμεση απάντηση ο Νούνιες!

Η Λαμία δεν κάνει το 2-0 και το πληρώνει αφού λίγα λεπτά μετά την χαμένη ευκαιρία, ο Πάολο Φερνάντες με μια εξαιρετική ενέργεια και τελείωμα ισοφαρίζει για τον Βόλο σε 1-1, το οποίο όμς κράτησε… δευτερόλεπτα.

Με την σέντρα η Λαμία ανακτά εκ νέου το προβάδισμα με τον Νούνιες να μπαίνει κυριολεκτικά με τη μπάλα στα δίχτυα μετά από ασίστ του Σιμόν!

Γκολάρα Μπαριέντος για το 2-2, δεύτερο δοκάρι η Λαμία!

Ο Βόλος μπορεί να μην πήρε κάτι από το ματς, αλλά το ένα του γκολ ήταν καλύτερο από το άλλο! Στο 56′, Φερνάντες και Μπαριέντος αλλάζουν τη μπάλα και ο τελευταίος με ένα εξαιρετικό τελείωμα με το εξωτερικό, την στέλνει στο βάθος της εστίας του Σαράνοφ για το 2-2!

Παραλίγο η Λαμία να πάρει ξανά άμεσα το προβάδισμα, αλλά η μπάλα από την σέντρα σουτ του Τσιλούλη, αφού άλλαξε πορεία από το πόδι του Τσοκάνη, σταμάτησε στο δοκάρι του Κλέιμαν! Δεύτερο δοκάρι για τη Λαμία!

Αντεπίθεση και ωραίο τελείωμα με Μπεχαράνο στο 78′ αλλά εξίσου ωραία και η επέμβαση του Κλέιμαν που κράτησε το 2-2.

Λαμία – Βόλος 2-2

Σκόρερ: 10′ Nτε Βισέντι, 39′ Νούνιες – 38′ Φερνάντες, 56′ Μπαριέντος

Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Γκοράνοφ, Αντέτζο, Κορνέζος, Σιμόν, Τζανδάρης, Σλίβκα, Νούνιες, (83′ Ασκόφσκι),  Τσιλούλης (67′ Γιακουμάκης), Ντε Βινσέντι (76′ Μποάκιε), Μανούσος (77′ Μπεχαράνο).

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Ουές (46′ Μεσκίδα), Σιέλης, Εσκοβάλ, Άλχο, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ντέλετιτς (68′ Κούτσιας), Νοκέρτ (46′ Λούνα), Φερνάντες (86′ Πίρινεν), Οζέγκοβιτς (86′ Ματίγια).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – Βόλος 2-2: Δεν χάνει, αλλά δεν κερδίζει κιόλας (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!