Λεβαδειακός – Ιωνικός 1-0: Καλή χρονιά οι μεν, καλά «κρασιά» οι δε! (vid)

Εκτός ζώνης υποβιβασμού μετά από μήνες ο Λεβαδειακός, (σταθερά) τελευταίος και μόνος πλέον ο Ιωνικός!

Λεβαδειακός Ιωνικός 1-0:  Οι Βοιωτοί κλείνουν το 2022 εκτός επικίνδυνης ζώνης, ό,τι κι αν γίνει στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής, εν αντιθέσει με τους Νικαιώτες που θα παραμείνουν τελευταίοι και χωρίς… παρέα πλέον! Δείτε εδώ το γκολ και τις καλύτερες φάσεις.

Ντέρμπι με τα όλα του (έστω και μεταξύ τελευταίων) στη Λιβαδειά. Από «μεγάλες» ισοπαλίες Λεβαδειακός και Ιωνικός. Οι Βοιωτοί έδωσαν αξία στο 1-1 με τον Άρη την προηγούμενη αγωνιστική, ενώ οι Νικαιώτες πέταξαν στα… σκουπίδια τον πόντο που πήραν κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ο εξαιρετικός Χουτεσιώτης δεν αρκούσε για να πάρει κάτι από το παιχνίδι η ομάδα του Σπανού που έπαιξε και με παίκτη λιγότερο το τελευταίο 20λεπτο, λόγω αποβολής του Τσίμπσαχ!

H εικόνα του πρώτου ημιχρόνου δεν θύμιζε σε καμία περίπτωση οτι αντιπαλοι ήταν οι δύο τελευταίοι της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.
Και ρυθμό είχε το παιχνίδι και ευκαιρίες και ξεκάθαρη ήταν η διάθεση των δύο ομάδων να παίξουν ποδόσφαιρο και να σκοράρουν.

Αφού χάθηκαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρουν αρχικά για λογαριασμό του Ιωνικού στο 21′ με τον Στογιάνοβιτς να μπλοκάρει την κεφαλιά του Ιωαννίδη και εν συνεχεία τον Λεβαδειακό να απαντάει με μια μεγαλύτερη, όταν στο 24′ ο Χουτεσιώτης έκανε μεγάλη επέμβαση στο τετ-α-τετ με τον Βρακά, οι Βοιωτοί προηγήθηκαν εκεί κοντά στο ημίωρο με τον Δούμτσιο!

Ο Δούμτσιος σκοράρει μετά από ένα χρόνο και ο Λεβαδειακός προηγείται!

Για σέντρα πήγαινε ο φορ των πρασίνων, στα δίχτυα κατέληξε η μπάλα, αλλά to ήθελε ή όχι, μικρή σημασία έχει, αφού στο 31′ το ματς αποκτά σκορ, με την ομάδα του Βέλιτς να προηγείται στην αναμέτρηση. Γκολ μετά από έναν χρόνο, παρά μια μέρα για τον επιθετικό του Λεβαδειακού, το πρώτο του στη Super League!

Eλέω Χουτεσιώτη, μένει στο ματς ο Ιωνικός. Ο τερματοφύλακας των Νικαιωτών, μετά τη σωτήρια απόκρουση στο 24′, λέει όχι σε ένα ακόμα τετ-α-τετ, τη δεύτερη φορά στον Μουτίνιο λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου!

Λεβαδειακός – Ιωνικός: Τα… τσαφ του Άοσμαν και η αποβολή Τσίμπσαχ!

To δεύτερο ημίχρονο είχε έντονη… εσάνς σκοπιμότητας από πλευράς γηπεδούχων (μόλις μια τελική είχαν οι Βοιωτοί, ενώ κάποια στιγμή τα ball boys δεν έδιναν και μπάλες) που ήθελαν να κρατήσουν το 1-0 και αρκετή δόση άγχους από μεριάς φιλοξενούμενων που ήθελαν οπωσδήποτε να σώσουν κάτι από την αναμέτρηση.

Σαφώς καλύτεροι και πιο δραστήριοι οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη, αλλά τρεις φορές μέχρι το 65′ που ο Άοσμαν βρέθηκε σε θέση βολής, τη μια έστειλε τη μπάλα άουτ και τις άλλες δύο έκανε «τσαφ» και το… πουλάκι πέταξε!

Και κάπου στο 73′ το ματς τελείωσε, όταν ο απρόσεκτος Τσίμπσαχ κιτρινίστηκε για δεύτερη φορά, αφήνοντας με 10 τους Νικαιώτες. Η ακόμα μια εξαιρετική απόκρουση του Χουτεσιώτη στο 75′ σε φάουλ του Βρακά, μικρή σημασία είχε όσον αφορά την έκβαση του αγώνα, με τον Λεβαδειακό να μην απειλείται πλέον καθόλου από τους λιγότερους στο χορτάρι αντιπάλους του, κρατώντας το υπέρ του 1-0 που τον κρατάει ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής, εκτός ζώνης υποβιβασμού!

Λεβαδειακός – Ιωνικός 1-0

Σκόρερ: 31′ Δούμτσιος

Κόκκινες: 73′ Τσίμπσαχ

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Κωνσταντινίδης (62′ Τζημόπουλος), Τσάπρας, Μπάχανακ, Βήχος, Μεχία, Νίκας (62′ Τορό), Χάμοντ, Βρακάς, Μουτίνιο, Δούμτσιος (90′ Tσιριγώτης).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Σόουζα, Σάκιτς, Αντούνες (46′ Μασάς), Τσίμπσαχ, Φαντιγκά, Αοσμαν, Ιωαννίδης (70′ Ελευθεριάδης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λεβαδειακός – Ιωνικός 1-0: Καλή χρονιά οι μεν, καλά «κρασιά» οι δε! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!