ΙΤΑΛΙΑ

Λάτσιο – Ίντερ 3-1: Ολική επαναφορά για τους «αετούς»

Οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι γύρισαν τούμπα το ματς με τους «νερατζούρι» και ανέβηκαν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας - Παράπονα από τους φιλοξενούμενους

Ίντερ ημίχρονο, Λάτσιο τελικό με την υπογραφή του Τσίρο Ιμόμπιλε. Ο αρχηγός των «αετών» σάλπισε την αντεπίθεση για μια εκπληκτική ανατροπή (3-1).

Η βραδιά έδειξε να ξεκινάει με τον ιδανικό τρόπο για την Ίντερ, όταν ο Νικολό Μπαρέλα σε μια οξυδερκή κίνηση κέρδισε πέναλτι (12΄). Ο Ιβάν Πέρισιτς ανέλαβε την εκτέλεση και έγινε ο πρώτος παίκτης στη Serie A που σκοράρει από τα έντεκα βήματα και με τα δύο πόδια!

Ωστόσο, η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Οι «νερατζούρι» άρχισαν να υποχωρούν στον αγωνιστικό χώρο δίνοντας πολλά μέτρα στη Λάτσιο, η οποία έφτανε απειλητικά στην εστία του Σαμίρ Χαντάνοβιτς. Ο Βόσνιος μάλιστα έσωσε αρκετές φορές στο πρώτο ημίχρονο τους Μιλανέζους, τόσο στις προσπάθειες του Φελίπε Άντερσον, όσο και του Ιμόμπιλε.

Λάτσιο – Ίντερ: Έγκλημα και… τιμωρία

Στο δεύτερο μέρος, η Ίντερ δεν έδειξε να μαθαίνει από το πάθημα του πρώτου και συνέχισε να προκαλεί τη μοίρα της. Στο 64ο λεπτό, ο Μπαστόνι βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο Τσίρο Ιμόμπιλε τιμώρησε την Ιντερ από τη λευκή βούλα.

Οι «λατσιάλι» του Μαουρίτσιο Σάρι είχαν αποκτήσει ψυχολογία, το «Ολίμπικο» πήρε φωτιά και το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά προς το τελευταίο κομμάτι. Ο Σιμόνε Ιντζάγκι έριξε στη μάχη τον Λαουτάρο Μαρτίνες για να αλλάξει την κατάσταση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Αντίθετα, είδε τους γηπεδούχους να ανατρέπουν πλήρως το σκορ με τον Φελίπε Άντερσον (81΄). Μια φάση που ολοκληρώθηκε γιατί η Λάτσιο δεν σεβάστηκε τους κανόνες του fair-play, καθώς με παίκτη της Ίντερ πεσμένο στο χορτάρι, δεν έβγαλαν την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου φτάνοντας μέχρι το γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν review από το VAR, αλλά η μη τήρηση του Fair Play δεν επέφερε ακύρωση του τέρματος. Η νίκη πήρε διαστάσεις θριάμβου στο 90ο λεπτό, όταν ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς κάρφωσε την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα του Χαντάνοβιτς.

Έτσι, το σύνολο του Σάρι επέστρεψε στις επιτυχίες έπειτα από τη βαριά ήττα από την Μπολόνια (3-0), ενώ η Ίντερ έμεινε στους 17 βαθμούς χάνοντας έδαφος από τη μάχη του scudetto, με την Νάπολι να έχει την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λάτσιο – Ίντερ 3-1: Ολική επαναφορά για τους «αετούς»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.