Λέφσκι – ΠΑΟΚ 2-0: Μπλόκο στη Βουλγαρία – Χλωμή η πρόκριση

Μακριά από τον καλό του εαυτό, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 2-0 στη Σόφια από τη Λέφσκι και, πλέον, είναι δύσκολο να προκριθεί στον επόμενο γύρο του UEFA Conference League

Ο ΠΑΟΚ του Ραζβάν Λουτσέσκου ηττήθηκε 2-0 από τη Λέφσκι Σόφιας, η οποία δεν κατάφερε να συμπληρώσει ούτε 18άδα (πέντε παίκτες στον πάγκο).

Η ρεβάνς των δύο ομάδων για τον 2ο προκριματικό γύρο του UEFA Conference League θα διεξαχθεί την Πέμπτη 28 Ιουλίου (20:30) στο γήπεδο της Τούμπας.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 42ο δευτερόλεπτο, όταν από κεφαλιά του Κάργα προς τα πίσω, ο Γουέλτον βγήκε τετ-α-τετ με τον Κοτάρσκι και τον «κρέμασε».

Το ρολόι σημάδευε το 19ο λεπτό, όταν ο Μιλάνοφ διέσχισε ανενόχλητος το μισό γήπεδο, έβγαλε παράλληλη μπαλιά και ο Μπαρί δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0 για τη Λέφσκι.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, δημιούργησε 2-3 καλές φάσεις, ενώ οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους απείλησαν εκ νέου με σουτ του Μπαρί στο 38′ (το έβγαλε ο Κοτάρσκι).

Τα ατομικά λάθη και ο χαμηλός βαθμός στη δημιουργικότητα των φιλοξενούμενων, όπως επίσης η αποτελεσματικότητα της Λέφσκι, είχαν ως αποτέλεσμα να γραφτεί το 2-0 στο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ κράτησε την μπάλα χωρίς ωστόσο να προσεγγίσει τα αντίπαλα καρέ, ήταν παντελώς ακίνδυνος στο β’ ημίχρονο και οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μία, ανέλπιστα, άνετη νίκη.

Οι μοναδικές εκλάμψεις καταγράφηκαν στο 84′ και το 90+5′, όταν ο Μπράντον δεν κατάφερε να στείλει στην μπάλα στα δίχτυα της Λέφσκι.

Λέφσκι – ΠΑΟΚ

MVP: Ο Μπαρί. Απειλητικός και ορεξάτος, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Σημείωσε το δεύτερο γκολ.

UP: Η αποτελεσματικότητα της Λέφσκι. Παρά τις απουσίες, η βουλγαρική ομάδα έφτασε σε μία άνετη νίκη και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση.

DOWN: Ο Σάστρε. Σίγουρα έπειτα από μία τέτοια εφιαλτική βραδιά, δεν μπορεί να φταίει μόνο ένας, όμως επιλέγεται διότι έχει μεγάλη ευθύνη στο δεύτερο γκολ (έμεινε ψηλά και έδωσε την ευκαιρία στον Μιλάνοφ να διασχίσει το μισό γήπεδο).

ΛΕΦΣΚΙ: Μιχαΐλοφ, Πετρίς, Σονκό Σούντμπεργκ, Κόρντομπα, Γκάλτσεφ, Κράστεφ, Φαν ντερ Κοπ, Μιλάνοφ, Ρονάλντο (87′ Πέτκοφ), Μπαρί (90′ Χόλντερ), Ουέλτον Φελίπε (90+3′ Μίτκοφ)

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κάργας, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ (71′ Φιλίπε Σοάρες), Ντόογκλας Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς (78′ Κωνσταντέλιας), Ντάντας (57′ Κούρτιτς), Κουλιάτα (57′ Νάρεϊ), Κούτσιας (71′ Τόμας)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λέφσκι – ΠΑΟΚ 2-0: Μπλόκο στη Βουλγαρία – Χλωμή η πρόκριση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.