Λεβαδειακός – Ατρόμητος 1-1: Mε ισοπαλίες δεν πάει πουθενά! Ή μάλλον πάει. Στην Super League 2!

Δεύτερη σερί ισοπαλία για τον Λεβαδειακό στα play out, αλλά θέλει και νίκες για να αποφύγει τον υποβιβασμό!

Λεβαδειακός Ατρόμητος 1-1: Βαθμό και κόντρα στους Περιστεριώτες οι Βοιωτοί, αλλά μόνο με ισοπαλίες δεν θα αποφύγουν το μοιραίο!

O Λεβαδειακός ήταν εκείνος που «καιγόταν» για βαθμούς κόντρα στον Ατρόμητο, προηγήθηκε, αλλά στο τέλος πήρε το ελάχιστο. Που σε καμία περίπτωση δεν του αρκεί.Οι Βοιωτοί είχαν δοκάρι, έφτασαν πρώτοι στο γκολ με τον Βινίσιους, αλλά ο Ατρόμητος με γκολ του Κιάρτανσον, ανάγκασε τους «πράσινους» να αρκεστούν σε δεύτερη σερί ισοπαλία στα play out.

Μια χαρά ο καιρός στη Λιβαδειά, για χαρταετό ή για να απλώσεις πλυντήριο, στο πρώτο ημίχρονο! Με την μπάλα να «ταξιδεύει» ανεξέλεγκτα λόγω του πολύ δυνατού αέρα, ήταν αδύνατο να παιχθεί ποδόσφαιρο. Οχι οτι κατέβαλαν και μια μεγαλη προσπάθεια οι δύο ομάδες. Για τον Ατρόμητο που τον είχε κόντρα στο πρώτο ημίχρονο, με τα συνεχόμενα βολέ του Γιαννιώτη, μέχρι το κέντρο έφταναν οι Περιστεριώτες. Ωστόσο όταν έκοβε λίγο, πιο ορθολογικοί στην ανάπτυξη τους από τους Βοιωτούς που αν και τον είχαν… ούριο στο πρώτο 45λεπτο, οι επιλογές τους ήταν τραγικές. Κάτω τη μπάλα και πολλά σουτ, ζητούσε από τους ποδοσφαιριστές του ο Πετράκης, αλλά ούτε το ένα είδε, ούτε το άλλο.

Eξαίρεση το τελείωμα του Γιαννιώτα στο 33′, με τον Γιαννιώτη να πραγματοποιεί την επέμβαση του αγώνα στο σουτ του εξτρέμ του Λεβαδειακού! Ένα πέναλτι ζήτησαν οι φιλοξενούμενοι λίγο νωρίτερα από τη μοναδική αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους, σε χέρι του Λιάγκα, «παίζετε» είπε ο Φωτιάς, chek completed» και play on, ο VAR Tσαγκαράκης.

Δοκάρι, δύο γκολ και 1-1 τελικό στη Λιβαδειά!

Στο δεύτερο ημίχρονο, αλλάζουν πλευρές οι δύο ομάδες, αλλά δεν αλλάζει το σκηνικό στο ματς. Ο Λεβαδειακός αν και με κόντρα πλέον τον αέρα που έχει μειωθεί η αλήθεια είναι σε ένταση, βγάινει ψηλά με τον Ατρόμητο να είναι σε θέση άμυνας και έχει δοκάρι στο 51′ με τον νεοεισελθόντα Γερεμέγιεφ, ενώ απείλησε με τον ίδιο ποδοσφαιριστή λίγο πριν το 70′! Κατά το 63′ ήταν η σειρά να ζητήσουν και οι γηπεδούχοι πέναλτι σε χέρι του Χατζηισαϊα, αλλά και πάλι Φωτιάς και Τσαγκαράκης συμφώνησαν οτι δεν υπάρχει παράβαση.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τελικά το γκολ στο 70′ με μια κεφαλιά που αρχικά δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει τον Γιαννιώτη, αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου χάθηκε στην… μετάφραση με τον Έρλινγκμαρκ, με αμφότερους να βλέπουν τη μπάλα να καταλήγει τελικά στα δίχτυα!

Ένα 10λεπτο κράτησε το προβάδισμα του ο Λεβαδειακός, αφού στο 81′ ο Κιάρτανσον ισοφαρίζει σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους.  Το άγχος και τα πολλά λάθη απόρροια της πίεσης, δεν επέτρεψαν στους «πράσινους» να φτάσουν με αξιώσεις σε δεύτερο γκολ, με την ισοπαλία ασφαλώς και να μην αφήνει ικανοποιημένους, τεχνικό τιμ και διοίκηση!

Λεβαδειακός – Ατρόμητος 1-1

Σκόρερ: 70′ Βινίσιους – 81′ Κιάρτανσον

Λεβαδειακός (Γιάννης Πέτράκης): Γκροφ, Βινίσιους, Τσάπρας, Λιάγκας, Παναγιώτου (46′ Γερεμέγιεφ), Παζ, Χάμοντ (46′ Νταμπό), Μεχία (84′ Μπελμόντε), Νίκας, Σαχπεκίδης (76′ Βρακάς), Γιαννιώτας (Σακό).

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Χατζηισαϊας, Μαυρομάτης, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Φριτζόνσον (70′ Οικονομίδης), Έρλινγκμαρκ (77′ Κιάρτανσον), Ρομπάιγ (82′ Τζοβάρας), Κλωναρίδης (46′ Ροτάριου), Τζαβίδας (70′ Κωτσόπουλος).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λεβαδειακός – Ατρόμητος 1-1: Mε ισοπαλίες δεν πάει πουθενά! Ή μάλλον πάει. Στην Super League 2!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!